فراخوانی فراخوانی ...

کتاب «ماندن» نامزد جایزه 100 میلیونی جلال شد

رمان «ماندن» نوشته مرتضی فرجی که مجموعه ای از داستان های پیوسته با موضوع اقلیم همدان است، نامزد دریافت جایزه در یازدهمین دوره جایزه معتبر جلال در بخش داستان کوتاه شد.

دوشنبه 12 آذر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «ماندن» شامل هفت داستان کوتاه «زردِ خوشه های شهریور»، «آسمان، ابرهایت را از شهر من ببر»، «خاکستر برف»، «بارانِ تابستان و باغ گیلاس»، «کینه کشی»، «ماه خواهر ندارد» و «عاشق را از آخر بخوان» است که در عین مستقل بودن، به یکدیگر وابستگی ارگانیک دارند به طوری که پس از مطالعه کتاب، تصویری یکپارچه در ذهن مخاطب شکل می گیرد.

فرجی در مجموعه داستان «ماندن» کوشیده با محور قرار دادن اقلیم شهر همدان و ویژگی های این شهر، داستانی پرکشش بنویسید.

گفتنی است داستان های اقلیمی بیشتر بازتاب دهنده ویژگی ها و عناصر مشترکی چون فرهنگ، باورها، آداب و رسوم یک منطقۀ جغرافیایی هستند.

در بخشی از این رمان آمده است:«مادرم از یک روزی خودش خواست که بقچه ی خاطره هاش را یک جایی زیرِ درخت زردآلوی حیاط چال کند و پابرهنه بیاید و بنشیند درست وسطِ ایوان فراموشی. از یک روزی به بعد دلش خواست آقام را کلاً به جا نیاورد و من را به کُل انکار کند. به آشپزی ای که توی خونش بود پُشت کند و قیمه لوبیادار بپزد و قرمه شیرین. از یک روزی به بعد دلش خواست جوراب ها را گوله کند توی قوطی چای خشک و چای خشک ها را بریزد توی خاکِ باغچه و هر روز آبشان بدهد که لابد درخت چای سبز شود. انگاری از پُست خانمی خانه خودش را کنار کشیده بود و داشت خودش را آماده می کرد. انگاری می دانست همه چیز را و با این کارهاش می خواست رفتن خودش را ساده تر کند یا غمِ رفتنش، دیگر روی دل کسی سنگینی نکند.»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط