فراخوانی فراخوانی ...

اعتقاد دینی «زرویی» بر فراز همه توانایی هایش می درخشد/او در نقیضه گویی بی نظیر بود

مراسم تشییع پیکر مرحوم زرویی نصرآباد دقایقی پیش در حوزه هنری با حضور چهره های فرهنگی و هنری برگزار شد.

دوشنبه 12 آذر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم تشییع پیکر مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد دقایقی پیش از حوزه هنری آغاز شد.

* حضور چهره ها در مراسم تشییع زنده یاد ابوالفضل زرویی

این مراسم که با اجرای شهرام شکیبا از شاعران کشورمان در حال برگزاری است، چهره های فرهنگی هنری چون محسن مومنی شریف، ناصر فیض، سعید بیابانکی، مجدالدین معلمی، میلاد عرفان پور، عباس محمدی، محمد حمزه زاده، حسین رفیعی، عبدالحمید قره داغی، محمود حبیبی، شهرام شکیبا، محمدجواد حق شناس، رضا داد، علی انسانی، سید مهدی شجاع، میثم نیلی، حجت الاسلام دعایی، موسوی گرمارودی و علی داوودی حضور دارند.

* شکیبا: خط کشی ها را کنار بگذاریم

شهرام شکیبا در این مراسم با بیان اینکه هیچوقت گمان نمی کردم در چنین مراسمی صحبت کنم گفت: زرویی نه از حوزه هنری مهر برید و نه حوزه به او بی مهری کرد تا آخرین روز در حوزه هنری کار می کرد و جلسات منظمی داشت.

وی تاکید کرد: چه کردند برخی دوستان و ما چه کردیم بماند، اما تذکری است تا قدر یکدیگر بدانیم خط کشی ها را کنار بگذاریم، چرا که انچه می ماند ادبیات است.زرویی یک ادیب بود و درک عمیقی از ادبیات داشت.

* گرمارودی: زرویی در نقیضه گویی بی نظیر بود

همچنین موسوی گرمارودی با بیان اینکه زرویی در نقیضه گویی بی نظیر بود، شعری را که سال ٨٦ برای درگذشت برادرش سروده بود، برای زرویی نیز خواند و او را نیز به عنوان برادر دیگر خود برشمرد.

* ساعد باقری: داغ ابوالفضل از جنسی است که هرچه بگذرد تازه عمق خود را نشان می دهد

پس از آن، ساعد باقری در این مراسم گفت: دیروز به دوستم سهیل محمودی گفتم ما با داغ قیصر و سید فرو ریختیم ، شکستیم ناگهان و به یکباره اما داغ ابوالفضل از جنسی است که هرچه بگذرد تازه عمق خود را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه بیشترین چیزی که از او در ذهنم می درخشد اصالت اوست، افزود: گوهر شریف کمیاب زمانه ما، در دنیای اداها یک گوهر تابناک از شرافت و اصالت به علاوه ریشه دار بودن که در هر اثر مرحوم زرویی پدیدار بود. ریشه ای که از متون کهن فارسی می گرفت، برای هر کسی که با شعر و نثر اندک انسی داشت، آشکار بود که او بر ریشه ها استوار است.

این شاعر با بیان اینکه آزاده بودن و آزاد زیستش زبانزد است، توضیح داد: حس من هم این است که او مدتها بود با این زندگی کنار آمده بود.

باقری ادامه داد: به نظرم در این مدت به او جایگاه و محل قرارش را نشان دادند و او با فراق بال به استقبال آن رفت. از خداوند بخواهیم که ما را آماده از این دنیا ببرد تا در آن لحظه فکر نکنیم چه چیزی را جای چه چیزهایی از دست داده ایم.

* حداد عادل: اعتقاد دینی زرویی بر فراز همه توانایی های زرویی می درخشد

غلامعلی حداد عادل هم در این مراسم با بیان اینکه در جامعه دینی و در دوران جمهوری اسلامی طنز پردازی کار سختی است، نه به دلیل خط قرمزها و محدودیت های سیاسی بلکه به دلیل خط قرمزهای اخلاقی و ارزشی و در این برهه گل آقا گل کرد، گفت: یک خصوصیت که بر فراز همه توانایی های ابوالفضل زرویی می درخشد، اعتقاد دینی اوست که اگر هیچ شعر جدی از او به جای نمانده بود، با قصیده ای که برای حضرت عباس (ع) سرود، می توانستیم از این یک قصیده به توانایی او در شعر کهن پی ببریم و اعتقاد قلبی او را به خدا، نبوت، اهل بیت (ع) و کربلا بدانیم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: امروز در کنار پیکر مردی ایستاده ایم که در کمتر و از یک عمر پنجاه ساله خودش را به عنوان چهره ای موثر و ماندگار در ادب فارسی تثبیت کرد. مردی که در نیم روز یک عمر طبیعی ما را ترک کرد. او از دوران نوجوانی و از وقتی که دانش آموز بوده شعر طنز می گفته است. او یک عمر مردم را خندانده و دل جامعه را شاد کرده. امروز آن جامعه به اندازه همه آن خنده ها اندوهگین است.

وی افزود: تصدیق میکنیم که او فقط کار فکری نمی کرده است و یک شاعر منزوی از جامعه نبوده است. کارنامه عمرش حکایت از توجه به دیگران بوده و یک شان اجتماعی موثر در کنار این قدرت ذهنی داشته است. چه در تدریس در دانشگاه و چه در مجله گل آقا و چه در حوزه هنری با کار اجتماعی و با مدیریت خدمت کرده است. او معاصر دنیای خودش بوده است.

حدادعادل خاطرنشان کرد: شاید برخی فکر کنند آنکه شعر طنز می گوید ناتوان و عاجز از سرایش شعر جدی است. این حرف درست یا غلط باشد مصداقش زرویی نیست. کسی که شعر زرویی را بشناسد تصدیق می کند او نه تنها با ادبیات فارسی کاملا آشنا بوده که با ادبیات عرب نیز آشنایی جدی داشته و اشعارش به خوبی این توانایی او را نشان می دهد. شاعری با این توان وقتی طنز را انتخاب می کند به معنی این است که او طنز را انتخاب کرده است و مسئولیتش را در این دیده است.

وی ادامه داد: طنز جزو لوازم زندگی اجتماعی ماست و شاعران طناز به جامعه خدمت می کنند و کار آنها تاثیر و گستره بیشتری نسبت به شعر جدی دارد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار کرد: در جمهوری اسلامی و جامعه اسلامی طنز پردای کار سختی است. نه به خاطر حساسیت سیاسی که به خاطر خط قرمزهای اخلاقی؛ شما «گل آقا» را با سایر مجلات طنز قبل از انقلاب مقایسه کنید و ببینید چطور در محیط تنگتر و اخلاقی تری که این مجله در آن می زیست چطور توانست گل کند. زرویی با ۲۳ سال سن در چنین نشریه ای گل کرد.

حداد عادل گفت: فکر نمی کنم به این زودی کسی بتواند جای ابوالفضل زرویی نصرآباد را با این جامعیت پر کند.

وی در پایان با خطاب به مرحوم کیومرث صابری گفت: گل آقای عزیز، کیومرث صابری عزیز یار دوست داشتنی تو که کنار تو قدم می زد، امروز به تو می پیوندد ما در فقدان تو و او داغداریم.

* ناصر فیض: بسیاری از جریان ها را می شناخت اما از اصول طنز فاصله نگرفت

ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری نیز با تسلیت ضایعه درگذشت ابوالفضل زرویی گفت: خاص و عام همه او را می شناختند. او محبوب و عزیز و ارجمند بود و عامه و خواص مردم به آثار و دانسته هایش احترام می گذاشتند. این دلیلی نداشت جز اینکه او کسی بود که پاسدار زبان فارسی بود. نیکو می گفت و حرمت نیکو گفتن را داشت. او ادبیات و اخلاق را با هم می دید و در نظر می گرفت. او برای خوش آمد و بدآمد کسی حرف نزد و جانش توام با خردمندی بود.

وی افزود: در زمان حضورش در حوزه هنری، از او جز مهربانی و بذل دانسته هایش چیزی ندیدیم. ادیبی فرهیخته و پژوهشگری بی نظیر بود. بسیاری از جریانها را می شناخت اما از اصول طنز فاصله نگرفت. ایمان و تعهد او نشات گرفته از شرافتش بود.

رئیس دفتر طنز حوزه هنری ادامه داد: او جریان اصیل طنز در حوزه هنری را پایه گذاری کرد که برکاتش تا امروز هم ادامه دارد.

* ناگذاری خیابانی به نام «ابوافضل زرویی»

در ادامه شکیبا از نام گذاری خیابانی به نام ابوالفضل زرویی در تهران خبر داد و گفت: امشب پس از نماز مغرب و عشا در مسجد موسی بن جعفر احمد اباد مستوفی مراسم شام غریبان برای این شاعر برپا خواهد شد.

* رمان زرویی برای حضرت عباس در آرامگاهش قرار می گیرد

همچنین رمان «ماه به روایت آه» که با محوریت حضرت ابوالفضل (ع) توسط زرویی تألیف شده بود، در کنار پیکر این شاعر در ارامگاهش قرار می گیرد.

* زمزمه قصیده «دست»

در پایان این مراسم قصیده دست ابوالفضل زرویی برای حاضران خوانده و پیکر مرحوم زرویی به سوی بهشت زهرا تشییع شد.

به گزارش فارس، قرار است پیکر مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد پس از تشییع از مقابل حوزه هنری در بهشت زهرا(س) و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود.

ابوالفضل زرویی نصرآباد شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز ایرانی ۱۰ آذر بر اثر عارضه قلبی در احمدآباد مستوفی درگذشت.

ابوالفضل زرویی نصرآباد در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۴۸ در تهران به دنیا آمد. او شاعر، پژوهشگر و طنزپرداز ایرانی بود.در تابستان ۱۳۷۱ کیومرث صابری فومنی (گل آقا) در پاسخ به سؤال مصاحبه کننده روزنامه ابرار که می پرسید: «چشم امیدتان در طنز نویسی امروز به کیست؟» می گوید: «…قلمی که عبید و دهخدا در دست داشتند، الان بی صاحب نیست. طنز دارد جان می گیرد. یکی از مشهورترین طنزنویسان امروز ما ـ ملانصرالدین ـ (ابوالفضل زرویی نصرآباد) فقط ۲۳ سال دارد! چراغ ها دارند روشن می شوند. شهر چراغانی خواهد شد…»

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط