فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

«درباره طبیعت و زبان» از دیدگاه های چامسکی می گویدافراد مرتبط با خبر: نوام چامسکی
تاریخ ثبت: دوشنبه 18 مرداد 1389
تاریخ ویرایش: دوشنبه 18 مرداد 1389
کد : 7217
تعداد بازدید: 2061

برچسب:
1. خبر
خلاصه خبر
«درباره طبیعت و زبان» عنوان یکی از کتاب‌های متأخر «نوآم چامسکی» شامل سه سخنرانی درباره زبان‌شناسی و همچنین اندیشه سیاسی و دیدگاه‌های وی درباره جریانات دنیای معاصر نظیر مخاطرات دموکراسی، سکولاریسم و رسانه‌های غربی است.

متن خبر

محمد فرخی یکتا، مترجم این کتاب در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ضمن بیان این مطلب، از انتشار این کتاب از سوی نشر روزبهان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

وی درباره این کتاب گفت: «درباره طبیعت و زبان» یکی از آثار متاخر «نوآم چامسکی است» که سال 2002 منتشر شد و سه سخنرانی وی که در سال 1999 در ایتالیا ایراد شدند را دربر می‌گیرد. فصل نخست این کتاب مقدمه ویراستاران آن است که مروری از مفاهیم بنیادی نظریه زبانی را ارایه می‌کند.

این مترجم مبحث چشم‌اندازهایی در ذهن و زبان را موضوع یکی از سخنرانی‌ها ذکر کرد و گفت: چامسکی در این سخنرانی خلاصه‌ای از تاریخچه مطالعه ذهن و زبان را بیان کرده است، او در خلال آن دیدگاه‌هایی که سبب انقلاب شناختی نخست شدند را شرح می‌دهد.

وی افزود: دلایل به حاشیه رفتن نظریه شناختی نخست و زمینه‌های احیای برخی اندیشه‌های این نظریه در قالب نظریه شناختی دوم، مباحث دیگری هستند که چامسکی در این سخنرانی به آنها پرداخته است.

فرخی یکتا ادامه داد: این زبان‌شناس در بخش زبان و مغز درباره افق‌های آتی وحدت علوم مغز و اعصاب با زبان سخن گفته است و برخی از دیدگاه‌ها و نظریات غالب در وحدت این علوم را شرح می‌دهد. وی در نهایت خود را به عنوان تنها فردی که دارای رویکرد منطقی به این مساله است معرفی می‌کند.

این مترجم، فصل پایانی کتاب را متفاوت از سایر بخش‌های آن دانست و تصریح کرد: این قسمت، اندیشه سیاسی و نظرات چامسکی درباره جریانات مختلف روز را بیان می‌کند. روحانی‌گری، سکولاریسم و مخاطرات دموکراسی در دنیای معاصر برخی از این مباحث‌اند.

وی افزود: چامسکی در این سخنرانی بیان می‌کند که روشنفکران و رسانه‌ها در غرب، نقشی مشابه با همتایان خود در بلوک شرق دارند با این تفاوت که روشنفکران غربی بدون فشار خارجی و محدودیت‌های رسمی، جهان‌بینی قدرت حاکم را بدون چون و چرا پذیرفتند.

این مترجم ادامه داد: چامسکی در نهایت نتیجه می‌گیرد که وضعیت آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات در غرب و شرق چندان متفاوت با یکدیگر نیستند، تنها تفاوت این است که در شرق، خواهان اطلاعات بسیار و امکان دسترسی به آن کم است، اما در غرب حجم اطلاعات زیاد، اما اقبال مردم به آن اندک است.

فرخی یکتا بیان داشت: چامسکی در آغاز مباحث این بخش از اصطلاح «معاند» و «کمیسار» آیزایا برلین استفاده می‌کند. منظور برلین از معاند، آن دسته از روشنفکران اتحاد سوسیالیستی جماهیر شوروی هستند که به دلیل بیان اندیشه‌هایشان اتهاماتی به آنان وارد می‌آمد. روشنفکران وفادار به بلوک شرق نیز به کمیسار تعبیر می‌شوند. انتقادات دیگر چامسکی در این کتاب درباره عملکرد رسانه‌های غرب است.افراد مرتبط با خبر

اخبار مرتبط
«قدرت ویران‌گر» از دیدگاه چامسکی : کتاب «قدرت ویران‌گر» گفت‌وگو میان نوآم چامسکی و ژیلبر آشکار، اندیشمند لبنانی، درباره سیاست‌ها خارجی آمریکا در خاورمیانه را دربر می‌گیرد. آنان در این گفت‌وگو با وجود اختلاف‌نظرهایی که دارند، در نهایت سیاست‌های آمریکا را زیر سوال می‌برند. چامسکی در ایران به دلیل مواضع ضد آمریکایی و ضد اسراییلی شهرت دارد. .


ادبیات و قدرت : ادبیات قدرت کنترل اجتماع و جهت‌دهی به آن برای رسیدن به رشد متعالی را دارا بوده است. اما سوال اینجاست که از آغاز، ادبیات در خدمت قدرت بود یا قدرت در خدمت ادبیات؟ کتاب "جنبه‌های رمان" نوشته فورستر ـ که من آن را کتابی می‌دانم که داستان را در مقطعی از ادبیات داستانی کشورمان دوباره به داستان‌نویسان و منتقدان ادبیات داستانی معرفی کرد ـ عبارت معروفی درباره وجه‌های قصه‌گویی دارد. در این عبارت، نویسنده در صدد بیان وجه قصه‌گویی رمان به دوران غارنشینی بشر اشاره می‌کند. در آن زمان نیز انسان غارنشین …


چامسکی مطالعه کتاب «عزیمت به تهران» را توصیه کرده است: چرا آمریکا باید واقعیت جمهوری اسلامی را بپذیرد؟ : کتاب «عزیمت به تهران» که نوام چامسکی مطالعه آن را توصیه کرده، به قلم دو نویسنده آمریکایی با ترجمه محسن محمودی روانه بازار کتاب شد.


چامسکی: سقوط رژیم صهیونیستی حتمی است : زبان شناس و نظریه پرداز مشهور آمریکایی گفت: رژیم صهیونیستی همانند رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی فرو خواهد باشید. به گزارش خبرگزاری رسا، نوام چامسکی ، زبان شناس و نظریه پرداز مشهور آمریکایی و منتقد سیاست های دولت های آمریکا در گفتگو با راشا تودی به تحلیل مسائل جهان امروز پرداخت. وی در بخش از سخنانش گفت: رژیم صهیونیستی همانند رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی فرو خواهد باشید و پا برجایی آن تا به امروز به خاطر حمایت های گسترده آمریکا از این رژیم است. چامسکی گفت: ریگان، رییس جمهوری سابق آمریکا …


قرائت‌های متفاوت «چامسکی» از فلسفه کتاب می‌شود : استاد فلسفه علم و مطالعات از نگارش اثری درباره نوام چامسکی خبر داد و گفت: این کتاب قرائت‌های مختلف «چامسکی» درباره فلسفه را بیان می‌کند. شاپور اعتماد، استاد فلسفه علم و مطالعات ضمن اعلام این مطلب به خبرگزاری فارس گفت: شهرت چامسکی (فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی) به نظراتش در زمینه زبان‌شناسی و سیاست است، در نتیجه هرگز اثری نمی‌یابیم که او در آن آرایی فلسفی بیان کرده باشد؛ اما درباره آراء و اقوال فلسفی بسیار اظهار نظر کرده است. بنابراین در گام اول، باید آثار او را چنان …

نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!