بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

اثر جدید خسروشاهی: امام خمینی و جمال عبدالناصر

نویسندگان مرتبط : سید هادی خسروشاهی

کتاب «امام خمینی و جمال عبدالناصر» تالیف استاد سیدهادی خسروشاهی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

نهضت اسلامی امام خمینی که در دهه‌ی 1340 آغاز و منجر به سرنگونی رژیم پهلوی و استقرار نظام جمهوری اسلامی شد، با رهبری امام (ره) و پیشگامی روحانیت مبارز، ایدئولوژی اسلام شیعی و مشارکت بی‌نظیر مردم به ثمر نشست. امام خمینی از همان آغاز نهضت هرگونه دخالت قدرت‌های خارجی و دولت‌های بیگانه را در فرایند حرکت اسلامی رد کردند و با گروه‌های مسلح نیز که در پی سرنگونی رژیم از طریق عملیات قهرآمیز بودند، همنوا نشدند؛ از آنکه جریان نهضت آهسته و پیوسته با استفاده از ابزارهای تبلیغی موجود به پیش می‌رفت و فرهنگ انقلابی و ظلم‌ستیزی را که از مهم‌ترین آموزه‌های اسلام شیعی بود در روح جان ملت مسلمان می‌دمید.

از این روست که انقلاب اسلامی برعکس سایر انقلاب‌ها بدون استعانت از قدرت‌های خارجی و با تلاش و تکاپوی ملت ایران به پیروزی رسید. در ژوئیه 1952 کودتای افسران ناسیونالیست مصری تحت رهبری ژنرال نجیب و جمال عبدالناصر حکومت پادشاهی را سرنگون و نظام جمهوری در آن کشور برقرار کرد. اگرچه حرکت افسران مصری الهام‌بخش برخی انقلاب‌ها در منطقه و کشورهای اسلامی شد ولی بی‌تردید ملی کردن کانال سوئز توسط ناصر تحت تأثیر نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران به وقوع پیوست. رژیم پهلوی که با حکومت جدید مصر رابطه خوبی نداشت بیهوده کوشید تا قیام 15 خرداد را ناشی از تحریکات جمال عبدالناصر قلمداد کند و برای قیام مردم و رهبری امام خمینی(ره) پشتیبان خارجی بتراشد تا قتل عام ملت را موجه جلوه دهد.

عجیب‌تر این است که کمک دولت مصر به برخی از اعضای نهضت آزادی و جبهه‌ی ملی در دوران ناصر، از سوی برخی از نویسندگان ناصریست مصری کمک و مساعدت جمال عبدالناصر به نهضت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران قلمداد شده است و برخی دیگر نیز بدون هیچ تحقیقی آن را تکرار کرده‌اند. نویسنده‌ی مجموعه پیش‌رو با مطالعه ادعاهای مربوط به روابط ناصر با انقلاب اسلامی ایران پرده از این تناقض‌گویی‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها برمی‌دارد و با انتقاد از شیوه‌ی تاریخ‌نگاری نویسندگان ناصریست و با اتکاء به گفته‌های شخصیت‌های ایرانی و مصری، نحوه و میزان تعامل عبدالناصر و مصر را با انقلاب اسلامی مشخص می‌کند.

این کتاب و بقیه آثار استاد خسروشاهی از طریق موسسه کتاب فردا و سایت پاتوق کتاب توزیع خواهد شد.

سه‌شنبه 5 مهر 1390
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط