فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

8 جلد کتاب از فردید چاپ می‎شودتاریخ ثبت: جمعه 30 مرداد 1388
تاریخ ویرایش: جمعه 30 مرداد 1388
کد : 4132
تعداد بازدید: 2496

برچسب:
1. خبر
2. گفتگو
خلاصه خبر
آثار مرحوم استاد فردید زیر نظر اعضای هیات علمی بنیاد فردید به زودی عرضه خواهد شد . رونمایی جلد اول این مجموعه هشت جلدی در نود و نههمین سالروز تولد استاد یعنی اوایل مهر امسال انجام خواهد شد. گفتگوی شبکه ایران با بهروز فرنو مدیر بنیاد فردید در ذیل می آید:

* ظاهرا برنامه امسال با سالهای گذشته متفاوت است. گفته می‌شود این بار مراسمی در کار نیست! آیا این موضوع را تایید می‌کنید؟

امسال مراسم بزرگداشت مرحوم استاد فردید را به پاییز موکول کرده‌ایم. اوایل مهر سال جاری که مصادف با نود و نهمین سالروز تولد ایشان است، مراسمی را برگزار می‌‌کنیم که در واقع رونمایی از کتاب ایشان نیز هست. طبق برنامه‎ریزی بنیاد، می‌خواهیم در فاصله مهر امسال تا پاییز سال آینده که صدمین سالروز تولد ایشان است، متن منقح سخنرانی‌های ایشان را به صورت مکتوب ارائه نماییم. این سخنرانی‌ها که بخشی از آن در سال 63 از شبکه دو پخش می‌شد تحت عنوان «غرب ‌و غربزدگی» اکنون پیاده شده و با تکمیل پانویس‌ها و اصطلاح‌شناسی مناسب عرضه خواهد شد.

* این سخنرانی‌ها چگونه تقسیم شده‌اند و به چه ترتیبی به چاپ رسیده‌اند؟

سعی می‌کنیم اولین مجلد از این مجموعه را مهر ماه امسال رونمایی کنیم. مجموعه از 36 جلسه تشکیل شده و احتمالا در 8 جلد تا پایان سال 89 ارائه خواهد شد.

* چه کسانی در به دست دادن مجموعه همکاری می‌نمودند؟

اعضای هیات علمی بنیاد فردید در نظارت، کارشناسی و اتیمولوژی و توضیح اصطلاحات فعالیت داشته‎اند. برای مثال دکتر ضیاء شهابی، جناب آقای رحمانی و من هر کدام در مرحله‌ای حضور داشتیم. به این نکته نیز التفاط باید کرد که تا گوشی برای شنیدن نباشد، گفتن ثمری ندارد.

* در مورد سایر سخنرانی های ایشان چه کارهایی در دستور کار دارید؟

آخرین فعالیت‌های فکری و اتیمولوژی‌های استاد در همین نوارهای غرب و غربزدگی است که در در سال 63 ضبط می‌شد. البته سخنرانی‌هایی از این دست تا سال 73 ادامه داشت. حتی آثاری قبل از آن نیز وجود دارد. ولی کار بر روی آن نیاز به یک هیات علمی تمام وقت مانند هیات علمی دهخدا دارد تا طی یک برنامه بلند مدت بعد از گذراندن مراحل تحقیقی نتیجه در خوری به دست آید. استاد در حاشیه نویسی بر کتاب‌ها مقدمات یک فرهنگ اشتقاقی را فراهم آورده، اما کار بر روی آن یک پروژه بزرگ است که نیاز به حمایت، صرف وقت و هزینه دارد.
آنچه حائز اهمیت است این که هدف فردید در حقیقت اشراف به قدیم و جدید و تفکر و پرسش از وضع ما در حال است. استاد مایل بود دیگران را همواره بر اهیمت تفکر توجه دهد. اکنون با مشاهده وضع جهان شاهدیم که نیاز به تفکر بیش از پیش احساس می‌شود. شاید حال بیشتر از گذشته زمینه برای انتشارات آثار استاد فراهم باشد. به این نکته نیز التفاط باید کرد که تا گوشی برای شنیدن نباشد، گفتن ثمری ندارد.

گفتنی است کتاب «آرا و عقاید سید احمد فردید (مفردات فردیدی)» درباره اندیشه های این استاد فلسفه در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب، موجود و قابل تهیه است.

منبع: inn.irاخبار مرتبط
انتشار کتابی انتقادی درباره آرا و اندیشه های دکتر فردید : کتاب "فردید از نگاه دیگران" به کوشش بکتاش منوچهری از سوی انتشارات قصیده سرا با شمارگان 1000 نسخه در 368 صفحه منتشر شد. این کتاب شامل تعدادی از نوشته‌ها و مقالاتی است که دیدگاهها و عقاید اشخاص درباره احمد فردید اندیشمند معاصر منعکس می‌کند. البته این همه آرا و اندیشه های فردید را مورد بحث قرار نمی دهد بلکه از زاویه انتقادی شدیدی آرای او را مورد بازشناسی قرار می دهند. چه بسا شاگردان و اساتید فلسفه ای بودند که گردآورنده می توانست مقالات و گفتگوهایی از آن برای غنی شدن کتاب استفاده کند. کتاب "فردید از …


فردید، داوری و غرب : محمد رجبی، استاد دانشگاه و رایزن اسبق فرهنگی ایران در آلمان و رئیس سابق موسسه فرهنگی اکو است که از شاگردان دکتر فردید و از همراهان شهید آوینی در نشریه سوره است. با او گفت وگویی انجام داده ایم که می خوانید. * من مایلم با طرح این بحث شروع کنم که جریان فکری و معاصر ما اگرچه با فراز و نشیب های سیاسی و اقتصادی و حتی حقوق جنگ های جهانی و مسائلی از این دست مواجه بود و در این کش و قوس ها تفکرها می آمدند و می رفتند، متفکران ما می رفتند، تعلیم می دیدند و برمی گشتند. سوای اینها ما در این کش و قوس ها یکسری تفکرها …

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!