فراخوانی فراخوانی ...

نگاهی به «مسائل نهضت‏های اسلامی» دکتر کلیم صدیقی

«مسائل نهضت‏های اسلامی» گزیده‏ای از مقالات دکتر کلیم صدیقی درباره جنبش‏های اسلامی، به انتخاب و ترجمه استاد سید هادی خسروشاهی است که تحت عنوان جلد ششم از مجموعه حرکت‏های اسلامی معاصر، از سوی انتشارات اطلاعات منتشر شده است.

یکشنبه 28 شهریور 1389

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی های اسلامی، این کتاب، بخشی از مقالات دکتر کلیم صدیقی، مدیر موسسه بین‌المللی اندیشه اسلامی، درباره نهضت‏های اسلامی معاصر است که تحت عنوان کلی Issuesin the Islamic Movement در شش جلد در لندن منتشر شده است و مترجم اندیشمند کتاب، مقالاتی منتخب از این شخصیت برجسته جهان اسلام درباره نهضت‏های اسلامی معاصر و انقلاب اسلامی ایران را ترجمه کرده است.
این کتاب از یک مقدمه و شش مقاله تشکیل شده است. در مقدمه، استاد خسروشاهی، فعال و کارشناس برجسته جنبش‏های اسلامی معاصر، به معرفی اجمالی دکتر کلیم صدیقی، فعالیت‏ها و برخی دیدگاه‏های وی می‏پردازد. کلیم صدیقی در مقاله اول، «شرح زندگی و تحول اندیشه‏» و همچنین اهداف و استراتژی موسسه اندیشه اسلامی را به نگارش درآورده است. «اندیشه‏ها و عمل سیاسی مسلمانان در دوران سلطه استعمار»، مقاله دوم این کتاب است که در آن جریان روشنفکری دینی، اندیشه قومیت‏گرایی و همسویی آنها با قدرت‏های استعمارگر غربی مورد بررسی و نقد قرار گرفته است. «نخستین گام نهضت جهانی اسلام»، مقاله سوم این کتاب است که نویسنده در آن به ریشه‏های علوم سیاسی می پردازد و پیشنهاد یک علوم سیاسی جدید ارائه می‏دهد و در ادامه شماری از مشکلاتی که به وسیله انقلاب اسلامی ایران از میان برداشته شده است، بیان می‏شود. «اسلام و غرب: ناسیونالیسم، مانع اساسی تحول امت؟»، عنوان مقاله چهارم است و در مقاله پنجم، صدیقی «تحلیلی از نهضت اسلامی» معاصر و ابعاد محیطی، سیاسی و آموزشی آن ارائه می‏دهد. «اسلام و غرب، پس از بوسنی و نهضت اسلامی معاصر در جهان» بخش آخر کتاب است که مقاله‏ای از این متفکر جهان اسلام درباره بوسنی و نقض حقوق بشر در این کشور مسلمان‏نشین منطقه بالکان است.  
دکتر کلیم صدیقی(1995-1932م)، مدیر موسسه بین‌المللی اندیشه اسلامی در لندن است که در سال 1991م پارلمان مسلمانان انگلیس را به منظور هماهنگ کردن فعالیت‏های مسلمانان این کشور با 150 عضو پایه‏ریزی کرد. صدیقی متفکر و نویسنده‌ای است که در جهان غرب، با ایجاد مرکز اسلامی لندن بیشترین خدمت را به شناسایی اسلام در اروپا در روزگار ما صورت داده است و با حضور خود در مراکز و محافل مختلف بر آن بود تا اسلام و نهضت‌های اسلامی را به جهانیان بشناساند. این متفکر، همواره از انقلاب اسلامی ایران پشتیبانی می‏کرد و انقلاب اسلامی را تجسم آرمان‏های مسلمانان می‏دانست. اندیشه صدیقی توأمان است با مفاهیمی چون امت‏گرایی، استکبارستیزی، وحدت بین شیعه و سنی، حمایت از جنبش‏های آزادی‏بخش و... . پژوهش پیرامون نهضت اسلامی برای انگلیسی‏زبانان بدون ارجاع به آثار و اندیشه‌های دکتر صدیقی کامل نمی‌شود.
کتاب «مسائل نهضت های اسلامی» در 224 صفحه، برای نخستین بار در سال 1375 از سوی انتشارات اطلاعات منتشر شد و تاکنون چندین بار تجدیدچاپ شده است. مطالعه این کتاب تحلیلی به محققان و همه فعالان نهضت‏های جهان اسلام و اساتید و دانشجویان رشته علوم سیاسی پیشنهاد می‏شود.
گفتنی است این کتاب و کتاب نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط