فراخوانی فراخوانی ...

تازه های نشر کتاب فردا

5 اثر جدید انتشارات کتاب فردا در موضوع علوم انساسی به چاپ رسید

جمعه 4 خرداد 1397

انتشارات کتاب فردا ناشر تخصصی کتاب های علوم انسانی 5 عنوان جدید کتاب، روانه باراز کتاب کرد.

کتاب کتاب

این کتاب، حاوی منظومه فکری رهبر معظم انقلاب درباره کتاب و کتابخوانی است.
ویژگی نخست «کتاب کتاب» این است که همۀ «بیانات مشروح» امام سیدعلی خامنه ای در موضوعات مرتبط با «کتاب و کتابخوانی» را استخراج و طبقه بندی کرده است که کاملاً بی سابقه و در جای خود جالب است. حجم کتاب به حدی است که بسیاری از فعالان حوزۀ کتاب و کتابخوانی، از اینکه حضرت آقا این حجم بیانات در این حوزه دارند، شگفت زده شدند!
در این کتاب سعی شده است براساس تجارب قبلی در این حوزه، نمودار درختی موضوعی با ساختاری کاملاً منطقی ترسیم شود؛ بدین ترتیب خوانندگانِ بادقت و حرفه ای تر، می توانند علاوه بر مطالعۀ نظرهای حضرت آقا در جزئیاتِ موضوعات مرتبط با کتاب و کتابخوانی، با شاکله و کلیت «نظام فکری » ایشان در این موضوع نیز آشنا شوند.
ویژگی دیگر این کتاب، نگاه «راهبردی » به موضوع کتاب و کتابخوانی است. این نگاه، فراتر از نگاه «شخصی» حداکثر عرضۀ یک سری «راهکارهای موردی» است که در بیشتر کتاب های منتشرشده در این حوزه مدّ نظر قرار گرفته است.

کتاب ارزشمند و خواندنی «کتابِ کتاب» در ۶۱۶ صفحه و با قیمت 360000 ریال ازسوی نشر کتاب فردا روانه بازار نشر شد.

جستارهایی در فقه حکومتی

کتاب «جستارهایی در فقه حکومتی» درباره نسبت فقه و حکومت و تمدن بحث می کند و به اصلی ترین صورت مسئله های پروژه فکری فقه حکومتی می پردازد. یکی از اساسی ترین پرسشها در دوران اخیر این است که آیا فقه موجود می تواند به نیازها و پدیده های متغیر و متنوع جامعه کنونی پاسخ گفته، از عهده مدیریت جامعه متحول برآید و اوضاع آن را سامان دهد؟
پاسخ به پرسش فوق، موجب شده است که برخی از اندیشمندان و فقهای عالیقدر شیعه، در جهت ظهور و تجلی توانایی های فقه شیعه به تلاش بپردازند؛ ولی با وجود تلاش های فراوان امام خمینی(ره) و آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله)، مایۀ تأسف است که مسئله فقه حکومتی در حوزه های علمی و فقهی شیعه، چونان که باید، قدر نیافته و بر سریر حقیقی خوش قرار نیافته است.
گرچه بایسته های اجتماعی و نیازهای نظام اسلامی، پاره ای تلاش ها در این زمینه را برانگیخته است، اما شایسته است که این شیوۀ اصیل پی گرفته شود، مراحل تکاملی خود را از گذر ارزیابی ها، نظریه پردازی ها و تلاش های فکری- فقهی بپیماید و به مثابه الگویی چیره بر فقه درآید تا با پیروی از آن، فقه شیعه ژرفا و غنای شایسته را در جهت اداره جوامع انسانی و حکومت دینی باز یابد.
در همین راستا نویسنده این کتاب، در مقالات و نوشته های گوناگونی دربارۀ فقه حکومتی به تحقیق، پژوهش و قلمزنی پرداخته و در مواردی نتیجه تحقیقات خود را در معرض نقد و بررسی اندیشه وران فقه قرار داده است. مجموعه حاضر، بخشی از این مقالات است که در فواصل زمانی مختلف، نوشته شده و برای اولین بار به صورت مجموعه ای از مقالات مرتبط با موضوع فقه حکومتی، به جامعه علمی ارائه می گردد. امید آنکه تحقیقاتی از این دست، آغازی باشد بر ارتقاء فقه شیعه.

کتاب «جستارهایی در فقه حکومتی» اثر حجت الاسلام عباس علی مشکانی سبزواری در ۲۱۲ صفحه و با قیمت 130000 ریال از سوی کتاب فردا به بازارنشر عرضه شد.

واکاوی بنیان های ایدئولوژیک سند 2030

سند جامع توسعه پایدار، موسوم به سند ۲۰۳۰، از سندهای مهم بین المللی است که در سال ۲۰۱۶ هم زمان با پایان مهلت سند توسعه هزاره، به تصویب سازمان ملل رسید. در چند جای این سند تأکید می شود که ما به دنبال تحقق اهداف برجای مانده سند توسعه هزاره هستیم.

در سند جامع توسعه پایدار یا سند ۲۰۳۰ مبانی و مفاهیم پنهان و آشکار زیادی وجود دارد که با مبانی و اهداف انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی سازگاری ندارد؛ لذا ارزیابی و بررسی ابعاد مختلف این سند، ضرورت امروز ماست.

در کتاب «واکاوی بنیان های ایدئولوژیک سند ۲۰۳۰» با پرهیز از مواجهه هیجانی و مقطعی با سند ۲۰۳۰، و تفکیک متن سند از حواشی آن، و با نگاهی کل گرایانه، به مبانی معرفت شناختی و انسان شناختی این سند پرداخته می شود و بنیان های ایدئولوژیک این سند مهم بین المللی بررسی و ارزیابی می گردد.

کتاب «واکاوی بنیان های ایدئولوژیک سند ۲۰۳۰» در ۱۵۲ صفحه و با قیمت 90000 ریال ازسوی انتشارات کتاب فردا به چاپ رسیده است.

نماد و اسطوره

در این کتاب درباره تعریف لغوی نماد، انواع و اصناف نماد، نماد در عرفان نظری، ترادف اسم و نماد، نماد در مسائل فلسفی، علیّت و حقیقت نمادین آن، مراتب نمادین هستی، هستی نمادین نفس، وثنیّت و جعل اساطیر، تمثلات شیطانی و اساطیر، زمان و مکان در دنیای اساطیر و در نگاه موحد، محرومیت صاحبان اساطیر از قرب فرائض و نوافل، ظهور اساطیر در خیال متصل، تحلیل روانشناختی اساطیر، زوال اساطیر و توغّل در کثرت، نفی مطلق راز و مرگ اساطیر، وحشت از راز در روحیه به اصطلاح آزاداندیشی، رواج اسطوره شناسی مذموم در روحیه علم پرستی معاصر، و... سخن گفته می شود.

در بخشی از کتاب آمده است:
«نماد در عرصه توحید راه به حقیقت می برد و اسطوره که سراب است در دامن شرک به گزاف داعیه حقیقت دارد. اساطیر که از آغاز مرده اند با ارائه دروغین حقیقت رنگ زندگی را می نمایند و روزگار آنها از آنگاه آغاز می شود که راه حقیقت متروک شود و آنگاه به انجام می رسد که نه راهی به حقیقت باشد و نه یادی از آن.»
«عرفان نظری علمی است که با نظر در وجهه نمادین اشیاء، ضمن آن که برخلاف دیگر علوم تمام آفرینش را صحنه تحقیق خود قرار می دهد، درتمام مسائل به بحث و کاوش پیرامون مقامات کشف و شهود - که همان مراتب ظهور و نمود است - می پردازد؛ از این رو هیچ علمی را نمی توان یافت که چون عرفان به بحث از حقایق نمادین اشیاء بپردازد.»

کتاب «نماد و اسطوره» اثر حجت الاسلام حمید پارسانیا در ۱۹۲ صفحه و با قیمت 110000 ریال ازسوی انتشارات کتاب فردا به چاپ رسیده است.

جهاد کبیر؛ مبانی دیپلماسی انقلابی از منظر قرآن کریم

مؤلف کتاب حجت الاسلام و المسلمین عباس عبدالهی، دغدغه خود را از تألیف این اثر، چنین معرفی کرده است:

متأسفانه، سالیان متمادی است که شاهد شکاف نظری بسیاری از نخبگان علمی و سیاسی- اجتماعی کشور با مکتب فکری حضرت امام(ره) و گفتمان انقلاب اسلامی هستیم. این معضل اجتماعی، گاه در قالب اظهارنظرهای کاملاً متعارضِ برخی رجال سیاسی با خط مشی های رهبران انقلاب، و گاهی به صورت عدم التزام عملی کافیِ مسئولین در برنامه ریزی ها و مدیریت امور کشور نمایان می گردد. این تفاوت های نظری و عملی، درواقع، انعکاس شکاف و تعارض دو فرهنگ و یا دو جریان فکریِ بومی و غیربومی در جامعه ایرانی است: پارادایم و فرهنگ ناب ایرانی- اسلامی ما و در طرف مقابل، منظومه علوم انسانی غربی و فرهنگ و تمدن مدرنیته.

آنان که با ساده اندیشی تعارض های موجود را صرفاً به انقلابی گری به معنای افراطی و منفی آن و یا ابعاد کاریزماتیک رهبران انقلاب اسلامی نسبت می دهند، از نقش عمیق و پرنفوذ مبانی اعتقادی و نگرش های کلان، در رقم خوردن تحلیل ها و عملکردهای فردی و اجتماعی رهبران و ملت مؤمن و دین مدار ایران غافل اند و درواقع، به جای اصل و ریشه، بر فرع ها تکیه کرده اند...

دغدغه این اثر، کشف پاسخ قرآن کریم به مسئله «راهبرد مواجهه با قدرت های استکباری» به صورت مستدلّ و منطقی است تا از رهگذر آن، در مخاطبین فرهیخته و متدیّن، توان ارزیابی و قضاوت میان اندیشه ها و ایده های مطرح شده در تعامل با جبهه ابرقدرتهای جهانی بهدست آید. ثمره مهم دیگر این کنکاش علمی، روشن شدن پشتوانه نظری عمیقاً قرآنی و عقلانیِ گفتمان انقلاب اسلامی در این مسئله بسیار مهم و اساسی کشور به عنوان مُشتی نمونهٔ خروار است. منابع این تحقیق، تفاسیر قرآن کریم و کتب عقاید اسلامی با محوریّت کتاب ارزشمند «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» و بیانات و مکتوبات رهبران انقلاب اسلامی می باشد.

کتاب «جهادکبیر؛ مبانی دیپلماسی انقلابی از منظر قرآن کریم» در 264 صفحه و با قیمت 150000 ریال ازسوی انتشارات کتاب فردا به چاپ رسیده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط