فراخوانی فراخوانی ...

دروس فلسفه

2319 بازدید

مولف : محمدتقی مصباح یزدی

ناشر کتاب : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : محمدتقی مصباح یزدی

ناشر کتاب : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

وزن(گرم) : 495

شابک : 964-426-022-8

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری (23*16/5)

سال نشر : 1375

شمارگان : 3300

چاپ جاری : 2

تعداد صفحات : 307

تاریخ ثبت : سه‌شنبه 22 اردیبهشت 1388

تاریخ ویرایش : شنبه 14 اسفند 1395

کد : 3499

موجود شد باخبرم کن
معرفی کتاب
محتوای این کتاب با توجه به کمبودها و نارسایی های موجود در تدریس فلسفه و پژوهش های فلسفی و به منظور چاره اندیشی برای رفع آنها ترتیب یافته است. مهم ترین این نارسایی ها، چنان که استاد در مقدمه چاپ اول آورده اند، از این قرار بوده است: کمبود کتاب های درسی که به منظور تدریس و با رعایت اصول تعلیم و تربیت نگارش یافته باشد، پیچیدگی و اغلاق بیش از اندازه کتاب های فلسفی، طرح پاره ای از مسائل که چندان کاربردی در زمینه تحقیق در مسائل عقیدتی ندارند، فقدان کیفیت مطلوب در طرح مسائل ضروری به گونه ای که دانشجو هدف از طرح آنها را درک کرده، روش بهره گیری از آنها را در موارد حاجت بیاموزد، و بالاخره رکود و توقف حرکت تکاملی فلسفه.
برای رفع کمبودها و نارسایی های مزبور، استاد مصباح مجموعه ای از مسائل مهم فلسفی را که نقش اساسی تری در تبیین مبانی عقیدتی دارند، برگزیده و با رعایت ترتیب منطقی، برای جمعی از طلاب حوزه علمیه قم به سبک نوینی تدریس کرده اند. این شیوه عرصه را برای انتقادات و تصحیحات صاحب نظران می گشاید و این ایستاییِ عارضی را برطرف می سازد، و پویایی و بالندگی را به فلسفه اسلامی بازمی گرداند، و نیز قدمی است در راه تسهیل آموزش فلسفه و توسعه فرهنگ اسلام و انقلاب. این درس ها به همت برخی از شرکت کنندگان نگارش یافته و بعد از بازنگری استاد، در قالب این کتاب به طبع رسیده است.
این کتاب یک دوره مختصر، ولی کامل از مسائل بنیادین فلسفی است که شالوده برهان های عقلی برای اثبات مسائل عقیدتی را تشکیل می دهند. در این اثر پس از تعریف فلسفه، ابتدا بحث شناخت و معرفت شناسی، و بعد مباحث وجودشناسی (هستی شناسی) مطرح می شود و این روند تا پایان بحث حرکت جوهری ادامه می یابد.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر