فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

جریان شناسی ضدفرهنگ هاافراد مرتبط با خبر: عبدالحسین خسروپناه
تاریخ ثبت: پنج‌شنبه 21 مرداد 1389
تاریخ ویرایش: پنج‌شنبه 21 مرداد 1389
کد : 7223
تعداد بازدید: 2213

برچسب:
1. خبر
خلاصه خبر
کتاب جریان‌شناسی ضدفرهنگ‌ها به قلم حجت‌الاسلام خسروپناه و به همت مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی منتشر شد.


متن خبر

کتاب جریان‌شناسی ضدفرهنگ‌ها به قلم حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، مدیر و عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از سوی مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی منتشر ‌شد.

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، مدیر و عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پیش از این در گفت‌وگو با خبرگزاری رسا از انتشار کتاب جریان‌شناسی ضدفرهنگ‌ها توسط مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی خبر داده بود.

وی با بیان این‌که ضدفرهنگ اصطلاحی جامعه‌شناسی است که با فرهنگ اصیل جامعه در تعارض است و همواره فرهنگ‌های خردی نیز در دل فرهنگ رایج یک جامعه قرار دارند و از آن‌ها به خرده‌فرهنگ‌ تعبیر می‌شود، اظهار داشت: خرده‌فرهنگ الزاماً با فرهنگ اصلی تعارضی ندارد، بلکه در بسیاری از موارد هماهنگ است.

حجت‌الاسلام خسروپناه افزود: فرهنگ اسلامی ایرانی دارای خرده فرهنگ‌هایی مانند لری، ترکی، بلوچی و عربی است که هیچ تعارضی با فرهنگ اصیل اسلامی ندارند. در اصل مجموعه‌ فرهنگ اسلامی ایرانی هستند که خدا و نبوت را قبول دارند و به سنت‌های ایرانی همسوی با اسلام احترام می‌گذارند، اما دارای آداب متفاوتی هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که یک سری تشکل‌ها و جریان‌های فرهنگی دیگر وجود دارد که با فرهنگ اصیل جامعه تعارض و تزاحم دارند و از آن به ضدفرهنگ‌ها تعبیر می‌شود، خاطرنشان کرد: ضدفرهنگ‌ها با فرهنگ اصیل جامعه تعارض و چالش دارد.

وی، جریان‌های شیطان‌پرستی، ابتذال فرهنگی، بهائیت، وهابیت،ناسیونالیسم و فمینیسم را از جریان‌های ضدفرهنگی نام برد و ابراز داشت: شیطان‌پرستی جریانی دین‌ستیز، ابتذال فرهنگی که اکنون در سینما، موسیقی، ادبیات و رمان نمایان است، جریانی هویت‌ستیز، بهائیت جریانی اسلام‌ستیز، ناسیونالیسم گرچه ادعای ملی‌گرایی دارد، اما جریانی ملت‌ستیز، وهابیت جریانی شیعه‌ستیز و فمینیسم جریانی اخلاق‌ستیز و به معنای دیگر خانواده‌ستیز است.

حجت‌الاسلام خسروپناه تأکید کرد: این جریان‌ها هویت اسلامی، اخلاقی، ایرانی و در اصل هویت دین‌دارانه را به چالش می‌کشند و هر کدام به ساحتی از ساحت‌های این هویت اصیل آسیب‌ می‌رسانند که از آن به جریان‌های ضد فرهنگ تعبیر می‌شود.

وی فرقه‌های صوفیه را نیز از جمله جریان‌های ضدفرهنگی نام برد و اظهار داشت: این فرقه‌ها یا شریعت‌ستیزند و یا مرجعیت‌ستیز، چرا که احکام شرعی فرهنگ اسلامی ایرانی براساس احکام شرعی مراجع تقلید شکل گفته است و این فرقه‌ها به مخالفت با آن پرداخته‌اند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این‌که مجموعه‌ جریان‌های شیطان‌پرستی، موسیقی‌گرایی، سینماگرایی، ملی‌گرایی، فمینیسم، بهائیت، وهابیت، ناسیونالیسم و جریان فرقه‌های صوفیه و عرفان‌های کاذب در کتاب جریان‌شناسی ضدفرهنگ‌ها به تفصیل بیان و نقد شده است، تصریح کرد: فرماسونری منشأ تمام جریان‌های ضدفرهنگی است که نقش مؤثری در پیدایش و توسعه این جریان‌ها داشته است.

وی افزود: در پیوست پایانی کتاب به شرح فرهنگ از دیدگاه امام خمینی‌‌(ره) و رهبر معظم انقلاب پرداخته‌ام و نیز انجمن حجتیه را به عنوان خرده فرهنگی که در سیاست با فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی در چالش است و از آن به سیاست‌گریزی تعبیر می‌شود، معرفی کرده‌‌ام.

گفتنی است، کتاب جریان‌شناسی ضد فرهنگ‌ها در قطع وزیری، حدود 560 صفحه و چهارده گفتار تنظیم و از سوی مؤسسه فرهنگی حکمت نوین اسلامی (حنا) منتشر شد.افراد مرتبط با خبر

اخبار مرتبط
جمهوریت و اسلامیت در اندیشه اسلامی در گفتگو با خسروپناه : عبدالحسین خسروپناه از روحانیونی است که مطالعات و تأملات خود را محدود به فقه و کلام اسلامی کرده و در حوزه فلسفه و جامعه‎شناسی سیاسی نیز صاحب آرا و تاملات بسیار است. از این‎رو مصاحبه‌ای با ایشان در مورد چگونگی سازگاری جمهوریت و اسلامیت در اندیشه اسلامی داشته و در بخش پایانی به زمینه‌های تاریخی و عرصه انتخابات‌های بعد از انقلاب اسلامی نیز نیم‌نگاهی انداخته‎ایم. ابتدا به بحث‎های نظری می‎پردازیم و بعد از آن به سراغ مصادیق امروزین آن می‎رویم. * پرسش اول در مورد تفاوت فلسفه سیاسی مدرن؛ اسلام …


خسروپناه: مهجوریت قرآن عامل عقب‌ ماندگی مسلمین : بالندگی در کشور در گرو فهم صحیح از قرآن است. علت عقب ماندگى جامعه مسلمین، جهل و فاصله گرفتن از قرآن است و علت مهجوریت قرآن نیز همین جهل و نادانی است، این در حالی است که عصر ظهور حضرت حجت(عج)، عصر رشد و پیشرفت قرآن است و جامعه با قرآن اداره مى‌شود. حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، در مورد علل مهجوریت قرآن در میان روشنفکران، ضمن بیان این مطلب گفت: خداوند سبحان و پیشوایان دین بارها فرموده‌اند که «القرآن شفاء لما …


عبدالحسین خسروپناه: احزاب ما دچار فقر تئوریک‌اند : عقلانیت سیاسی، چگونه تعریف می‌شود و دارای چه الگو یا الگوهایی است؟ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر خسروپناه، از اساتید حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سوال، بحث از عقلانیت سیاسی را تابعی از بحث از عقلانیت و معرفت‌شناسی می‌داند. به بیان وی مدل‌های متعددی از عقلانیت و عقلانیت سیاسی موجود است و عمده مشکل و مسائل امروز احزاب ما، فقر تئوریک در این زمینه است به نحوی که به اتخاذ مدل‌های التقاطی و نامنسجم عقلانیت سیاسی می‌انجامد. به نظر خسروپناه عقلانیت اسلامی، دارای مشی رئالیستی و واقع‌گرایانه …


عبدالحسین خسروپناه: ریزش ها و رویشها در نظام اسلامی : موضوع ریزش‌ها در نظام اسلامی مانند هر پدیده‌ی اجتماعی دیگر، تک‌عاملی و تک‌ساحتی نیست. علل و عوامل مختلفی می‌توانند در بروز این پدیده نقش داشته باشند. اما بعضی عوامل، عوامل معلِّل هستند و بعضی مدلِّل. گاهی علت‌های روان‌شناختی و جامعه‌شناختی سبب می‌شود که شخصی ریزش کند؛ مثلاً به‌عنوان شخصیت انقلابی حضور داشته، سال‌ها زندان و زجر کشیده، شکنجه دیده و در پیروزی نهضت نقش مؤثر داشته اما پس از مدتی می‌شود علیه انقلاب. از طرفی ممکن است دلائل مدلّل هم باشند؛ یعنی وجود معرفت‌هایی سب عدول از …

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!