فراخوانی فراخوانی ...

«بیان در شعر فارسی» از منظر بهروز ثروتیان

«بیان در شعر فارسی» عنوان اثری از زنده یاد بهروز ثروتیان است که در این اثر پژوهشی، مخاطبان با روش شناخت شکل های خیال و اصول مرتب و مدوّن بیان ایرانی ـ اسلامی آشنا می شوند.

دوشنبه 1 مرداد 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، در بخش اول از کتاب «بیان در شعر فارسی»، شکل خیال در بیتی از نظامی، در بیتی از حافظ و گونه هایی از آن بررسی شده است. بخش دوم را نویسنده به فن بیان از نظر قدما اختصاص داده است.

در بخش سوم تشبیه یا همانند سازی مورد بررسی قرار گرفته و مواردی از قبیل ارکان تشبیه، تشبیه بلیغ، تشبیه پنهان، تشبیه پیوسته و ... شرح داده شده است.

همچنین در فصل چهارم این کتاب، مجاز و موضوعاتی چون قرینه مجاز، علاقه در مجاز، اقسام مجاز ... بررسی شده است. در فصل پنجم به استعاره پرداخته شده و ایهام و کنایه در فصول ششم و هفتم توضیح داده شده است در ادامه نیز اقسام نشانه ها و صحنه سازی در غزل نیز بخش های پایانی این اثر را تشکیل داده است.

ثروتیان در این کتاب شواهد شعری از ابیات حافظ و نظامی را نیز برای فهم بیشتر در ادامه توضیحات هر بخش آورده است و بدان علت از ابیات این دو شاعر استفاده کرده که معتقد است اشعار این دو شاعر بیشتر از دیگران آراسته به راز و رمز فن بیان است.

همچنین نویسنده برخی از اصلاحات نامأنوس فن بیان را به فارسی برگردانده است تا دشواری عبارات را قابل فهم کند.

گفتنی است سوره مهر چاپ دوم این کتاب را سال 1387، در 178 صفحه، قطع رقعی و با قیمت 2400 تومان منتشر کرده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط