فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

روش در علوم اجتماعی، رویکردی رئالیستینوع جلد: جلد نرم
قطع: وزیری
سال نشر: 1388
شمارگان: 1000
چاپ جاری: 3
تعداد صفحات: 370
وزن(گرم): 577
تاریخ ثبت: شنبه 13 مهر 1387
تاریخ ویرایش: شنبه 16 آبان 1394
کد : 1461
تعداد بازدید: 1984
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

ناموجود

معرفی کتاب
آندرو سایر معتقد است که رئالیسم و سوال درباره روش، کماکان از موضوعات اساسی مورد بحث است و هنوز راه زیادی را باید در توسعه یک بحث سازنده درباره روش متاثر از فلسفه رئالیستی پیمود... یکی از مشکلات اساسی در آثار موجود در مورد نظریه اجتماعی و فلسفه علوم اجتماعی این است که سهم سازنده ناچیزی در موضوع روش تحقیق تجربی به خود اختصاص داده اند و متن های موجود در مورد روش نیز با نادیده انگاشتن پیشرفتهای فلسفی و نظریه اجتماعی این فقدان علاقه را متقابلا پاسخ داده اند.
در مقدمه کتاب به پیشفرضهای معرفت شناختی رئالیستی اجتماعی اشاره می شود.

فصل اول به معرفت در زمینه اختصاص دارد که ناظر به دو معرفت عملی و معرفت ناشی از تعاملهای ارتباطاتی است.

در فصل دوم اعتبار معرفت اجتماعی بحث و ضمن آن درباره رابطه نظریه و واقعیت و در نهایت معیار توافق بینا ذهنی و کفایت عملی با هشدار در مورد میثاق گرایی و پراگماتیسم پیشنهاد می شود.

موضوع فصل سوم رابطه با اهمیت اما به تعبیر نویسنده مغفول بین تحقیقات انتزاعی و انضمامی، ماهیت روابط اجتماعی و ساختارها و نقش انتزاع در این خصوص، ماهیت تعمیم و تفاوتش با انتزاع است.

در فصل چهارم ضمن بررسی روش در رابطه با هستی شناسی یا ماهیت و ساختار جهان اجتماعی و طبیعی و لایه بندی آن، دلالتهای آن برای کشف قوانین و تبیین و پیش بینی در علوم اجتماعی ارزیابی می شود.

فصل پنجم که به نظر نویسنده انحرافی از کتاب است ناظر به برخی از ناکامی ها و مشکلات فلسفه علم و به طور خاص آرای کارل پوپر است و مسائلی از قبیل استقراء هستی شناسی جزء نگر، علیت، ضرورت، جوهر گرایی، منطق و قیاس گرایی در آن بحث می شود.

فصل ششم، روشهای کمی، سازگاری آنها با موضوع مطالعه و ارزیابی انتقادی کاربرد الگوهای آماری را در بر می گیرد.

فصل هفتم، ناظر به ارزشیابی، اثبات پذیری و ابطال پذیری نظریه ها و تحلیل علمی اجتماعی است.

فصل هشتم که به زعم نویسنده انحراف دوم کتاب برای آشنایان با فلسفه علم ارتدوکس تنظیم شده به طور خاص مربوط به نقدهای وارد بر دیدگاه های پوپری از ابطال گرایی است.

فصل نهم به مسئله تبیین در علوم اجتماعی و روش های ژرفانگر و پنهانگر و محدودیت های این دو روش اختصاص دارد.مترجم
عماد افروغ
عماد افروغ (زاده ۱۳۳۶ در شیراز) نویسنده، جامعه‌شناس و نظریه‌پرداز علوم اجتماعی است. او نمایندهٔ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دورهٔ هفتم و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بود.   افروغ در سال ۱۳۶۵ از دانشگاه شیراز کارشناسی جامعه شناسی و در سال ۱۳۶۹از همین دانشگاه کارشناسی ارشد را گرفت. وی دکترای جامعه شناسی خود را از دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۷۶ دریافت کرد و در سال ۱۳۷۳ به عنوان دانشجوی نمونه کشور در مقطع دکتری شناخته شد. از سال ۱۳۷۶ به مدت ۶ سال عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس بود. از سال …اخبار کتاب
آشتیانی: لزوم بررسی هویت اسلام قبل و بعد از ورود به ایران : آشتیانی می‌گوید: بدون درنظر گرفتن آنچه قبل از اسلام در ایران رخ داده شناخت ایران اسلامی قطعاً به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. ما اگر عقب‌گاه تاریخی که قبل از اسلام رخ داده را در نظر نگیریم فهم اسلامی شدن ایران مشکل می‌شود. شناخت ایران کهن و روایت‌ از شکوه و اقتدار این سرزمین همه یادگاری از گذشته تاریخ مردم ایران است. این روایت‌ها بر مبنای معانی ژرف و عمیقی استوارند که از اندیشه‌ها، باورها و تمایلات مردم باستان سرچشمه می‌گیرند. دستیابی و فهم اقتدار ایران باستان و همسویی آن با ایران اسلامی برای …


چاپ دوم کتاب «روش در علوم اجتماعی» : چاپ دوم کتاب «روش در علوم اجتماعی» اثر «آندرو سایر» با ترجمه عماد افروغ توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر و رورانه بازار نشر شد.


رئیس بنیاد حکمت صدرا: می‌توانیم علوم انسانی را متحول کنیم : بنیاد حکمت اسلامی صدرا به عنوان یکی از نهادهای علمی- پژوهشی کشور به ریاست آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای به تولید و تدقیق معرفت اسلامی و ترویج علوم انسانی اسلامی می‌پردازد و در راستای این اهداف فصلنامه علمی- پژوهشی «خردنامه صدرا» را در زمینه فلسفه و فلسفه اسلامی منتشر می‌کند. به اعتبار این که آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان مدیر مرکزی که در عرصه سیاستگذاری و تولید معرفت اسلامی از جمله تولید علوم انسانی اسلامی نقش دارد با ایشان به گفت‌وگو نشستیم تا از وی در مورد «آسیب‌شناسی علوم انسانی در ایران» و …


رونمایی از سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی : دوم اردیبهشت ماه مصادف با سالروز صدور فرمان امام خمینی(ره) برای انقلاب فرهنگی، سایت علوم اجتماعی اسلامی ایرانی www.ejtemaee.ir طی مراسمی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور جمعی از دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید رونمایی شد. این سایت به همت جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های علوم اجتماعی دانشگاه های تهران راه اندازی شده است و در صدد است علاوه بر نگاهی انتقادی به نظریات اجتماعی و کاربست آن در جامعه ایرانی، به واکاوی مسائل اجتماعی ایران از منظر زیست بوم، سنت و فرهنگ اسلامی ایرانی …
نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!