فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

فرهنگ امثال سخن - جلد اول: آ - سناشر کتاب : سخن
نوع جلد: جلد سخت
قطع: رقعی
سال نشر: 1384
شمارگان: 5500
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 687
وزن(گرم): 920
تاریخ ثبت: دوشنبه 23 بهمن 1391
تاریخ ویرایش: دوشنبه 7 دی 1394
کد : 12336
تعداد بازدید: 582
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

معرفی کتاب
مولف محترم درباره اثر خود می گوید:
ما امثال را از دو منبع جمع کردیم. یکی در حین تألیف فرهنگ بزرگ سخن، از متون استخراج کردیم. چرا که ما فرهنگ را از متون استخراج می کردیم، نه اینکه از روی فرهنگ ها بنویسیم.در متون مقدار زیادی امثال وجود دارد.
منبع دوم، کتاب های امثال است که از قرن 11 تا به امروز، جمع آوری شده است.مخصوصاً مهمترین فرهنگ در این زمینه «امثال و حکم» مرحوم دهخدا است. اما کاری که ما در این کتاب انجام دادیم این بود که اصطلاحات و تعابیر را از امثال جدا کردیم. در حالی که در امثال و حکم دهخدا و بسیاری از کتب امثال دیگر اغلب تعبیرات زبانی را جزء امثال آورده اند. مثلاً آب از لب و لوچه اش آویزان بود.

آخرین نکته این که کتاب امثالی که ما چاپ کرده ایم از نظر تعداد امثال جامع ترین کتاب مثل است. به طوری که نزدیک به 31 هزار مثل را در بر دارد، در حالی که کتاب هایی که در این زمینه چاپ شده، حتی کتاب مرحوم دهخدا، تعداد مثل هایشان از این بسیار کمتر است.

ما تا آنجا که توانستیم و منابع ما حکم می کرد، امثال عامیانه را هم فراهم کرده ایم، اما لغات عامیانه را بیشتر در فرهنگ بزرگ سخن آورده ایم.

در ضمن امثال چون از تاریخ سرچشمه می گیرند و گوینده خاصی ندارند و کلمات و جملاتی هستند که در طول زمان ساخته و تراش خورده و به ما رسیده اند و مثل واژه های زبان در مسیر تحول زبان قرار ندارند، ضرورتی برای به روز کردن آنها وجود ندارد. امثال در طول روزگاران به وجود می آید و ممکن است صد سال بگذرد و امثال تازه ای به وجود آید. بنابراین ضرورت ندارد که فرهنگ امثال مانند فرهنگ لغت به روز شود.


مولف
حسن انوری
حسن انوری (متولد ۱۳۱۲، تکاب)، استاد زبان و ادبیات فارسی، مؤلف فرهنگ بزرگ سخن و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. او به عنوان چهره ماندگار در رشته ادبیات معرفی شده است. تحصیلات دکترای ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، ۱۳۵۰ کارشناسی ارشد ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، ۱۳۴۶ کارشناسی ادبیات فارسی از دانشگاه تبریز، ۱۳۴۰ آثار فرهنگ بزرگ سخن، تهران: انتشارات سخن. دستور زبان فارسی (با همکاری حسن احمدی گیوی)، تهران: انتشارات فاطمی. راهنمای تدریس فارسی (راهنمای تدریس آموزگاران برای سال های …


یوسف عالی عباس آباد
دارای مدرک دکتری در زبان و ادبیات فارسیناشر کتابنظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!