فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

عرفان کریشنامورتی از دیدگاه اسلام نقد و بررسی شدتاریخ ثبت: چهارشنبه 17 خرداد 1391
کد : 10671
تعداد بازدید: 1447

برچسب:
1. خبر
خلاصه خبر
مؤسسه بوستان کتاب قم، کتاب «عرفان کریشنا مورتی، نقد و بررسی آن از دیدگاه اسلام» نوشته مهدی قهرمان را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، مهدی قهرمان کتاب عرفان کریشنا مورتی را از دیدگاه اسلام نقد و بررسی کرده و نقدهای وارده بر آن و تطابق و عدم تطابق آن‌ها را با آموزه‌های اسلامی مورد بررسی قرار داده‌است؛ این اثر از سوی انتشارات بوستان کتاب وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم چاپ شده است.

امروزه عرفان‌های کاذب زیادی در جهان اظهار وجود کرده‌ و در تلاش‌اند که خود را به عنوان عرفان راستین معرفی کنند، بخش زیادی از آموزه‌های این جریان‌های نو، با اصول و مبانی عرفان اسلامی در تضاد جدی هستند؛ یکی از این جریان‌های نو همان است که «جیدو کریشنا مورتی» آن را ایجاد کرد، در این نوشته این جریان مورد بحث و بررسی جدی واقع شده است.

کتاب‌های کریشنا به وفور در دست مردم پیدا می‌شود در ایران اسلامی هم بیشتر آثار او به صورت ترجمه در دسترس است و هر کس قادر به تهیه و مطالعه آن‌هاست؛ ولی با توجه به این‌که مطالعه آن‌ها برای مبتدیان، گمراه ‌کننده است، نویسنده لازم می‌داند در مورد آثار کریشنا نیز همانند دیگر اندیشمندان، کتاب‌ها و مقالاتی نوشته شده و از نظر اسلامی مورد پژوهش قرار گیرد.

در این پژوهش نگارنده به دنبال دست‌یابی به اهداف ذیل است: نخستین هدف اصلی از این تحقیق، جمع آوری و نظم و نسق دادن عقاید و آموزه‌های کریشنا است؛ و دومین هدفی که نگارنده به دنبال آن بود، کشف و بیان تناقضات فراوانی است که در نوشته‌های وی به چشم می‌خورد؛ و هدف آخر نویسنده بیان دیدگاه اسلام در کنار اندیشه کریشنا بوده تا تطبیق اندیشه ناب اسلامی و کریشنایی برای خونندگان و عیارسنجی آن‌ها سهل‌تر شود.

این اثر دارای اکثر نظریات کریشنا درباره مسایل متفاوت عرفانی است، و بعد این که سعی شده نکته‌های مثبت و منفی نوشته‌های وی بررسی شود؛ و دیگر این‌که نخست نقد‌هایی که از دید نگارنده وارد است مطرح می‌شود و در نهایت، دیدگاه اسلام در بیشتر مواردی که کریشنا بررسی کرده بیان می شود.

با توجه به تناقضات بسیاری که درآموزه‌های کریشنا دیده می شود، می‌توان گفت که آموزه‌های کریشنایی، آموزه‌هایی نیستند که انسان بدون دغدغه امید رسیدن و وصول به حق و حقیقت را داشته باشد؛ این در حالی است که دین مقدس اسلام در همه موضوع‌های یاد شده در کتاب دیدگاه‌های روشنی ارائه داده است.

این نوشتار حاوی یک مقدمه و شش بخش است که در مقدمه آن مباحثی چون بیان مسأله، اهمیت و ضرورت تحقیق، اهداف تحقیق، سؤال‌های تحقیق، پیشینه تحقیق، روش و محدودیت‌های تحقیق بررسی شده است و بخش اول نیز به زیست‌نامه کریشنامورتی و ویژگی‌های نوشته‌های وی اختصاص دارد.

بخش دوم «اصول و مؤلفه‌های عرفان کریشنا مورتی» نام دارد که حاوی اساسی‌ترین اصول عرفان کریشنا با عنوان‌های نفی مذهب و ایدئولوژی، نفی دانش، نفی عرف و سنت، نفی تفکر و اندیشه و نفی تقلید و معلم و نقد و بررسی آن‌ها و در نهایت طرح دیدگاه اسلام در موارد مذکور است.

در بخش سوم با عنوان «خدا در عرفان کریشنا مورتی»، اعتقاد و عدم اعتقاد کرشنامورتی به خدا و اوصاف خدا و شروط خدایابی و موانع خدایابی از دیدگاه کریشنامورتی بررسی و به دیدگاه اسلام درباره خدا و مسائل پیرامون آن پرداخته شده است.

بخش چهارم «انسان در عرفان کریشنا مورتی» است که در آن انسان، خودشناسی، ضرورت و موانع خودشناسی و ضرورت تغییر و موانع تغییر از دید کریشنا و هم‌چنین نقد و بررسی دیدگاه وی و طرح نظریات اسلام درباره موارد مطروحه، مهم‌ترین مباحث این بخش را تشکیل می‌دهد.

تعریف عشق، ویژگی‌های عشق، موانع عشق و نیز شروط دست‌یابی به عشق از دید کریشنامورتی و در نهایت نقد و بررسی دیدگاه‌های کریشنا درباره عشق و طرح دیدگاه اسلام درباره مسائل مطروحه، از اصلی‌ترین مباحثی است که در بخش پنجم با نام «عشق در عرفان کریشنامورتی» بحث و بررسی می‌شود.

بخش پایانی این کتاب به بررسی «ریاضت‌های کریشنایی و اسلامی» می‌پردازد که در آن دیدگاه کریشنامورتی در مورد مدیتیشن و مراقبه‌های مرسوم در بین عرفا و راه‌کارهای عملی وی درباره مراقبه و مدیتیشن و در نهایت مانند دیگر بخش‌ها، دیدگاه اسلام درباره مدیتیشن و مراقبه بررسی شده است.

گفتنی است، کتاب «عرفان کریشنا مورتی، نقد و بررسی آن از دیدگاه اسلام» اثر مهدی قهرمان در قطع وزیری، شمارگان یک هزار نسخه، 416 صفحه و به قیمت هفت هزار و سیصد تومان از سوی مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شده است.

کتابهای فراوانی در نقد عرفانهای نوظهور در فروشگاه موسسه کتاب فردا و سایت پاتوق کتاب موجود و قابل تهیه است.


لوح فشرده مرتبط
لوح فشرده نرم افزار عرفان های وارونه لوح فشرده نگرشی بر جنبش های نوظهور معنویت گرا همرا با نظرات اساتید مجرب حوزه در قالب بررسی دوازده جنبش نوظهور به همراه ده ها مقاله تخصصی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. این جنبش ها عبارتند از: پائولو کوئلیو، دالایی لاما، کارلوس کاستاندا، شیطان گرایی، شعور کیهانی، اوشو، یوگا، اکنکار، یوگاناندا، کریشنا مورتی، بودا، ساتیا سای بابا


اخبار مرتبط
عرفان اصیل و عرفان‌ نوظهور : حجت‌‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری‌سیف، مدیر گروه مطالعات جنبش‌های معنوی نوپدید در پژوهشکده باقرالعلوم (ع) است. گفتگویی را با وی درباره شاخصه ‌های عرفان اصیل اسلامی و عرفان‌های نوظهور انجام دادیم که اکنون از نظرتان می‌گذرد.


کتابی در نقد دیدگاه‌های یکی از مدعیان عرفان : کتاب نقد و بررسی دیدگاه‌های علی یعقوبی، از مدعیان عرفان‌های نوظهور از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی منتشر خواهد شد. به گزارش آینده روشن، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین حجامی، پژوهشگر پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی و نویسنده این کتاب گفت: این کتاب مجموعه‌ای است شامل پاسخ‌های اینجانب به دیدگاه‌ها و ادعاهای علی یعقوبی، از مدعیان عرفان‌های نوظهور که حدود دوسال پیش در فضای اینترنت منتشر شد به همراه یک‌سری مباحث و نقدها نسبت به دیدگاه‌های جدید وی که به‌زودی با همکاری پژوهشکده مهدویت و …


مقایسه عرفان کریشنامورتی با اسلام : کتاب «عرفان کریشنامورتی، نقد و بررسی آن از دیدگاه اسلام» منتشر شد. نویسنده این اثر با برشمردن مولفه‌ها و آموزه‌های اصلی عرفان کریشنامورتی، در مقام مقایسه آن با اسلام و اثبات بی‌اصالتی این عرفان برآمده است. به گزارش خبرگزاری ایبنا، جریان‌های معنوی هندی از جمله عرفان‌هایی‌اند که با اقبال زیادی در سراسر جهان از جمله ایران مواجهند. یکی از این جریان‌های نو همان است که «جیدر کریشنامورتی» آن را ایجاد و رهبری کرد. کتاب «عرفان کریشنامورتی، نقد و بررسی آن از دیدگاه اسلام» نوشتاری است که با …

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!