فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

«پنجشنبه فیروزه ای»؛ تجربه ای متفاوت از رمان دینیافراد مرتبط با خبر: سارا عرفانی
تاریخ ثبت: چهارشنبه 8 دی 1395
تاریخ ویرایش: چهارشنبه 8 دی 1395
کد : 47971
تعداد بازدید: 381

خلاصه خبر
رمان «پنجشنبه فیروزه ای» اثر سارا عرفانی نمونه ای موفق از رمان دینی است که بیانی ظریف و هنرمندانه اثری خواندنی و قابل توجه را به خواننده ارائه کرده تا نشان دهد که می توان در عین حالی که به جذابیت های ادبی و فنی توجه می شود اثری با مضامین عالی و ارجاعات فرامتنی خلق کرد که حتی بدون اغراق به بسیاری از نوشته های سکولار پهلو زده و خبر از آینده ای درخشان برای نویسنده اش دارد.

متن خبر
«پنجشنبه فیروزه ای» عنوان تازه ترین اثر سارا عرفانی است که سرگذشت یک گروه دانشجوی ممتاز یک داشنگاه است که به منظور تشویق به اردوی زیارتی مشهد آمده اند. این سفر محمل اتفاقات رمان است که در آن علاوه بر اتفاقات جاری با استفاده از شگردهای سارا عرفانی نقبی نیز به گذشته زده می شود و خواننده در جریان سرگذشت شخصیت های داستان قرار می گیرد.
ادبیات متعهد و رمان دینی از مقوله هایی است که بسیار پر مناقشه است بویژه که از ابتدای انقلاب اسلامی به این طرف و با موجی از دین مداری که توسط این انقلاب ایجاد شد در عرصه های گوناگون هنری از جمله ادبیات نیز بحث بر وجود و اصالت هنر دینی بالا گرفت و موافقان و مخالفانی پیدا کرد هرچند باید یادآور شد این مبحث فقط در ایران مطرح نیست بلکه در میان اندیشمندان و نظریه پردازان عرصه هنر و ادبیات مورد بحث و گفت وگو بوده است.
رمان «پنجشنبه فیروزه ای» جدید ترین اثر سارا عرفانی نمونه ای موفق از رمان دینی است که بیانی ظریف و هنرمندانه اثری خواندنی و قابل توجه را به خواننده ارائه کرده تا نشان دهد که می توان در عین حالی که به جذابیت های ادبی و فنی توجه می شود اثری با مضامین عالی و ارجاعات فرامتنی خلق کرد که حتی بدون اغراق به بسیاری از نوشته های سکولار پهلو زده و خبر از آینده ای درخشان برای نویسنده اش دارد.
عرفانی در «پنجشنبه فیروزه ای» در کنار خلق یک اثر دینی مضامین اجتماعی را نیز به کار گرفته و کاری با درونمایه اجتماعی نوشته است. نویسنده در این کتاب با پرداختن به مسائلی همچون ازدواج، ارتباط با جنس مخالف و نامحرم و همچنین نقش فضای مجازی در شکل گیری روابط افراد وجه دیگری از کار خود به خواننده ارائه می کند تا در یک قضاوت دوباره به «پنجشنبه فیروزه ای» لقب رمان اجتماعی داده شود.
وی در انتخاب زبان روایت داستان، زبانی ساده و سهل را برگزیده که همین نکته موجب می شود خواننده به سرعت با متن ارتباط برقرار کند و در مدت زمان کوتاهی به پایان رمان برسد. این مسئله تا اندازه ای بارز است که حتی شکست های زمانی در مسیر روایت داستان موجب بر هم ریختن ذهن خواننده نمی شود. عرفانی از ابتدای داستان با نظمی مشخص ذهن خواننده را شکل می دهد و شخصیت ها را به موقع وارد داستان می کند تا مخاطب بتواند با هرکدام ارتباط برقرار کند.
رمان و داستان های دینی دارای ویژگی هایی هستند: زبان رمان دینی، زبان اشارت است و این مسئله را خواننده در «پنجشنبه فیروزه ای» به خوبی درک و دریافت می کند. زیرا عرفانی با استفاده از اشاره های مختصر به مباحث معرفتی و دینی و بدون اینکه بخواهد شعار دهد پیام مورد نظر خود را به خواننده القا کرده و ذهن وی را نسبت به موضوع درگیر می کند. در این رمان خواننده با مفهومی به نام زیارت روبرو می شود که هرکس ممکن است در درون خود انگاره ای از این مفهوم داشته باشد که عرفانی به زیبایی تمام انگاره های ذهنی در ارتباط با این امر را گرد آورده و به خواننده نشان می دهد و در کنار تمام آن ها مسیر زیارت واقعی را نیز (آن هم با اشارت) برای مخاطب روشن می کند.
این رمان به حدی دارای موضوعات مختلف است که نویسنده اگر می خواست می توانست خست به خرج دهد و هرکدام را در یک اثر جداگانه خرج کند ولی «پنجشنبه فیروزه ای» شاهدیم که عرفانی با سخاوت تمام موضوعاتی که هرکدام می تواند در قالب یک سوژه اصلی ظاهر شوند را تبدیل به موضوعات فرعی کرده و به خدمت خط اصلی قصه در آورده است.
در مجموع گفتنی ها پیرامون «پنجشنبه فیروزه ای» کم نیست. این رمان اثری ارزشمند است که توانسته موضوعات مختلف را در کنار هم جمع کند و با رعایت خط قرمز ها در مباحث دینی و اجتماعی خواننده را نسبت به آن ها آگاه کند.


افراد مرتبط با خبرنظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!