فراخوانی فراخوانی ...

دفترچه خاطرات شهیدی که تبدیل به رمان شد

رمان «نه آبی نه خاکی» نوشته علی موذنی است که بر اساس مطالب دفتر چه خاطرات شهید سعید مرادی نوشته شده است.

یکشنبه 12 اسفند 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، «نه آبی نه خاکی» در اصل دفترچه خاطرات 6 سال حضور شهید مرادی در جبهه بوده که به قلم خود او نگاشته شده است.

در ابتدای کتاب، جریان وداع شهید مرادی با خانواده اش برای حضور در میدان جنگ، سپس آشنایی اش با ابراهیم رحمانی، محمد جوادی، عباس شاکری، علی ماکت و رضا شعبانی و پسر پانزده ساله ای به نام رسول روایت می شود که همه این افراد به جز ابراهیم رحمانی شربت شهادت نوشیده اند.


کتاب «نه آبی نه خاکی» روایتگر خاطرات شهید مرادی در لشکر 17 علی بن ابی طالب (ع) است. او در این کتاب از هم رزمانش، دوستی هایش، صمیمیت و خلوص رزمندگان، شوخی ها و خنده هایشان، مناجات ها و راز و نیازهای خالصانه در تاریکی های شب، زیارت امامان معصوم (ع) در خواب و... می گوید. همچنین او از نبرد تن به تن با دشمن، مشاهده صحنه شهادت رزمندگان و آموزش هایشان در آب و خاک نیز گفته است.


نثر روان، ساده و بی ابهام و همچنین استفاده از تعابیر دقیق و وصفی زیبا و دقت در نقل جزئیات موجب شایستگی اثر شده است اما به طور قطع می توان گفت آنچه مایه برتری این کتاب شده نادربودن حوادث و شگفت نمودن وقایعی است که برای صاحب خاطره به وقوع پیوسته است.

شروع دفترچه خاطرات (نه آبی نه خاکی) به این صورت است:

من با نوشتن این دفترچه یا اصولاً نوشتن خاطرات، به آرزویی پاسخ می دهم که نویسندگی است. حالا اگر نفس پروری است، باشد. البته نیست، چون می گویند برای نویسنده شدن هم باید سختی کشید همان طور که برای کشتن نفس باید سختی کشید. پس نوشتن هم عین نفس کشی است، به خصوص اگر حدیث نفس باشد. شنیده ام حدیث نفس برای خودش یک جور تکنیک است. نمی دانم این تکنیک چه فلسفه ای را با خود همراه دارد، اما من خودم نفسم را با این فلسفه حدیث می کنم که آن را به چنگ آورم یا در چنگ گیرم. - یعنی می توانم؟»

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط