فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

معرفی گفتمان مصباحتاریخ ثبت: یکشنبه 23 فروردین 1388
کد : 2958
تعداد بازدید: 1488

خلاصه خبر
کتاب "گفتمان مصباح" از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
به گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب گفتمانِ مصباح گزارشی گویا و روشنگر درباره سوابق مبارزاتی و مواضع فکری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آیت‏اللَّه مصباح یزدی از سال‏های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان نهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 است.
نویسنده این کتاب، تمام بحث‌ها و چالش‌های مربوط به آیت‌الله مصباح یزدی در بازه زمانی مذکور را به گونه‌ای در این کتاب گزارش کرده است که خواننده به راحتی می‌تواند نسبت به این چالش‌ها با اطلاع از مواضع طرفین به قضاوتی آگاهانه بنشیند.
فصل اول این کتاب نگاهی گذرا به زندگانی علمی و معنوی آیت‌الله مصباح دارد. در فصل دوم این کتاب به دوران مبارزاتی انقلابی و نقش آیت‌الله مصباح در این مبارزات پرداخته شده است.
برخی از مباحث فصل دوم کتاب عبارتند از: اتهام فرار و سرخوردگی از مبارزه، نقد سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین محتشمی‌پور، اتهام مخالفت با تحریم جشن نیمه‌ی شعبان، اتهام مخالفت با تشکیل حکومت اسلامی و...
در این فصل همچنین گوشه‌هایی از سوابق مبارزاتی آیت‌الله مصباح از زبان وی یا مرتبطین با ایشان نقل شده است.
فصل سوم این کتاب به گزارش فعالیت‌های آیت‌الله مصباح از پیروزی انقلاب اسلامی تا دوم خرداد 1376 پرداخته شده است. در این فصل نیز پس از نقل مواضع مخالفان آیت‌الله مصباح، به مباحثی همچون آیت‌الله مصباح و دفاع مقدس، حمایت‌های امام خمینی از فعالیت‌های علمی آیت‌الله مصباح، حضور فعال آیت‌الله مصباح در انقلاب فرهنگی و دفاع تئوریک از نظام مقدس جمهوری اسلام، مناظره با جریان‌های منحرف فکری و... پرداخته شده است.
فصل چهارم این کتاب با عنوان "آیت اللَّه مصباح، دکتر شریعتی و شهید بهشتی" به بیان نظرات آیت‌الله مصباح درباره‌ دکتر شریعتی و روابط آیت‌الله مصباح با شهید بهشتی می‌پردازد. در این فصل انتقادات آیت‌الله مصباح از دکتر شریعتی و دلایل نطری این انتقادات با صراحت کامل بیان شده است. فصل چهارم از جمله فصل‌های خواندنی کتاب است.
فصل پنجم این کتاب اما طولانی‌ترین و چالشی‌ترین فصل کتاب است. این فصل که عنوان مناظره را به خود اختصاص داده است، 18 موضوع را در بر می‌گیرد که در هر یک از این موضوعات به گزارش نزاعی علمی، فرهنگی، سیاسی و یا اقتصادی میان آیت‏اللَّه مصباح و گروه‏ها یا شخصیت‏های دیگر پرداخته شده است.
عناوین این هجده موضوع عبارتند از:
1. آیت‌الله مصباح و مسئله‌ آزادی
2. آیت‌الله مصباح و درجه‌بندی شهروندان
3. آیت‌الله مصباح و اتهام تئوری‌پردازی خشونت
4. آیت‌الله مصباح و مخالفت با تساهل و تسامح
5. وضعیت فرهنگی جامعه از زمان خلقت حضرت آدم(ع) تاکنون
6. آیت‌الله مصباح و قرائت‌های مختلف از دین
7. آیت‌الله مصباح و مناظره با دکتر سروش
8. آیت‌الله مصباح و نظریه ولایت مطلقه‌ فقیه
9. آیت‌الله مصباح، مردم‌سالاری و جمهوری اسلامی
10. ماجرای چمدان دلار سیا
11. داستان کاریکاتور روزنامه‌ آزاد و تحصن حوزه‌ی علمیه قم
12. عملکرد فرهنگی دولت خاتمی و مناظره با عطاء‌الله مهاجرانی
13. آیت‌الله مصباح و مخالفت با شعار ایران برای همه‌ ایرانیان
14. ماجرای تحصیل‌کردگان و مخالفت با اجرای حدود اسلامی
15. آیت‌الله مصباح و لزوم اجرای حکم اعدام آغاجری
16. ماجرای رشوه‌ 500 میلیون دلاری برای خرید مسئولان
17. ماجرای رباخواری نظام جمهوری اسلامی
18. آیت‌الله مصباح و نهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری
نویسنده در تمام این موضوعات ضمن روایت بحث‌ها و چالش‌های پیش‌ آمده میان آیت‌الله مصباح و مخالفان ایشان در هر یک از موضوعات مذکور به نقل و تبیین این مواضع پرداخته است.
وی‌ در پیش‌گفتار کتاب می‌نویسد: "تلاش نویسنده بر آن بوده است که به روایت‌گری وقایع اکتفا کند اما گاهی در متن یا پاورقی کتاب به داوری و بیان نظرات خود نیز پرداخته است."
فصل ششم کتاب به "آیت‌الله مصباح از نگاه مقام معظم رهبری" اختصاص یافته است. در فصل هفتم نیز که به ضمایم کتاب اختصاص یافته است به معرفی آثاری که تاکنون از آیت‌الله مصباح منتشر شده و نیز ارائه‌ی لیستی بلند از مقالاتی که در فاصله سالهای 1377 تا پایان سال 1384 درباره‌ آیت‌الله مصباح در مطبوعات منتشر شده است، اختصاص یافته است. در اواخر کتاب نیز نمونه‌هایی از تصاویر اسناد مبارزات انقلابی آیت‌الله مصباح ارائه شده است.
این کتاب به قلم رضا صنعتی نوشته شده و توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.
نویسنده در پیش‌گفتار کتاب می‌نویسد: "پیش از این، کتاب دیگری با عنوان "مصباحِ دوستان" به قلم اینجانب منتشر شد، لکن با توجه به نیازی که در تکمیل مباحث و رفع نواقص آن احساس می‏شد، به تکمیل و بازنویسی کتاب مذکور پرداختم که نتیجه کار، هم از نظر جامعیت، تنوع، حجم و فصل‏بندی مباحث و هم از نظر نوع پردازش مطالب تفاوت‏های بسیاری کرد..." وی همچنین درباره برخی ویژگی‌های این اثر نوشته است: "مراحل مختلف نگارش این مجموعه قریب به چهار سال به طول انجامیده و برای نگارش آن، بیش از 1100 مقاله و خبر در نقد سخنان آیت‏اللَّه مصباح، مورد مطالعه قرار گرفته است که با حذف موارد مشابه به برخی از آنها در متن و یا پاورقی کتاب استناد شده است."
وی درباره‌ی تلاش خود برای مستند بودن این کتاب نیز چنین می‌نویسد: "معتقدم؛ دخل و تصرف در مواضع شخصیت‏ها (به هر انگیزه‏ای) خود مصداقی از تحریف و دست بردن در اسناد تاریخی است لذا تلاش کرده‏ام تا مهم‏ترین مواضع ایشان را در فاصله زمانی مذکور - بدون دخل و تصرف- در این کتاب نقل کنم. در مواردی برای حصول اطمینان از صحت و سقم اخبار نقل شده از سخنرانی‏های آیت‏الله مصباح در نشریات، به نوار سخنرانی ایشان مراجعه شده و عین عبارات وی آورده شده است. این کتاب مشتمل بر 1448 پاورقی به عنوان آدرس و یا توضیح مطالبِ بیان شده است و برای آشنایی بیشتر خوانندگان با فضای سیاسی و مطبوعاتی آن زمان، بیش از 50 صفحه از این کتاب نیز به تصاویری از روزنامه‏ها، متناسب با مطالب کتاب در صفحات داخلی اختصاص یافته است."
"گفتمان مصباح" در قطع وزیری و در 1136 صفحه منتشر شده است.


شناسنامه
نام کتاب: گفتمان مصباح
نویسنده: رضا صنعتی
ناشر: انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
چاپ و صحافی: چاپخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نوبت و تاریخ انتشار: اول / تابستان 1387
شمارگان: 2000 جلد
تعداد صفحات: 1136 صفحه
قطع: وزیری
جلد: گالینگور
قیمت: 000/10 تومان

آثار مکتوب زیر این استاد در فروشگاههای دفتر نشر معارف، سایت پاتوق کتاب و مراکز توزیع مرتبط قابل تهیه است:
آب آیینه آفتاب
آذرخش کربلا
آموزش عقائد دوره کامل سه جلدی
آموزش فلسفه جلد 1
آموزش فلسفه جلد 2
آیین پرواز (1) ویژه جوانان و نوجوانان
انقلاب اسلامی جهشی در تحولات سیاسی تاریخ
جامی از زلال کوثر
جنگ و جهاد در قرآن
خودشناسی برای خود سازی
راه و راهنما شناسی
راهیان کوی دوست
زینهار از تکبر
سفر به سرزمین هزار آیین
سیری در ساحل ؛ بینش و منش امام خمینی(ره)
عروج تا بی نهایت
فلسفه اخلاق
قرآن مجید
مباحثی درباره حوزه
نقش تقلید در زندگی انسان
پرسشها و پاسخها جلد (5-1)
پندهای الاهی
پیام مولا از بستر شهادت


اخبار مرتبط
استاد مصباح و شرح وصایای امام باقر(ع) : جلسات شرح وصایای امام باقر (ع) در شب های ماه مبارک رمضان توسط آیت الله مصباح یزدی در دفتر مقام معظم رهبری واقع در قم برگزار می شود. بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مصباح یزدی، همسو با فضای آماده ماه مبارک رمضان برای برخورداری از معارف ناب اهل بیت (ع) و کسب فیوضات الهی، جلسات شرح وصایای امام باقر (ع) با حضور عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار می شود. شایان ذکر است، این جلسات از شب سوم ماه مبارک رمضان از ساعت 22 در دفتر مقام معظم رهبری واقع در خیابان صفاییه برگزار می شود و علاقه مندان می …


انتشار «گفتمان عدالت و پیشرفت در دولت دینی» : کتاب گفتمان عدالت و پیشرفت در دولت دینی از سوی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد. به گزارش رسا، کتاب گفتمان عدالت و پیشرفت در دولت دینی، مجموعه مصاحبه های علمی است که در راستای برگزاری همایش گفتمان عدالت و پیشرفت در دولت دینی با آیت الله محی‌الدین حائری شیرازی، آیت الله عباس کعبی و دکتر حسین غفاری صورت گرفته است. این اثر با هدف کاوش در زوایای پیدا و پنهان آرمان عدالت و پیشرفت در دولت دینی تدوین و منتشر شده است. در گزیده ای از گفت‌وگو با آیت الله عباس کعبی می خوانیم: «در درون امر به …


رهبر معظم انقلاب شایسته‌ترین فرد برای اداره جامعه است : نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر فردی پیام ولایت را درست درک نکند و آن را عوضی بفهمد یا بر اساس خواسته خود آن را تغییر دهد، یا مصداق آن را بر اساس خواسته خود بیابد، ممکن است، خسارت‌هایی برای جامعه به بار بیاورد که صدام هم آن ضررها را نزد.   به گزارش رجانیوز، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، پنج‌شنبه صبح در اولین یادواره شهدای مخابراتی و بی‌سیم‌چی استان قم که در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، …


گفتمان مصباح به چاپ دوم رسید : کتاب «گفتمان مصباح»، تالیف رضا صنعتی که توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است به چاپ دوم رسید.

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!