بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • « تصویری در دور دست» داستان رشادت شیرزن کرمانشاهی

« تصویری در دور دست» داستان رشادت شیرزن کرمانشاهی

این کتاب سرگذشت نصرت خدایاری شهسواری (خواهر بسیطی) به روایت اهالی گیلان غرب است که به تازگی چاپ و روانه بازار نشر شده است.

یکشنبه 13 آبان 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبریسوره مهر، «تصویری در دور دست» روایتگر زندگی و مبارزات و رشادت های بانوی قهرمانی با نام نصرت خدایاری شهسواری است که به کوشش و نگارش جواد حسینی نصر به رشته تحریر در آمده و به چاپ رسیده است.

این کتاب شامل شش بخش با عنوان های "اشاره"، "مقدمه"، "سال شمار زندگی نصرت خدایاری شهسواری ( بسیطی)" ، "دفتر خاطرات یک دوست" ، "آخر ناخوش شاهنامه" و "اسناد و تصاویر" می شود که در 184 صفحه گنجانده شده اند.
جواد حسینی نصر در مقدمه کتاب آورده است: « اولین سفرم به گیلان غرب در بهمن سال 1386 فقط سه روز طول کشید؛ سه روزی که با بارش برف سنگین همراه بود و تصور می کنم همان برف هم می خواست عاملی باشد برای پوشاندن حجمی از خاطرات نصرت بسیطی یا مانعی برای دست یافتن من به واقعیت زندگی او. سفرم برای کشف یک انسان و روابط انسانی در رخدادی پیچیده و تحمیلی به نام جنگ بود که در ابتدا آسان می نمود و البته حوادث و خاطرات و نقل قول ها هم همین را نشان می داد.

به نظر می رسید در بافت عشایری و ساده و صمیمی گیلان غرب یا کرمانشاه ردّپایی از نصرت یافت شود و همه چیز در قالب همان صمیمیت با نقل قول های صریح اما کلی مانند این ادامه پیدا کند: نصرت یک شیرزن بود. نترس بود. شجاع بود. و... اما لابه لای همین کلی گویی ها ارجاعات و مصداق های خوبی پیدا می شد از زجر، محرومیت، فقر، و در عین حال هوش و تلاش یک خانوادة کوچک و تا حدودی بی سرپرست که هر چه داشتند و به دست آورده بودند از همین پایمردی شان بود که همه را، از زن و مرد، انسان هایی خودساخته و نجیب و محترم بار آورده بود.»

حسینی همچنین در ادامه مقدمه، کتاب حاضر را حاصل همراهی مرتضی سرهنگی و سیده اعظم حسینی میداند و می گوید: «برای تشکر و سپاس پیش از همه باید از پی گیری ها، نظرات کارشناسانه، و دلسوزی های صبورانه سرکار خانم سیده اعظم حسینی و راهنمایی های جناب آقای مرتضی سرهنگی یاد کنم که اگر همراهی آن ها نبود شاید همین بررسی هم میسر نمی شد.»

کتاب «زندگی در دور دست» با زندگینامه مختصری از نصرت خدایاری یا همان خواهر بسیطی شروع می شود و این قهرمان گیلان غربی را در چند خط به طور خلاصه به خوانندگان معرفی می کند که برای آشنایی بیشتر با قهرمان این کتاب خلاصه زندگی این بانوی قهرمان در ادامه گزارش آمده است :
« خانم خدایاری تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی ادامه داد و دست از تحصیل کشید تا در امرار معاش به خانوادة مستمندش کمک کند. دهة پنجاه دهة کار و تلاش و شناخته شدن نصرت و برادرش، حسین، در جایگاه افرادی مذهبی و تلاشگر در شهر گیلان غرب بود. در پاییز و زمستان سال 57 روزهای اوج گیری حرکت انقلابی مردم بود و پیوستن نصرت و حسین به این موج را در پی داشت. انقلاب در بهمن ماه همین سال پیروز شد و آرزوی برادر و خواهر محقق شد.

آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریورماه 1359 و از همان روز نخست پیوستن نصرت و حسین بسیطی به نیروهای مدافع. نصرت تمام روزهای شش سال ابتدایی جنگ را در جایگاه رزمنده، مددکار، امدادگر، نیروی پشتیبانی، و همچنین کارمند ادارة بهزیستی در گیلان غرب حضور داشت.

تلخ ترین اتفاق ممکن برای نصرت در سیزدهم آبان ماه سال 62 با شهادت حسین بسیطی، برادر ناتنی و یار و هم رزمش، به وقوع پیوست. این اتفاق ضربة جبران ناپذیری به روح نصرت وارد کرد.

در سال 1365 فوت کوکب، مادر نصرت، بر اثر ابتلا به سرطان اتفاق افتاد. در دو سال آخر، نصرت علاوه بر جنگ و کار، به کار مداوای مادر نیز رسیدگی می کرد. با فوت مادر دنیای کوچک نصرت کوچک تر و او تنهاتر از همیشه شد.

تشدید مشکلات روحی و روانی و بستری شدن در بیمارستان اعصاب و روان فارابی کرمانشاه به مدت چند ماه، بازگشت به کار، همراهی و همکاری با مردم کرمانشاه در بمباران ها، تنگ شدن عرصه به دلیل فشار کار و ناراحتی روحی در نتیجة دوری از فضای گیلان غرب و مشکلات مالی و... اتفاقاتی بود که در سال 1367 برای خواهر بسیطی رقم خورد.

در سی ام اردیبهشت ماه 1368 درحالی که بهار تازه در کرمانشاه جان می گرفت، نصرت، دختری که به استقامت کوه بود، تاب ماندن نیاورد و گل وجودش پژمرده شد.»

گفتنی است این کتاب در شمارگان 1110 نسخه در 184 صفحه با طرح جلدی از امیر نجفی همراه با عکس ها ، نامه ها و اسناد مرتبط چاپ و منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط