بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

تازه ترین اثر مریم راهی با نام «در خواب هایم» منتشر شد

انتشارات مرتبط : کتاب نیستان

نویسندگان مرتبط : مریم راهی

«در خواب هایم» تازه ترین اثر مریم راهی است؛ او در ابتدای اثر یک روایت داستانی کوتاه که در آن شخصیت ها و مکان هایی تعریف می شوند را بازگو و در ادامه در طول کتاب برپایه آن روایت، داستان هایی را تعریف می کند.

19 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، تغییرات وسیع و پردامنه در زیست اجتماعی ایران معاصر و جابجایی پرشتاب میان ارزش های اجتماعی و به طبع آن رنگ و لعاب پیدا کردن برخی از ارزش های غیر بومی و در کنار آن در غبار و حاشیه ماندن برخی از اصول و باور های سنتی و اصیل زیست شرقی و ایرانی، یکی از مهم ترین دغدغه های فرهنگی نویسندگان ایرانی در سال های اخیر بوده که به شکل های مختلفی در آثار داستانی آنها ظهور و بروز پیدا کرده است. از بیان داستان های اجتماعی رئالیستی درباره اثرات این تحول تا نگاهی توام با تأثر و حسرت به باور های از دست رفته.

در این میان برخی نویسندگان سعی کرده اند با رهیافتی تازه و خلق زاویه دیدی بدیع و جذاب، نگاهی تازه به این موضوعات انداخته و آنها را از منظر باور های مختلف نهادینه شده در مخاطب خود در قالب داستان بیان کنند.

مریم راهی نیز با چنین رویکردی تازه ترین اثر داستانی خود را در قالب رمانی با عنوان «در خواب هایم» منتشر کرده است. اثری که میتوان از آن به عنوان ره یافتی تازه در رمان اجتماعی اعتقادی با درون مایه معنا گرا یاد کرد، درون مایه ای که نه الزاماً تاریخی و دینی که نشأت گرفته از باور عمیق به نیرو ها و اراده های ماورا طبیعی و ازلی و صد البته آورده داده شده در متون تاریخی مذهبی است.

راهی که در دو اثر قبلی خود با عنوان «یوما» و «فردا مسافرم» نشان داده بود که توانایی بالایی در پرداخت داستانی سوژه هایی دارد که اطلاعات تاریخی چندانی پیرامون آنها نیست؛ در این مجموعه نیز بر مبنای چنین رویکردی، به خلق موقعیت های بکر و کمتر دیده شده ای بر مبنای برخی باور های دینی در رمان دست زده است.

نکته قابل توجه در این اثر تجربه خاص نویسنده در خلق آن است. او در ابتدای اثر یک روایت داستانی کوتاه که در آن شخصیت ها و مکان هایی تعریف می شوند را بازگو و در ادامه در طول کتاب بر پایه آن روایت، داستان هایی را تعریف می کند که هر کدام سرگذشت افراد و موقعیت های زیستی آنها در این روایت است.

داستان این چنین آغاز می شود: ترمه، زن قالیباف یزدی که همسرش قمارباز است و پسری نوجوان دارد، برای حفظ خانه اش از خراب شدن توسط خیری به نام حاج الیاس که می خواسته در یزد هم تکیه عزاداری امام حسین بسازد، نذر می کند یک قالی زرع نیم ببافد و تقدیم حرم امام رضا کند...

و چنین ادامه می یابد: هانی، پسر آقاسید هاشم معبر عاشق نبات، نوۀ یحیی می شود. یحیی یک قالیچه داشته که دو سال است دنبال جفتش می گردد. یحیی شرط می کند اگر جفت این قالیچه پیدا شود با ازدواج نبات و هانی موافقت می کند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط