بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «عبور از سوئز» تصویری از اقتدار نیروی دریایی

«عبور از سوئز» تصویری از اقتدار نیروی دریایی

روایت خاطرات و وقایع فتح آبهای آزاد دنیا به دست دلاور مردان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در کتاب « عبور از سوئز»

دوشنبه 12 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبریسوره مهر، از دیرباز تا کنون ناو های جنگی نقش های تاثیر گذاری در طول تاریخ داشته اند و جنگ های بسیاری را رهبری و پیش برده اند تا جایی که عمدتا مسیر رخداد های نبردهای مهم و تاثیر گذار جهان را تغییر داده اند.

با توجه به اهمیت آبراه های دریایی در عرصه اقتصاد دریایی و گستردگی تردد کشتی های تجاری و نفتکش ها در دریاها؛ تامین امنیت دریایی یک ضرورت است. اما علاوه بر این ضرورت جهانی ؛ ایران در محیط پیرامونی خود با تهدید های گسترده ای مواجه است . تجربه نزدیک به یک قرن نشان می دهد بیگانگان همواره به بهانه امنیت سازی در خلیج فارس عامل نا امنی و بحران سازی در منطقه بوده اند . هدف آن ها توجیه حضوردائم در مناطق با اهمیت ژئو پلیتیک وایجاد وابستگی امنیتی در منطقه به بیگانگان و فروش میلیاردها دلار سلاح و حفظ پایگاه هایشان در منطقه است .

اکنون نیروی دریایی ایران جایگاه قدرتمند خود را در عرصه صیانت از آبهای ایران تثبیت کرده است و در انجام ماموریت های دریایی در آب های بین المللی با اقتدار مشارکت دارد و حضور قدرتمند نیروی دریایی ارتش ایران بعنوان تکیه گاهی اطمینان بخش در موضوع مبارزه با تروریسم در دریاها شناخته می شود .

نیروی دریایی ارتش ایران در سال های اخیر بیش از 50 ناوگروه به دریاهای آزاد از جمله باب المندب، کانال سوئز، دریای مدیترانه و سواحل پاکستان، هند، سریلانکا، اندونزی، بندری در چین و نیز مقاصدی در جنوب آفریقا اعزام کرده است.

کشور ایران امروز جایگاه و نقش نیروی دریایی خود را به سطح نیرویی راهبردی ارتقا داده است. همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش خاطر نشان کردند : رشد و تحرک خوبی در نیروی دریایی فرماندهان آغاز شده و امروز نیروی دریایی بسیار پیشرفته تر و تواناتر از ۲۰ سال قبل است، اما این سطح از پیشرفت قانع کننده نیست و در همه بخش ها باید با عزم و روحیه، همت بلند، ابتکار و اقدام، حرکتِ پرشتاب دنبال شود.

کتاب «عبور از سوئز» نوشته علیرضا اخلاقی از رشادت ها و توانمندی های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و معموریت های خطیر این ارگان روایت میکند که با همکاری انتشارات سوره مهر با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران چاپ و روانه بازار نشر شده است.

دریادار حبیب الله سیاری در مقدمه این کتاب آورده است: « قدرت‏های جهانی، به ویژه نیروهای نظامی جهان، با وسواس بسیار افزایش قدرت نظامی ایران را رصد می‏کنند و روشن است که این حضور برای کشورهای منطقه الهام‏بخش و برای هم‏میهنان ارجمند امیدآفرین و موجب اعتلای غرور ملی است. از این رو بر آن شدیم که برای آشنایی بیشتر مخاطبان با نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از نویسندگان و هنرمندان توانمند ایرانی دعوت کنیم؛ با بهره‏گیری از خاطرات دریادلانی که به این مأموریت‏ها اعزام شده‏اند؛ کتاب‏ها و آثار ارزشمندی را تهیه و برای انتشار آماده کنند.

«‏عبور از سوئز‏» اثر تازه‏ای از آقای ‏علیرضا اخلاقی» است که پیش از این با نگارش چهار کتاب دیگر به سفارش نیروی دریایی، آثار قابل توجهی را خلق کرده و این بار هم گوشه‏ای از خدمات این نیرو را در قالب یک کتاب تازه به علاقه‏مندان پیشکش می‏کند. امید است این کتاب نیز مانند آثار پیشین مورد توجه قرار بگیرد تا از این رهگذر هم‏میهنان عزیز نسبت به کارنامة پرافتخار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آگاهی بیشتری پیدا کنند و با غرور و افتخار، چون همیشه، پشتیبان خدمت گزاران خود باشند.»

علیرضا اخلاقی نویسنده کتاب نیز در پیشگفتار درباره اهمیت نگارش این اثر چنین آورده است:
«‏عبور از سوئز‏» قرار است شما را با خود به آب‏های آزاد جهان ببرد؛ تا همسفر لحظه‏های پرالتهاب دلاورانی باشید که پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را بر بلندای شناورهای نظامی، از آبراه تاریخی سوئز می‏گذرانند و در سراسر دریاها و اقیانوس‏ها به اهتزاز درمی‏آورند.

این بار سفر ناوشکن قهرمان «‏الوند‏» همراه با «‏ناو خارک‏» (بزرگ‏ترین ناو خاورمیانه) از بندرعباس آغاز می‏شود؛ برای آنکه با خلق حماسه‏ای دیگر تاریخ را ورق بزند و نام ‏«نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران‏» را به عنوان نیرویی قدرتمند و تازه نفس، بر پهنه دریاهای دور‏دست به ثبت برساند. در این مسیر، هرچند خطرهای بزرگ در کمین است؛ اما آن‏ها که به یاری خدا دل به دریا زده‏اند؛ امواج خروشان را پشت سر می‏گذارند تا فاتح بی‏رقیب قلمرو گسترده آب‏های آزاد جهان لقب بگیرند.

لازم به ذکر است این کتاب از هفت فصل با موضوعات «شوق سفر»، «آغاز با شکوه»، «لحظه های التهاب» ، «در حریم حرم»، «به سوی سوئز»، «التهاب در مدیترانه»و «مسیر بازگشت» تشکیل شده است که به تفصیل حضور ناوشکن الوند و ناو خارک را در دریاهای آزاد روایت می کند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی