فراخوانی فراخوانی ...

کتابی با طعم «نزدیک ته خیار»

کتاب «نزدیک ته خیار» شامل گزیده ای از نثر ها و شعرهای طنز ناصر فیض است که در آن با زبانی شیرین به تلخی های مشکلات و ناهنجاری های سیاسی و اجتماعی می پردازد.

سه‌شنبه 27 آذر 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «نزدیک ته خیار» گزیده ای از آثار پیشین فیض و شعرهای جدید چاپ نشده اوست که در این دفتر، تعدادی از شعرهای مجموعه ی شعر طنز «املت دسته دار» در کنار شماری از مطالب انتقادی که در سال 85 در نشریه کتاب هفته و روزنامه جام جم منتشر شده، به چاپ رسیده است.

این مجموعه از چهار بخش مقدمه، گفتگو، شعر و نثر تشکیل شده است. شاعر در مقدمه کتاب به معرفی مجموعه پرداخته و نکاتی را با مخاطب خود در میان گذاشته است. نکته جالب توجه در این بخش این قسمت از حرف های شاعر مجموعه است که می گوید: «در هر دو کتاب ( منظور مجموعه قبلی و مجموعه حاضر است. ) سعی کرده ام به موضوعاتی که دست مایه آفرینش طنز در آثار اغلب طنزپردازان معاصر بوده است، نپردازم جز در مواقعی که گزیر یا گریزی از ان نداشته ام.... »

در ادامه مقدمه نیز هدف اصلی خود را در بخشی از آثار این طور معرفی می کند: ...«هدف اصلی من ایجاد لبخند و در نتیجه نشاط در مخاطب است...» در نهایت آخرین نکته جالب توجه در مقدمه تلاش آقای فیض با استفاده از نیش تند طنز برای اثبات این است که در هیچ دسته بندی سیاسی جای نمی گیرد قابل توجه است و اینگونه آن را در مقدمه بیان کرده است: « صد البته این اصلاح و اصلاح گری هیچ ربطی به آن اصلاح و اصلاح گری ندارد و با هیچ سریشی هم به ریش دومین روز سومین ماه اولین فصل سال نمی چسبد. قبلا هم عرض کرده بودم اهل هیچ گونه دسته بازی و اینها نیستم.»

دومین بخش کتاب گفت و گویی است که از دومین جلد مجموعه کتاب های (کتاب طنز) آورده شده است. مطمئنا بسیاری از مخاطبان از خواندن این گفت و گو لذت می برند و این گفت و گو می تواند فتح باب خوبی باشد برای ورود به بخش آثار شعر و نثر. آشنایی با شاعر و نوع نگاهش به مقوله طنز و متعلقاتی مثل هجو و هزل و مخاطبان خاص و عام و... باعث می شود که مخاطبان اثر هم راحت تر با ان ها ارتباط برقرار کنند و همچنین منتقدان با نگاهی اگاهانه تر و با توجه به دیدگاه شاعر در مورد مسائل مختلف به بررسی آثار پردازند.

بخش سوم کتاب مربوط به مجموعه اشعار طنز ناصر فیض است. این بخش با 46 اثر بخش اصلی مجموعه را تشکیل می دهد.بیشتر اشعار این مجموعه در قالب های غزل و سپس در قالب های قصیده و دو بیتی و چار پاره سروده شده است. همچنین می توان تک شعرهایی با قالب قطعه و سپید و ترانه و غزل مدرن! نیز در این میان پیدا کرد.

شاعر نشان داده که در تمام قالب ها توانایی سرودن شعر طنز را دارد. هرچند که نقطه قوت او اگر نگوییم بیشتر در غزل، بیشتر در شعر کلاسیک است و شعر سپید و ترانه اش قابل مقایسه با غزل ها نیستند.

در یکی از اشعار منتشر شده در این کتاب می خوانیم:


ترسم که اشک در غم ما پرده در شود
مثل همیشه صورت من بازتر شود

دیگر بس است این همه اشکی که ریختم
یارب نذار! صورت من خیس تر شود

گفتی که سنگ لعل شود در مقام صبر!
این غیر ممکن است که سنگی گهر شود

از هر کرانه تیر دعا کرده ام رها
شاید به هم بچسبد و مثل سپر شود

کردم روانه هر چه پسر داشتم به شهر
باشد کز آن میانه یکی کارگر شود!

ای جان! حدیث ما بر دلدار بازگو
شاید به لطف او بر ما نیز بر شود

ای سرو سربلند، کمی شرم کن! بترس!
از آن زمان که بیل جماعت تبر شود

در پشت جلد این کتاب نیز چنین می خوانیم: «تلخ است، شیرین است. تلخ و شیرین است. نمی دانم. شاید چیزی باشد شبیه به نزدیک ته خیار! بنا به برخی از تعاریف هدف نهایی طنز اصلاح کژی ها و ناهنجاری های فردی و اجتماعی است که با تاختن و به سخره گرفتن و نیز درشت نمایی آن ها، امکان پذیر است. در بخشی از این آثار هدف اصلی من ایجاد لبخند و در نتیجه نشاط در مخاطب است. یعنی پس زدن خودکار دغدغه ها و درگیری های ذهنی کدورت زا و غم آفرین با ایجاد نوعی آرامش در کنار شور و شعف به دست آمده از موضوع طنز که ته ماجرا می رسد به همان اصلاح و اصلاح گری.»
چاپ اول کتاب نزدیک ته خیار سروده ها و نثر های طنز ناصر فیض در سال 1387 با تیراژ 2500 نسخه در 208 صفحه توسط انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار نشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط