فراخوانی فراخوانی ...

محمدحسین جعفریان

محمدحسین جعفریان (زادهٔ ۱۳۴۶ در مشهد، کوی پنج تن طلاب) شاعر، مستندساز، روزنامه نگار و خبرنگار جنگی است که دودوره رایزن فرهنگی ایران در افغانستان بوده است. بیشتر شهرت جعفریان ازشعرهای بلند و نیز از گزارش ها ومستندهایش در مورد جنگهای جهان (افغانستان-تاجیکستان-بوسنی-کوزوو-پاکستان وکشمیر-عراق-لبنان و...) به ویژه ساخت مستند معروف «حماسه ناتمام» یاًشیردره پنجشیر"از زندگی احمدشاه مسعود است. وی در سال۱۳۷۲در شمال شرق افغانستان مجروح و از یک پا فلج شد. جعفریان یکی از معدود خبرنگاران جهان است که با ملا محمد عمر رهبر طالبان دیدار داشته است. او از کارشناسان خبره ایرانی درامور افغانستان است.وی در جلسهٔ شعرخوانی سالانه در حضور رهبر انقلاب، با انتقاد از شیوهٔ برگزاری مراسم گفت: من نکته ای می خواهم بگویم اینکه رویهٔ برگزاری این جلسه به شکلی است که شعرهای پاستوریزه در اینجا قرائت می شود و بعضا دوستان شعرها را قبل از جلسه می خواهند و آنها را چک می کنند و می گویند این خوانده شود و آن نشود. مثل شعری که من می خواستم بخوانم. این رویه باعث می شود شما در جریان شعر امروز مملکت قرار نگیرید. جعفریان در جلسه دو سال قبل، شعری به نام "عاشقانه های یک کلمن" را خوانده بود. موضوع این شعر شرایط بسیار سخت جانبازان جنگ بود. این شعر انتقادی آنقدر مورد توجه قرار گرفت که رهبر انقلاب دستور داد آن را به رشته تحریر درآورند و بر سر در بنیاد شهید و امور ایثارگران نصب کنند.
کتاب ها:در حاشیه شطپنجره های رو به دریافریادی پشت پنجرهٔ جهانشانه های زخمی پامیرشیری درقفس ۹۰۲گزیده ادبیات معاصر(نیستان-شماره۱۲)در پایتخت فراموشیمستندها:بوی جوی مولیان (سفر آیت الله خامنه ای به سیستان و بلوچستان)شیر دره پنجشیر یا حماسه ناتمام (زندگی احمدشاه مسعود)نسل گمشده (فیلمی مشترک با رضا برجی درباره جنگ کوزوو)لعل بدخشان (درباره کشور افغانستان)سفربه جمهوری طالبانشاه همدانچرامی جنگیم؟افغانستان سلام(شانه های زخمی پامیر-مستنددر۲۶قسمت۳۰دقیقه ای)
  • تاریخ ثبت اطلاعات
    جمعه 16 تیر 1391
  • تاریخ ویرایش اطلاعات
    سه‌شنبه 19 آبان 1394
  • کد
    10934
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
نظرات

اینانا

سلام وب سایت عالی وپرمحتوایی دارید..ما ارادت زیادی نسبت به آقای جعفریان داریم خدا حفظشون کنه...

30 شهریور 1392

اخبار مرتبط