فراخوانی فراخوانی ...

کتاب اسرار ماه رجب به قلم استاد محمد تقی فیاض بخش

کتاب «اسرار ماه رجب» از مجموعه کتاب های ادب حضور توسط انتشارات فردافر به چاپ رسیده است.

دوشنبه 13 اسفند 1397

به گزارش پاتوق کتاب فردا کتاب «اسرار ماه رجب» اولین جلد از مجموعه شش جلدی با عنوان «ادب حضور» است که به آداب و مراقبات مهمترین ایام سال در نزد اهل معنا می پردازد. این کتاب تالیف استاد محمدتقی فیاض بخش می باشد که از سوی انتشارات فردافر به چاپ رسیده است.

یکی از این اوقات گرانقدر ماه مبارک رجب است. کتاب حاضر عصاره دستورات اخلاقی و عبادی و همچنین معارف توحیدی پیرامون ماه رجب بنا بر مکتب تربیتی علامه طباطبایی (ره) است . ویژگی مهم این کتاب آنست که استاد محمدتقی فیاض بخش برخی از لطایف و ظرایفی که خود از محضر اساتید اخلاق و سیر و سلوک , به ویژه مرحوم آیت الله سعادت پرور دریافت نموده در این کتاب ذکر نموده است.

کتاب اسرار ماه رجب در چهار فصل تنظیم شده است:

فصل اول مقدمه ای در ارجمندی و حرمت ماه رجب

فصل دوم ماه رجب سرآغاز ورود به مراتب عالی توحید

فصل سوم دستورات و مراقبات ماه رجب

فصل چهارم مختصری پیرامون اعتکاف

در بخشی از این کتاب آمده است:

مراقبه اصلی ترین دستور در سلوک

این وصیت مرحوم استاد سعادت پرور بود که تلاش کنیم در ماه رجب برخلاف جریان و مسیر این روزگار شنا کنیم ; بیاییم قدری خود را خرج وجود خودمان کنیم .

لذا لازم است که در میان زشتی ها و صفات ذمیمه ی خود بررسی دقیق کرده و آن رذیله ای که فکر می کنیم بیشتر مزاحم است و توان مبارزه با آن را داریم در نظر بگیریم و به طور جدی با آن مقابله کنیم و مراقبه خود را بر ترک آن صفت ذمیمه قرار دهیم و هر شب محاسبه ی دقیقی نسبت به آن وصف داشته باشیم .

نکته ی دیگر آن که تجربه نشان داده که شیطان در روز های آخر ماه های عزیزحملات بیشتری دارد و تلاش می کند تا همهی زحمات انسان را یکباره با یک گناه یا عصبانیت و یا رفتار زشت ناگهان از بین ببرد ; چنان که استاد می فرمود: "گاهی یک عصبانیت بیست سال انسان را به عقب می اندازد."

از همین رو لازم است که سالک به تناسبی که در این سه ماه پیش می رود , مراقبه خود را نیز بیشتر و دقیق تر بنمایدتا از مهالک شیطان در امان باشد.

یک مسئله کنترلی مهم

مرحوم آقا سید آحمد کربلایی در نامه ای به یکی از شاگردانش که از استاد دستوری برای پیدا کردن حال گریه و انابه درخواست کرده بود , می نویسد " فدایت مسائل راه آخرت آموختنی نیست , بلکه نوشیدنی است تضرع و ابتهال از درد و سوز دل بر می خیزد . درد پیدا کن آن خود تضرع و ابتهال می آورد.

آب کم جو تشنگی آور به دست تا بجوشد آبت از بالا و پست

هرگز شنیده شده که زن بچه مرده را گریه تعلیم کنند!؟...

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط