فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

تلاش ۱۰ساله برای چاپ قرآن به خط نستعلیقتاریخ ثبت: سه‌شنبه 25 تیر 1392
کد : 13611
تعداد بازدید: 873

برچسب:
1. گفتگو
متن خبر

مدیر انتشارات سرمدی با بیان اینکه خطاطی و نگارش قرآن نفیس با خط نستعلیق ۱۰ سال به طول انجامید، گفت: ادامه فعالیت‌های گسترده و عظیم در حوزه نشر مستلزم حمایت مسئولان است.

سال گذشته سازمان دارالقرآن مجوز چاپ قرآنی به خط نستعلیق را به انتشارات سرمدی داد که این قرآن با همکاری مؤسسه بصیر با دارا بودن قلم گویای بصیر منتشر شد که به دلیل دقت و وسواسیت بسیار متولیان چاپ این قرآن، این کلام پر سراسر نور بدون هیچ نوع غلط املایی منتشر شد.

قرآن نفیس با خط نستعلیق دارای 1230 صفحه تمام گلاسه و رنگی است که جلد و جعبه‌ای چرمی و گالینگور آن را پوشانده و در آن نیز قلم هوشمند بصیر به همراه کیف مسافرتی در نظر گرفته شده است.

قرآن گویای بصیر ابزاری است که تحولی در زمینه یادگیری قرآن‌کریم ایجاد کرده است به گونه‌ای که همگان به اثر بخشی آن اذعان دارند. فایل‌های موجود در قلم گویای بصیر با محتوای کتاب قرآن کریم با خط نستعلیق در ارتباط بوده و به سادگی به محض قرار گرفتن نوک قلم بر روی کتاب، صوت مربوط به آن قسمت در آن واحد پخش می‌شود.

فن‌آوری قرآن گویای بصیر بدین گونه است که حس‌گر تعبیه شده در نوک قلم به محض قرار گرفتن بر روی صفحه به راحتی کدهای مخفی آن قسمت را شناسایی کرده و بلافاصله صوت مربوط به آن را فعال می‌کند، این تکنولوژی با ذخیره کدها و صوت‌ها و ایجاد ارتباط میان آنها یک محیط یادگیری تعاملی را ایجاد می‌کند که با هیچ ابزار دیگری قابل مقایسه و رقابت نیست.

یکی از مشکلات قرآن‌آموزان و به نوعی نوآموزان این کلام الهی روخوانی و صحیح‌خوانی است که در این مورد، یکی از تجهیزات الکترونیکی آموزشی تعاملی در حوزه علوم قرآنی با قابلیت منحصر به فرد و نبود مشابه به عنوان جدیدترین تکنولوژی آموزشی الکترونیکی در جهان اسلام، قرآن گویای بصیر است.

از قلم گویای بصیر می‌توان در یادگیری و آموزش آسان قرآن کریم در حوزه‌های مختلف نظیر روخوانی، روانخوانی، فصیح‌خوانی، ترتیل، حفظ و تثبیت و همچنین یادگیری ترجمه به زبان‌های مختلف استفاده کرد که اکنون انتشارات سرمدی این قرآن نفیس با خط نستعلیق را به همراه قلم گویای بصیر در 5 هزار نسخه برای استفاده همه دوستداران به کلام وحی منتشر و در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم روانه بازار نشر کرده است.

خبرنگار فارس به منظور کسب اطلاع بیشتر از چگونگی چاپ و انتشار این کتاب ارزشمند به خط نستعلیق با محمدتقی سرمدی، مدیر انتشارات سرمدی و نویسنده مجموعه کتاب‌های «تاریخ پزشکی ایران» که حائز تقدیر نامه‌های بسیاری از اکثر کشورهای دنیا شد، به گفت‌وگو نشست که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد:

 

* آرزویی که بالاخره روزی تحقق یافت/ عشق به قرآن را از مادرم آموختم

آقای سرمدی دلیل چاپ و انتشار این کتاب آسمانی به خط نستعلیق چه بوده است، نشر این کتاب با این شیوه جدید چگونه به ذهن‌تان خطور کرد؟

ضمن تشکر از شما و همکارانتان، بنده در خانواده مذهبی به دنیا آمدم. پدر و مادر مرحومم از پیروان راستین مکتب انسان ساز اسلام و از تلاوت‌کنندگان قرآن مبین و از پیروان پیامبر گرامی خاتم و خاندان مکرم نبوت بودند به گونه‌ای که بنده تلاوت قرآن کریم را از مرحوم مادرم آموختم.

در منزل ما به مناسبت‌های مختلف محفل انس با قرآن کریم و بزرگداشت مناسبت‌ها به ویژه شهادت زهرای اطهر (س) و آقا سیدالشهدا (ع) بود. در چنین شرایط هنگام قرائت کلام وحی از لسان پدر و یا مادرم از همان کودکی آرامشی در روح و روان‌ می‌یافتم که وصف شدنی نیست.

پس از قدم گذاشتن به دنیای کتابت و نشر، حتی قبل از تألیفاتم آرزوی انجام این مهم را داشتم اما توفیق پیدا نمی‌کردم. سال‌ها در کسوت کتابفروشی نمونه‌های زیادی از قرآن‌های منتشره را ارائه می‌دادم.

* روایت سرمدی از نحوه چاپ قرآن کریم به خط نستعلیق

آقای سرمدی ایده چاپ قرآن با خط نستعلیق و به نوعی ایرانی چگونه در ذهن خطور کرد؟

بنده سال‌ها در امر پژوهش تألیفاتی گسترده داشتم و دارم و به نوعی می‌خواندم که قرآن مجید در طول تاریخ در نگارش آن از خطوط بسیار زیبا بهره جستند و پوست‌ها و چرم‌ها و کاغذهای گوناگون در تحریرش به کار بردند.

قرآن را به صورت لوله (طومار) و دفتر و جزوه و ورقه و غیره با مرکب‌های رنگارنگ مکتوب کرده و میان خط‌ها را تذهیب کردند؛ انگیزه انتشار کلام وحی را با کتابت و تذهیب ویژه‌ای، بیشتر می‌کرد. در دوران فرهنگی‌ام سال‌ها با انجمن خوشنویسان در ارتباط بوده و آثار ارزشمند اساتید این حوزه را ستایش‌گر بودم؛ از این رو در چندین مناسبت و نشست، انجام این مهم را مطرح می‌کردم.

با توجه به ایرانی اسلامی بودنم و با بهره از این بیت شاعر کشمیری:

عشق را شرط نیست رعنایی

همچو مصحف به خط نستعلیق

نشست‌هایی با تعدادی از اساتید صورت گرفت تا در تاریخ 29 آذر سال 89 پس از گفت‌وگوی مفصل با استاد «محمد حبیبی» سفارش قرآنی با خط نستعلیق ایرانی و با ترجمه استاد «ابوالفضل بهرام‌پور» صورت گرفت.

 

از انگیزه و شکل گیری این مجموعه با ارزش بگوید آیا این نخستین قرآن کریم با خط نستعلیق در کشور و یا به نوعی در جهان است؟

خیر، تاریخ نستعلیق‌نویسی قرآن کریم، بسیار کم برگ است؛ «آنه ماری شیمل» از قرآنی نستعلیق، به خط «شاه محمود نیشابوری» که در نیمه اول قرن شانزدهم میلادی یاد می‌کند. در دوره قاجاریه نیز قرآن‌های نستعلیق به خط محمد حسین دماوندی ( 1093 هـ ق) و میرزا اسدالله شیرازی (1286 هـ ق) را نیز می‌توان نام برد.

همچنین در پژوهشی که «کاوه تیموری» در نشریه کتاب ماه هنر ماهنامه تخصصی اطلاع رسانی و نقد و بررسی کتاب، شماره 175 تحت عنوان «قرآن سرمدی و توفیق ابدی» نگاهی به تازه‌ترین قرآن چاپ شده به خط نستعلیق، چنین می‌نویسد:

برخی از کاتبان قرآن به خط نستعلیق، به شرح ذیل می‌باشند: زنده یاد سیدحسین میرخانی، استاد کیخسرو خروش، استاد زنده یاد سیف‌الله یزدانی، زنده یاد سیدحسن سخاوت، فریبا مقصودی، استاد مجید فدایی منش (1380)، استاد محمد صادق احدپور (1381)، استاد داوود لواسانی، رضا آسمانی (1388)، استاد منوچهر نوح سرشت، استاد میثم خادمان، حسین نوروزی، ناهید دشت‌دار، و استاد محمد حبیبی (1392)، به شمار می‌روند.

چاپ و انتشار این کتاب چند سال به طول انجامید و در میان راه با چه مشکلاتی همراه بود؟

حدود 10 سال و با توجه به اینکه امر و توفیق الهی بود، لذا از نظری برای بنده پژوهشی مقدس به شمار می‌رفت؛ طبیعتاً با مشکلات فراوان روبه‌رو شدم و با دیدگاه‌هایی که داشتم، می‌بایست ده‌ها مورد با سلیقه‌ای سخت و مذهبی را رعایت کرده و همه را هماهنگ به نشر برسانم.

 

* تبلیغ این کتاب ارزشمند در جهان به وسیله راه‌اندازی سایت سرمدی در فضای مجازی

برای عرضه این کتاب آسمانی به بازار جهانی چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

با توجه به سایت مفصل و پربیننده‌ای که انتشارات سرمدی دارد و همچنین ارباب رسانه و همچنین در مراسم رونمایی که در محل اسناد کتابخانه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و نیز انعکاس آن در خبرگزاری محترم فارس، کوشیده‌ایم اطلاع رسانی به اندازه وسع‌مان صورت گیرد.

با توجه به گرانی کاغذ، کاغذ مورد نیاز این اثر ارزشمند چگونه تهیه شده است؟

متأسفانه یکی از مشکلات جدی نشر و مطبوعات، گرانی کاغذ است، به ویژه کاغذ گلاسه، که می‌توان یکی از دلایل گرانی کتب و این قرآن برشمرد اما ما نیز همانند سایر ناشران کاغذ مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه می‌کنیم.

* مشوق اصلی چاپ قرآن کریم به خط نستعلیق همسرم و فرزندانم بودند

آیا برای چاپ این کتاب از ارگان‌ و یا نهاد دولتی کمکی حاصل شده است؟

خیر، تاکنون برای چاپ و انتشار این کتاب و یا با وجود مشکلاتی بر سر راه، هیچ کمکی از نهاد و ارگان خاصی دریافت نشد و بنده هم در گذشته تمایلی هم برای این کار نداشتم.

چه کسانی برای چاپ و انتشار این اثر شما را همراهی کردند؟

ضمن تشکر از کلیه عزیزانی که در سرانجام این اثر گرانقدر ما را یاری کردند، از محمّد رضا اشرف الکتابی، مدیر محترم مؤسسه بصیر و دانش پرور باید نام برد و سپس افراد خانواده‌ام.

در طول انجام کارهای خوشنویسی این قرآن کریم همسرم «فاطمه سرمدی» و فرزندانم به غلط‌یابی و تصحیح صفحات و بررسی آنها با دیگر قرآن‌ها کمک شایانی به بنده و پیشرفت نگارش این قرآن کردند.

 

با توجه به اینکه شما در مصاحبه‌های مختلف گفته بودید که بخشی سرمایه زندگی خود را وقف این کار کرده‌اید آیا خانواده با این کار شما مخالف نبودند؟

خیر؛ با توجه به اینکه همسرم یکی از شاگردان مادرم در کلاس‌های درس قرآن به شمار می‌روند، برای رسیدن این قرآن به مرحله نهایی مشوق و همراه بنده بودند به گونه‌ای دیگر لازم می‌دانم از همسرم «فاطمه سرمدی» که خود از قرائت‌کنندگان کلام الله مجید است، در تطبیق اغلاط به صحیح، و پسرانم رضا و محمد سرمدی در همه مراحل، به ویژه امور اداری و طراحی و دخترم «مریم سرمدی»، که همگی در طول ده سال صبر و حوصله و پشت کار و دلگرمی، در سرانجام این هدیه الهی یاورم بودند، سپاسگزاری و از صاحب قرآن، عاقبت به خیری دنیا و آخرت، مسئلت کنم چراکه آنها طی این 10 سال دلسوزانه بنده را یاری کردند و از اینکه سرمایه زندگی‌ام را برای این کار گذاشتم حتی گله‌ اندکی هم نداشتند.

* چاپ‌های بعدی این قرآن ارزان‌تر از قیمت فعلی به دست مخاطبان خواهد رسید

هدیه کتاب ارزشمند 350 هزار تومان است؛ آیا برنامه‌ای برای خرید بهتر و آسان‌تر این اثر توسط مردم ندارید؟

لازم می دانم توضیح دهم که در مناسبت‌های مختلف و شرایط ویژه، تخفیف‌هایی قابل توجه ارائه خواهد شد، همان طوری که شما و مسئولان امور نشر نیز می‌دانند، تهیه مصالح این کتاب، با ویژگی‌هایش نظیر قلم هوشمند بصیر، جعبه، کیف، دفتر استفاده از ادعیه پرهزینه و گران تهیه می‌شود، اما با مصالحی به مانند کاغذ و چاپ سیاه و سفید و جعبه سازی ساده، انشاءالله در چاپ بعدی، هدیه قرآن کریم، ارزان‌تر به دست مشتاقان کلام وحی خواهد رسید.

* ادامه فعالیت‌های گسترده و عظیم در حوزه نشر مستلزم حمایت مسئولان است  

تقاضای شما از نهادها و یا ارگان‌های دولتی چیست؟

ضمن اینکه امیدواریم صاحب قرآن در این زمینه ما را یاری فرمایند، طبیعتاً چنین بسته کاملی که تهیه می‌شود، می‌تواند هدیه ارزشمندی برای ارائه به مجموعه کارکنان نهادها، مؤسسات دولتی و مؤسسات خصوصی باشد، که طبیعتأ ضمن بازگشت سرمایه، مشوقی برای نشر هر چه بیشتر و مطلوب‌تر این اثر خواهد بود.

حرف پایانی؛

با تشکر از خبرگزاری محترم فارس و حضرت عالی که بدین شکل در ترویج و تشویق کسانی که در چنین پروژه‌های گسترده‌ای همت می‌گمارند، از خداوند متعال، اجر فراوان و توفیقات روز افزون، مسئلت می‌کنم.

خبرگزاری فارس- رقیه عزیزی شیرکوهی


کتب مرتبط

اخبار مرتبط
1000 دانش‌آموز ایرانی حافظ کل قرآن‌کریم و تشکیل مدرسه مجازی حفظ : مدیرکل قرآن و نماز وزارت آموزش و پرورش با اشاره به دور جدید طرح ملی حفظ قرآن‌کریم «نور» …
اولین جلد دایرةالمعارف قرآن به زبان فارسی منتشر شد : اولین جلد از دایرةالمعارف قرآن با رویکردی آکادمیک و مطابق معیارهای بین‌المللی در حوزه مطالعات …
برگزاری جشنواره شعر کردی قرآنی در استان کردستان : جشنواره شعر کردی قرآنی از مجموعه جشنواره‌های «آیات» 5 بهمن‌ماه 1391 در استان کردستان شهر …
شعرخوانی شاعران مطرح هر شب در نمایشگاه قرآن : شعرخوانی شاعران مطرح کشورمان، تفال به دیوان حافظ، مناجات خوانی، شعر خوانی به سبک حماسی توسط زمان …
کتابی با سوژه های نو برای پژوهش در علوم ارتباطات و قرآن : کتاب «مبانی ارتباطات اجتماعی از منظر قرآن کریم» جای تامل و معرفی ویژه دارد، چون به نظر …
مسابقه کتابخوانی «انتظار در بهار قرآن» برگزار می‌شود : معاون طرح و برنامه بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) گفت: دومین مسابقه کتابخوانی اینترنتی با محوریت کتاب …
معرفی برخی از کتب قصص قرآنی در «کتابستان» : به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با قصص قرآنی کتابستان به معرفی آثاری در حوزه قرآنی پرداخته است که در …نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!