فراخوانی فراخوانی ...

نگاهی به «نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران»

این کتاب بخشی از مجموعه مقالات و تحلیل های سیاسی دکتر کلیم صدیقی از مسائل جهان اسلام به انتخاب و ترجمه استاد سید هادی خسروشاهی است.

پنج‌شنبه 25 شهریور 1389

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی های اسلامی قم، کتاب «نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران» بخشی از مجموعه مقالات و تحلیل های سیاسی دکتر کلیم صدیقی از مسائل جهان اسلام به انتخاب و ترجمۀ استاد سید هادی خسروشاهی است که با عنوان جلد هفتم از مجموعه حرکت های اسلامی معاصر، توسط انتشارات اطلاعات منتشر شده است. ناشر، این اثر را در حقیقت جلد دوم "مسائل نهضت های اسلامی" این متفکر فرض کرده است که پیش از این با همین نام و با عنوان جلد ششم از مجموعه حرکت های اسلامی معاصر، روانه بازار کتاب شده است.

بر اساس این گزارش، این کتاب، بخشی از مقالات دکتر کلیم صدیقی، مدیر مؤسسه بین المللی اندیشه اسلامی، دربارۀ نهضت های اسلامی معاصر است که با عنوان Issues in the Islamic Movement در شش جلد در لندن منتشر شده است و مترجم اندیشمند کتاب، مقالاتی منتخب از این متفکر مسلمان را دربارۀ نهضت های اسلامی معاصر و انقلاب اسلامی ایران، ترجمه کرده است.

این کتاب از نه مقاله کلیم صدیقی، مدیر مؤسسۀ بین المللی اندیشه اسلامی تشکیل شده است که در ادامه مقالات کتاب "مسائل نهضت های اسلامی" همین نویسنده آمده است، نخستین مقالۀ این کتاب، "تاریخ اسلام در مرحله ای جدید" نام دارد که به اهمیت انقلاب اسلامی در ایران اشاره دارد و نویسنده از این که صدای انقلاب اسلامی ایران "به وضوح شنیده نمی شود" اظهار ناراحتی می کند؛ مقاله دوم، "هدف ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی" را مورد مطالعه قرار داده است و به تضاد کفر و ایمان و ابزارهای کفر در خانه اسلام می پردازد.

"گزارش کمیته های سمینار انقلاب اسلامی ایران: دستاوردها و مشکلات" مقاله سوم کتاب است، مقاله چهارم به "تصویر کلی و چهارچوب تبلیغات در حکومت اسلامی" می پردازد و ایران، قلب سیاسی امت اسلام معرفی می شود؛ "آینده حرمین و تجدید قدرت سیاسی اسلام"، "پیدایش حکومت اسلامی و تقریب بین مسلمانان"، "نهضت اسلامی و نظم نوین جهانی"، "امت اسلامی و پیامدهای مسألۀ سلمان رشدی" و "وحدت و نهضت جهانی اسلام" عناوین مقالات دیگری از این نویسندۀ متفکر هستند که در این کتاب، ترجمه شده اند.

کلیم صدیقی در این کتاب در صدد تبیین چند نکته مهم و کلیدی است؛ نخست این که مبانی تمدن غرب با اسلام در تضاد است، و هر گونه تلاش برای هماهنگ سازی میان فرهنگ غرب و اسلام با روح تعالیم اسلامی در تضاد است؛ دوم این که انقلاب اسلامی ایران، اولین شکست کفر به دست اسلام از آغاز جهانی شدن کفر به شکل تمدن غربی و بیانگر آغاز یک درگیری جهانی جدید بین "اسلام و کفر" و "حق و باطل" است؛ سوم این که ایران اسلامی در رأس یک حرکت بین المللی و ایفای نقش جهانی قرار گرفته است و به همین خاطر، مراکز قدرت جهانی کفر و وابستگان آن ها، این مقدار به ایران اسلامی حسّاس شدند و تمام تلاش خود را برای نابودی آن در داخل ایران و برای جلوگیری از گسترش آن به سایر امت اسلامی، صرف می کنند و در مقابل آن، "اسلام آمریکایی" را تبلیغ می کنند.

دکتر کلیم صدیقی (1995-1932م)، مدیر مؤسسۀ بین المللی اندیشه اسلامی در لندن و بنیانگذار پارلمان مسلمانان انگلیس است که با ایجاد مرکز اسلامی در لندن، خدمات فراوانی در شناسایی اسلام و دفاع از حقوق مسلمانان در جهان غرب انجام داده است. این متفکر برجسته جهان اسلام، همواره از انقلاب اسلامی ایران پشتیبانی کرده است و انقلاب اسلامی را تجسم آرمان های مسلمانان و نمونه رهبری امام خمینی (ره) در ایران را بهترین الگویی می دانست که دیگر کشورهای اسلامی نیز باید از آن پیروی کنند.

این کتاب منبع خوبی برای آشنایی با نهضت های اسلامی معاصر در جهان اسلام و اهمیت انقلاب اسلامی از نگاه جهانی است که مطالعه آن به محققان و همه فعالان نهضت های جهان اسلام و اساتید و دانشجویان رشته علوم سیاسی پیشنهاد می شود.

 استاد سیدهادی خسروشاهی، در تبریز، در خاندانی آراسته به علم و فقاهت، به دنیا آمد. مراحل بالای دروس حوزوی را در حضور اساتیدی چون آیت‏اللَّه بروجردی(ره)، امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی(ره) و بزرگانی دیگر تلمذ نمود. تألیفات استاد به زبان فارسی و عربی بالغ بر 80 جلد می‏باشد. علاوه بر تألیفات و ترجمه‏ها، 120 عنوان کتاب دیگر نیز با تحقیق، توضیح و یا مقدمه و اشراف ایشان منتشر شده است. استاد پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخست به مدت دو سال به‏ عنوان نماینده امام در وزارت ارشاد اسلامی و سپس به مدت 5 سال به عنوان سفیر ایران در واتیکان به فعالیت پرداخت. استاد پس از مراجعت از واتیکان، در دانشگاه تهران از جمله دانشکده حقوق و علوم سیاسی و دانشکده روابط بین‏الملل وزارت امور خارجه به تدریس پرداخت. همچنین در مدت اقامت سه ساله در قاهره به‏ عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در مصر، بالغ بر 50 جلد کتاب و نشریه، درباره انقلاب اسلامی، تشیع و اهل بیت(ع) تألیف و یا با همکاری ایشان در مصر منتشر گردیده است.
 پایگاه اطلاع‌رسانی استاد «سید هادی خسروشاهی» با طراحی و امکانات جدید به نشانی www.khosroshahi.net در دسترس علاقه مندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه قرار دارد.

آثار مکتوب زیر از این نویسنده و محقق برجسته نهضتهای اسلامی معاصر در فروشگاههای دفترنشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است:

خاطرات زندگی صبحی و تاریخ بابیگری و بهائیگری
فدائیان اسلام : تاریخ ، عملکرد ، اندیشه
مصلح جهانی و مهدی موعود از دیدگاه اهل سنت
یادنامه امام موسی صدر

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط