بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

چهاردهمین پویش روشنا آغاز به کار کرد

انتشارات مرتبط : دفتر نشر معارف

نویسندگان مرتبط : سید محمدحسین راجی | سید محمدرضا خاتمی

مراسم آغاز چهاردهمین دوره پویش مطالعاتی روشنا با محوریت کتاب «گام تمدن ساز» آغاز به کار کرد.

دوشنبه 5 اسفند 1398

به گزارش پاتوق کتاب فردا به نقل از خبرگزاری تسنیم، مراسم افتتاحیه چهاردهمین دوره پویش مطالعاتی روشنا با محوریت کتاب «گام تمدن ساز»، نوشته حجت الاسلام و المسلمین سید محمد راجی با حضور مسعود پیرمرادیان، مدیر نشر معارف، در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

پیرمرادیان در ابتدای این مراسم با اشاره به چرایی برگزاری پویش مطالعاتی روشنا گفت: پویش روشنا در سال 92 با دغدغه ترویج کتابخوانی در کشور شروع شد. هسته اصلی این پویش جمعی از ناشران و افراد فرهنگی بودند که به خاطر سابقه فرهنگی ایران و اهتمام اسلام بر مطالعه، سرانه مطالعه را در شأن این کشور عزیز ندانسته و برای ترویج فرهنگ کتابخوانی به صورت خودجوش و بدون کمک از ارگان و سازمانی این پویش را راه اندازی کرد. در این هفت سال بیش از 30 عنوان کتاب گزینش شده و معرفی شده است. همچنین بیش از یک میلیون جلد کتاب برای این پویش «روشنا» چاپ شده است.

وی با بیان اینکه از ویژگی های این پویش مردمی بودن آن است، ادامه داد: از دغدغه های اصلی ما این است که مردم کتاب را از کتابفروشی تهیه کنند.

مدیر نشر معارف به چرایی انتخاب کتاب «گام تمدن ساز» برای چهاردهمین دوره پویش روشنا اشاره و اضافه کرد: مهمترین دلیل آن اهمیت بیانیه گام دوم است. رهبر معظم انقلاب بر بسط و تشریح این بیانیه تأکید داشتند؛ از این جهت جمع تصمیم گیرنده پویش به این نتیجه رسید که انتخاب این کتاب می تواند گامی در جهت رفع این دغدغه رهبر انقلاب باشد. کتاب حاضر با قلمی روان و متناسب با مخاطب با هر سطحی نوشته شده است. در این کتاب اطلاعاتی چون آمارهای جهانی ارائه شده است که همین مسئله کتاب را خواندنی تر می کند.

حجت الاسلام فوجی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و از تدوین کنندگان این اثر، نیز در این مراسم با اشاره به چرایی نگارش کتاب «گام تمدن ساز» گفت: جمعی حدود 70 نفر از فرهیختگان دانشگاه فردوسی جمع شدند و تصمیم گرفتند که به سؤالات سیاسی دانشجویان پاسخ دهند. از میان سؤالات به 350 پرسش و سپس 150 و در نهایت به یک سؤال رسیدند: «آیا نظام جمهوری اسلامی ایران کارآمد است؟» که در جواب آن بعد از دو سال تلاش کتاب «صعود 40 ساله» منتشر شد. در این کتاب بر اساس 25 هزار سند و مدرک و آمار از مراکز مهم دنیا توانستیم به این سؤال پاسخ بدهیم. بعد از طرح بیانیه گام دوم در بهمن ماه 97، این جمع تصمیم گرفت تا در جهت تشریح و تبیین و تعمیق آن اقدام کند که کتاب «گام تمدن ساز» نتیجه آن است.

وی ادامه داد: بیانیه گام دوم صرفاً یک بیانیه است؛ بنابراین باید در مرحله اول تفهیم شود و بعد نسبت به تشریح آن اقدام کرد. به خاطر همین تصمیم گرفتیم برای بند بند آن استناداتی تهیه کنیم و بعد بر اساس همان منطقی که در متن بیانیه است، در جهت تشریح آن بندها اقدام کنیم. مثلا در قسمت اول بیانیه اینکه انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب پویا و ماندگار است باید توضیح داده شود چرا.

حجت الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، نیز در ادامه این مراسم به ویژگی های کتاب «گام تمدن ساز» اشاره کرد و گفت: این کتاب در جهت حرکت مبارکی نوشته شده است و تلاش دارد تا فرهنگ گفتمان سازی را ارائه دهد. یکی دیگر از ویژگی های این کتاب این است که حاصل یک کار گروهی است. ارزش افزوده هر فرد به توان دیگری قدرت عظیمی ایجاد کرده و یک محصول قابل اعتنا و ارزشمند را تولید شده است

وی در ادامه افزود: بهره بردن از ادبیات بین المللی از دیگر ویژگی های این اثر است که به درک مخاطب کمک می کند. خواننده با خواندن این کتاب به هویت انقلابی خویش باور می کند و امیدوار به آینده ای روشن قدم بر می دارد.

در پایان این مراسم نیز از کتاب «گام تمدن ساز» با حضور نویسنده اثر رونمایی شد.

برای خرید اینترنتی این کتاب از سایت پاتوق کتاب فردا اینجا را کلیک نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط