فراخوانی فراخوانی ...

کتاب «تکیه دولت» همزمان با آغاز ماه محرم رونمایی شد

کتاب «تکیه دولت » نوشته علیرضا قاسم خان همزمان با آغاز ماه محرم در کاخ گلستان رونمایی شد.

چهارشنبه 21 شهریور 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از کتاب «تکیه دولت» نوشته علیرضا قاسم خان همزمان با آغاز ماه محرم در کاخ گلستان برگزار شد.

قاسم خان که مدیرعاملی موزه سینمای ایران را بر عهده دارد، در این مراسم گفت: کتاب «تکیه دولت» حاصل ۵ سال کار تألیفی و پژوهشی است و همانطور که از نامش برمی آید، تکیه دولت از بودن و نبودن است.

وی با بیان اینکه این بنا در تحولات اجتماعی دوره قاجار نقش داشته است، افزود: این کتاب در ۱۸۰ صفحه و ۳۰ فصل حیات فرهنگی، معماری و بنای دوره قاجار را مورد بررسی قرار داده است.

قاسم خان خاطرنشان کرد: در این کتاب ثابت کرده ایم که ساخت این بنا ریشه فرهنگی دارد و ایران بزرگترین محل نمایش تعزیه در دوران قاجار است. البته باید یادآور شد همانطور که تعزیه شکل می گرفت نمایش ایرانی در کنار تعزیه و به دنبال آن تعزیه خوانان، آوازخوان ها و ردیف دانان موسیقی نیز به گسترش و بهتر شدن آواز ایرانی همت گماشتند.

وی ادامه داد: این تحقیق میدانی - کتابخانه ای بوده است و آنچه که در اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی درباره این بنا اتفاق افتاده را روایت شده است. آخرین اتفاق در این بنا تشکیل مجلس مؤسسان بود که در آن سلسله قاجاریه به پهلوی تغییر کرد.

در این مراسم سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و جمعی از محققان قاجاریه حضور داشتند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط