بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • عملیات شناسناسایی به همراه مهدی باکری

عملیات شناسناسایی به همراه مهدی باکری

کتاب «بَمو» نوشته اصغر کاظمی خاطرات شناسایی منطقه قصرشیرین و ذهاب است که به تازگی با تغییر جلد به چاپ دوم رسیده است.

سه‌شنبه 6 خرداد 1399

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، کتاب «بَمو» خاطرات شناسایی منطقه قصرشیرین و ذهاب حاصل پژوهش اصغر کاظمی درباره جزییات مقطعی از تاریخ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (اسفند 1361 تا آبان 1362)، به روایت 10 تن از فرماندهان و رزمندگان‏ ایرانی است.

این کتاب در پنج فصل تدوین شده و دربردارنده تعداد قابل توجهی ‏عکس و کروکی و نقشه رنگی مختلف از عملیات ها و مناطق عملیاتی ‏است.

احمد استادباقر، حسین الله‏ کرم، محمد جوانبخت، احمد کوچکی، مصطفی موسوی، محرم قاسمی، جعفر جعفرولی‏ زاد، حسین دمیرچی، علی‏ صیادشیرازی و مهدی قلی رضایی کسانی هستند که این خاطرات را روایت کرده اند.

کاظمی درباره چگونگی نگارش این کتاب می گوید:«روزهایی در یگانی بودم که اسمش ثبت وقایع جنگ بود و اعضای آن می خواستند حوادث مهم جنگ را ثبت کنند. ساده ترین راه ثبت وقایع به صورت شفاهی و ضبط آن ها بر روی نوار کاست بود. آن زمان کاری که ما می کردیم این بود که می رفتیم با رزمندگانی که از عملیات‏ های مختلف باز می‏ گشتند در منطقه عملیاتی یا پادگان دوکوهه مصاحبه می کردیم. اما اساس کارمان این بود که یک عملیات یا حادثه جنگی را ملاک قرار می‏ دادیم و از نیروهای مختلف شرکت کننده در آن مصاحبه تهیه می‏کردیم. تلاش مان این بود که تمام گوشه و کنار آن عملیات را شکار کنیم. بعد هم این اسناد و مدارک را شناسنامه و تاریخ می زدیم. اما نکته در همین جا بود که ما یک حادثه را ملاک قرار می‏ دادیم و شاهدان را به پای مصاحبه می‏ کشاندیم. نه اینکه خاطرات صرفاً یک شاهد را ملاک قرار دهیم و با دید محدود به یک حادثه نگاه کنیم.»

در بخشی از این کتاب آمده است:« کوه بَمو از دور بسیار مرموز به نظر می رسید. ارتفاع آن تا دوهزار متر می رسید. از دور شنیده بودم که راه های صعب العبور، صخره های دست نیافتنی و بن بست های فراوان دارد و غیره. مدتی پیش، حمید باکری، همراه ناصرزاده و عموحسن به بالای بَمو رفته بودند. آن جا توانسته بودند از راه کار سوراخ بگذرند و خودشان را به این کوه سرکش برسانند. اگر بنا بود در فصل گرما منطقه را فتح کنیم، با کمبود آب مواجه می شدیم؛ مگر این که با تدابیری این معضل را حل می کردیم.

حدود دو ماه از زخمی شدنم می گذشت. به پادگان ابوذر (سرپل ذهاب) رفتم و به کمک بچه ها پایم را از گچ در آوردم. فکر می کردم دیگر پایم خوب شده و سراشیبی و سربالایی مفهومی نخواهد داشت. چند روز بعد همراه مهدی باکری و دو نفر دیگر راه افتادیم برای عملیات شناسایی. خودم را برای دو شب و یک روز آماده کرده بودم. شناسایی سخت و پیچیده ای نبود؛ ولی تردید داشتم که بتوانم طاقت بیاورم. هدف، بررسی وضع دشمن در تیغه های بیشگان بود. بیشگان، دو رشته ارتفاع موازی هم دارد. دشمن در پشت تیغه دوم مستقر بود. آب و آذوقه برداشتیم و راه افتادیم. تمام شب را حرکت کردیم و قبل از سپیده ی صبح، بین صخره های تیغه ی اول پناه گرفتیم. شک ام به یقین مبدل شد. با این که تمام روز را استراحت کردم، خستگی از تنم بیرون نرفت. بی رمق و ناتوان، انتظار شب دوم را می کشیدم. نگران بودم.

اگر نمی توانستم ادامه بدهم، بچه ها را دچار دردسر می کردم. شکستگی پا از یک طرف و ماه ها استراحت مطلق از طرف دیگر، آمادگی بدنی ام را کم کرده بود.

شب دوم از راه رسید و حرکت کردیم. از همان اول راه، حال خوبی نداشتم. طولی نکشید که سرم به دوران افتاد. جیره آب خودم را استفاده کرده و رفته بودم سراغ قمقمه آب بچه ها. نمی توانستم محکم و استوار بایستم. قدری استراحت کردم. بچه ها نشستند؛ اما من دراز کشیدم. دنیا پیش چشمم تاریک شد و دیگر نفهمیدم چه شد.

وقتی به هوش آمدم که دیدم کسی مرا روی دوش خودش گذاشته. نگاهش کردم و فهمیدم مهدی باکری است. از او پرسیدم: «چه شده... من کجا هستم؟»

چند لحظه بعد، مسیر را دید زدم. بین دو رشته ارتفاع بیشگان بودیم؛ ولی متوجه نشدم که جلو می رویم یا برمی گردیم. خودم را سرزنش کردم؛ اما چه فایده! اگر دیر می کردیم، مسلماً بچه ها نگران می شدند. فرمانده لشکر همراهمان بود؛ آن هم با وضعیتی که من پیش آورده بودم.

گفتم: «مرا بگذار زمین.»

مهدی قبول نکرد.

گفتم: «به خاطر من، شناسایی را ناتمام نگذارید. مرا بگذارید و بروید.»

چند بار تکرار کردم. التماس می کردم. آقا مهدی گفت: «لازم نیست کسی برگردد.»

با تعجب پرسیدم: «مگر جلو می رویم؟»

از ته دل خوشحال شدم. اطراف را نگاه کردم و فهمیدم که به طرف تیغه دوم بیشگان می رویم. باز اصرار کردم. نمی بایست مهدی را خسته می کردم.

لازم به ذکر است کتاب «بمو» در سال 1380 به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا، اینجارا کلیک کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی