بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

کتاب «فلسفه هنر و زیبایی» منتشر شد

انتشارات مرتبط : سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

یکشنبه 27 خرداد 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس ، کتاب «فلسفه هنر و زیبایی»، چهل و هشتمین کتاب گروه فلسفه پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه، به کوشش حجت الاسلام دکتر ابوالحسن غفاری به چاپ رسید.

فلسفه هنر و زیبایی از اقسام فلسفه مضاف به شمار می رود، که در آن از ماهیت و چیستی هنر و زیبایی، معرفی و تبیین مبانی و اصول فلسفی و عقلی هنر و زیبایی بحث می شود. در حکمت اسلامی نگاشته مستقلی درباره فلسفه هنر پدید نیامده است. اما با عنایت به مبانی حکمت اسلامی، مباحث ارزشمندی مرتبط با فلسفه هنر می باشد که منبع ارزشمندی برای اصطیاد و استنباط اصول و مبانی هنر اسلامی است. این نگاشته درصدد است گامی هرچند کوچک در تولید «حکمت هنر اسلامی» بردارد.

مقالات کتاب فلسفه هنر و زیبایی از دو بخش به شرح زیر تشکیل شده است.

در بخش نخست ماهیت هنر و نسبت آن با دین، روش شناسی هنر اسلامی، رابطه هنر با فقه اسلامی، نقش هنر در حیات معقول، تفاوت هنر اسلامی با غیر آن و مسایلی که در تاسیس هنر اسلامی باید لحاظ گردد، بررسی شده است.

در بخش دوم درباره مسئله زیبایی و ابتهاج که از عناصر کلیدی در هنر و از مسایل مهم فلسفه است بحث شده است، در این بخش حقیقت و ماهیت زیبایی از منظر حکما، به ویژه حکمای اسلامی، ملاک های زیبایی و علم الجمال اسلامی تحلیل شده است. مقالات این مجموعه در پانزده گفتار تنظیم شده است.

کتاب فلسفه هنر و زیبایی، به کوشش حجت الاسلام دکتر ابوالحسن غفاری، با قیمت 36 هزار تومان توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عرضه شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط