فراخوانی فراخوانی ...

تنفس در روزگار امامت باقر العلوم

رمان قرار است لحظاتی از اوقات فراغت خواننده را پر کند. خواننده نوجوان و بزرگسال می تواند با مطالعه «باغ های همیشه بهار» ساعاتی را در حال و هوای سال های امامتِ امام محمد باقر (ع) تنفس کند و از مطالعه یک اثر ادبی فاخر لذت ببرد.

پنج‌شنبه 12 مهر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس ـ حسام آبنوس: ادبیات دینی یا همان ادبیات تعلیمی یک از انواع ادبیاتی است که در جهان نمونه های بسیاری می توان برای آن برشمرد. در ایران نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی این گونه از ادبیات رشد و نمو بیشتری پیدا کرد و آثار بسیاری را به خود دید.

نویسنده های بسیاری وارد شدند و آثار گوناگونی خلق کردند تا بتوانند روایتی از شخصیت های دینی را در غالب داستان برای خوانندگان خود بازگو کنند. احتمالا اگر از ما بخواهند آثاری که در آن موضوع یا شخصیتی دینی محوریت دارد را معرفی کنیم بتوانیم نمونه های بسیاری را که برخی از آنها موفق بوده اند را نام ببریم. آثاری که از حیث ساختار یا تازگی فرم روایت خواننده را شگفت زده کرده و او را به این نوع از ادبیات جلب کرده است.

شاید سید مهدی شجاعی به عنوان یکی از نمونه های موفق آثار دینی که نثر دینی و مذهبی خلق می کند را بتوان به عنوان یکی از نویسنده های شناخته شده در این زمینه نام برد که آثارش بارها تجدید چاپ شده و با اقبال خواننده روبه رو بوده است.

علی اصغر عزتی پاک نویسنده اهل همدان، در آثارش خواننده را غافلگیر می کند. او در تازه ترین اثری که با عنوان «باغ های همیشه بهار» توسط نشر سوره مهر منتشر کرده مخاطبان خود را شگفت زده کرده است. با وجود اینکه این رمان برای مخاطب نوجوان نوشته و منتشر شده اما واجد ویژگی هایی است که خواننده بزرگسال را نیز به خود جلب می کند. در ادامه نکاتی در ارتباط با این کتاب عنوان می شود.

یک ـ این رمان با محوریت زندگی امام محمد باقر(ع) روایت نوشته شده و از این حیث اگر آثاری که حول یکی از شخصیت های بزرگ دینی خلق شده را اثری دینی بدانیم این اثر در زمره آثار دینی قرار می گیرد. نویسنده در این کتاب سه شخصیت ساخته و از زبان آنها بخش هایی از زندگی و مقام امام پنجم را بازگو کرده است.

دو ـ زبان و نثر این اثر دارای فخامتی مثال زدنی است. نویسنده کوشش کرده متنی تولید کند که خواننده علاوه بر اینکه مشغول مرور زندگی یک شخصیت مهم است، با ادبیت اثر نیز ارتباط برقرار کند. این ویژگی سبب می شود مخاطب بزرگسال نیز با کتاب ارتباط برقرار کند و احساس نکند که مشغول خواندن رمانی برای نوجوانان است. علاوه بر این نویسنده با این کار سطح خواننده نوجوان خود را نیز ارتقا می بخشد.

سه ـ عزتی پاک در این کتاب مراقب خط قرمزها بوده و سعی کرده حریم شخصیت امام شیعیان را در داستان حفظ کند. او با روایت اطرافیان امام، شمه ای از شخصیت امام باقر را برای خواننده آشکار می کند و غیرمستقیم می گوید شاگردان او وقتی اینطور باشند، خود ایشان چگونه شخصیت والایی هستند.

چهار ـ اگر تصمیم گرفتید این اثر را برای مخاطب نوجوان خود تهیه کنید بد نیست آگاه باشید که با اثری تاریخی روبه رو نیستید که معمولا ویژگی آثار تاریخی کسل کننده بودن و بی فراز بودن آنها است. بلکه رمان «باغ های همیشه بهار» اثری پرفراز و فرود است که نویسنده تلاش کرده با ایجاد حاشیه هایی در قصه در شخصیت های جانبی، متنی جذاب و البته سرگرم کننده خلق کند. متنی که مخاطب نوجوان امروزی با آن ارتباط برقرار می کند و نه تنها از خواندن آن کسل نمی شود بلکه لذت مطالعه را نیز لمس می کند.

پنج ـ من (نویسنده این یادداشت) بر این باورم که این رمان با توجه به ساختارش که در سه بخش روایت می شود برای علاقه مندان به داستان نویسی اثری آموزشی است که می تواند به عنوان نمونه ای موفق مورد رجوع قرار بگیرد. هرچند علی اصغر عزتی پاک خود چنین نیتی نداشته که اثری آموزشی خلق کند اما با توجه به اینکه او اثری موفق خلق کرده که قوانین نوشتن را نیز در خلق آن رعایت کرده به همین خاطر اثری تراز را به خواننده اش ارائه کرده است.

شش و آخر ـ رمان قرار است لحظاتی از اوقات فراغت خواننده را پر کند. بر این باورم که خواننده نوجوان و بزرگسال می توانند با مطالعه این اثر ساعاتی را در حال و هوای سال های امامتِ امام محمد باقر(ع) تنفس کند و از مطالعه یک اثر ادبی فاخر لذت ببرد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط