فراخوانی فراخوانی ...

تازه های استاد پارسانیا

حجت الاسلام پارسانیا اسلام پژوه و محقق معاصر گفت: پنج کتاب جدیدم در راه است که از جمله آن ها می توان به کتاب "روشنفکری و حوزه" اشاره کرد.
حجت الاسلام دکتر حمید رضا پارسانیا درگفت و گو با خبرنگار اندیشه ایرنا گفت: پنج کتاب با نام های "روش شناسی انتقادی درحکمت صدرایی"، "رنسانس دینی"، "روشنفکری وحوزه"، "اخلاق و عرفان" و "برهان صدیقین" از جمله کتاب های جدیدم هست که امیدوارم تا چند روز آینده وارد بازار نشر بشود.
وی در خصوص کتاب های فوق افزود: در این تالیفات سعی کرده ام تا با در نظر گرفتن تمام زوایای موضوع مورد نظر بتوانم تبیینی درست و درخور از موضوع ارائه دهم.
این پژوهشگر ادامه داد: برای مثال کتاب برهان صدیقین مربوط به برهان معروفی است در راستای اثبات وجود باری که در طول تاریخ فلسفه اسلامی و بین فلاسفه و متکلمین محل اعتنا است و یکی از پرقدرت ترین براهین اثبات ذات باری است.
دکتر پارسانیا در مورد روشنفکری گفت: جایگاه کلیسا در قرون وسطی و رقابت دنیوی قدرت های محلّی با آن، شکل‌گیری بورژوازی، و رویکرد دنیوی فرهنگ غرب در رنسانس، از جمله عواملی بود که فرصت اجتماعی لازم را برای پیدایش و بسط روشنگری به وجود می‌آورد و این جریان نیز پس از ظهور همزمان و به تدریج پی‌آمد‌های طبیعی خود را در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و غیر آن به دنبال می‌آورد.
وی در پایان تاکید کرد روشنگری در موطن اصلی خود، ابتدا در لایه‌های عمیق معرفتی و در سطوح ادبی و هنری، بخشهای معرفتی و عاطفی فرهنگ نخبگانی و عمومی را تسخیر کرد و از آن پس به ساحتهای سیاسی و اقتصادی و صنعتی وارد شد.

* گفتنی همه آثار منتشر شده این استاد حوزه و دانشگاه در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق موجود و قابل تهیه است.آثار مکتوب این نویسنده عبارتند از:
سنت ، ایدئولوژی ، علم
عرفان و سیاست
علم و فلسفه
هستی و هبوط (انسان در اسلام)
هفت موج اصلاحات

شنبه 29 خرداد 1389
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط