loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

آیت الله میرباقری: عاشورا و اربعین، حقیقتی فراتمدنی و تمدن ساز است

انتشارات مرتبط : دفتر نشر معارف

نویسندگان مرتبط : محمدرضا عابدینی

آیت الله میرباقری گفت: عاشورا، اربعین و عزاداری سیدالشهداء (ع)، حقیقتی فراتمدنی است که می تواند در ساخت یک تمدن اثرگذار باشد.

سه‌شنبه 16 مهر 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از کتاب «قدم عاشقی» نوشته محمدرضا عابدینی با موضوع «حرکت کاروانی اربعین»، به همت هسته احیاء امر و حلقه منظومه فکری علامه طباطبایی مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین فقیه ایمانی به معرفی این کتاب پرداخت و گفت: این کتاب در سه فصل تدوین شده که ماحصل سخنرانی ها و مکتوبات استاد عابدینی پیرامون اربعین است که توسط نشر معارف به چاپ رسیده است. فصل اول این کتاب به جایگاه عاشورا در حیات انسانی از آغاز تاریخ بشری با هبوط حضرت آدم علیه السلام بر زمین تا ظهور وصی خاتم عجل الله تعالی فرجه می پردازد و نشان می دهد که در فلسفه تاریخ الهی بشر، انبیاء نقاط عطف تاریخ و عاشورا مهم ترین گلوگاه تاریخ بشر است و همه انبیاء و اولیاء به این واقعه در مسیر حرکت توحیدی ـ تمدنی خود عنایت داشته اند. هیچ پیامبری نبوده است، مگر اینکه از کربلا گذشته و بر مصائب امام حسین علیه السلام گریسته است.

وی ادامه داد: نوآوری فصل اول این کتاب، نشان دادن نقش محوری عاشورا در حرکت تمدن سازی توحیدی انبیاء در طول تاریخ است. فصل دوم کتاب با عنوان «اربعین، امتداد عاشورا تا ظهور»، به فعلیت یافتن ظرفیت های عاشورا در حرکت جمعی و کاروانی اربعین پرداخته و با تأمل در پیاده روی اربعین، ظرفیت های فعلیت یافته عاشورا در مسیر تمدن سازی و توحیدی در واقعه اربعین را بررسی کرده است.

فقیه ایمانی افزود: فصل سوم کتاب با عنوان «شرح زیارت نامه اربعین»، با تبیین زیارت اربعین به عنوان یکی از پنج علامت مؤمن و فصل اخیر و کمال نهایی زائر اربعین، به شرح مختصری از فرازهای زیارت اربعین پرداخته است. این کتاب به اهتمام استاد عابدینی و با همت و تلاش حلقه منظومه فکری علامه طباطبایی (رضوان الله تعالی علیه) که متمرکز بر اندیشه و آثار علامه طباطبایی (رضوان الله تعالی علیه) و شرح استاد عابدینی است، تدوین شده و به اهتمام هسته احیاء امر به ترویج می رسد.

در ادامه جلسه، آیت الله میرباقری با اشاره به ظرفیت های امت سازی و تمدن سازی عاشورا و اربعین، به عنوان یکی از تلاش های انبیاء در امت سازی، به داستان امت سازی و تمدن سازی ابراهیم به عنوان یک مصداق پرداخت که بیان آن در کتاب قدم عاشقی نیز آمده است.

آیت الله میرباقری در ادامه اینگونه بیان کرد که حضرت ابراهیم علیه السلام تنها پیامبری است که بر جعل امامت برای او در قرآن تصریح شده است. اگرچه رسیدن به مقام امامت از یک جهت سلوک حضرت ابراهیم علیه السلام است، اما مسیر امت سازی را توضیح می دهد. از نگاه او، امام افق دیدی پیدا می کند که امت سازی خود را در افق تاریخ می ییند و برای امت سازی خود دچار ابتلائاتی می شود و برای تحقق آن، هزینه می کند.

وی اضافه کرد: ابتلاء به ذبح اسماعیل و بعد تبدیل آن به ذبح عظیم که در روایات ابتلاء ابراهیم به کشته شدن سیدالشهداء علیه السلام تفسیر شده است و پس از آن، سکونت دادن ذریه خود در سرزمین غیرقابل زراعت و تجدید بنای کعبه در آن بیابان و پایه گذاری مناسک حج، همه مقدماتی است برای امت سازی که در امت ختمی و در ذریه ابراهیم علیه السلام محقق می شود.

آیت الله میرباقری خاطرنشان کرد: ابراهیم وظیفه تجدید بنای بیت الله الحرام و تطهیر بیت را به عهد می گیرد، چرا که این بیت را خداوند برای امت سازی در اختیار امام قرار می دهد و باید امت سازی با محوریت امام که حقیقت حج است، انجام شود. لذا دعای ابراهیم که می فرماید «واجعل افئده الناس تهوی الیهم». طبق روایات دعای بر این است که با مناسک حج، قلوب مردم نسبت به ائمه امت ختمی مایل شود و دعای ایشان که می فرماید «و ابعث فیهم رسولا منهم»، دعای بر مبعوث شدن پیامبر خاتم از ذریه ابراهیم برای امت سازی است.

وی گفت: با این نگاه، دغدغه نبی اکرم اسلام، امت سازی توحیدی است و این امت سازی بر محور ولایت امام شکل می گیرد و قلوب مردم باید به سوی امام مایل شود و عاشورا هزینه این تمایل قلوب به سوی امام است که مقدمه امت سازی و تمدن سازی است و اربعین این گرایش به امام و حرکت عاشقانه مردم به سوی امام در مسیر امت سازی را جلوه گر ساخته است.

این نشست در پنجمین قرار سالانه مرکز رشد در دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار شد و کتاب قدم عاشقی پس از کتاب اثرگذار ادب عاشقی که در دهه محرم سال جاری توسط نشر معارف منتشر شد و هم اینک به چاپ دهم رسیده است، اثر دیگری از استاد عابدینی در حوزه احیاء امر اهل بیت علیهم السلام است.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط