فراخوانی فراخوانی ...


کاربر گرامی، لطفا جهت استفاده از تمامی امکانات سایت مانند ثبت سفارش و ورود به حساب کاربری، تنها از مرورگرهای Chrome و Firefox استفاده نمایید. ممکن است برخی از قابلیت های سایت با مرورگر شما سازگار نباشد. با سپاس فراوان

سید عبدالرزاق موسوی مقرمنام کامل: آیت الله سیّد عبدالرّزاق بن محمد موسوی مُقّرّم
شهرت: مقرم
زاد روز: 1316ق
محل تولد: نجف اشرف
وفات: 1391ق
تاریخ ثبت: شنبه 12 بهمن 1392
تاریخ ویرایش: یکشنبه 14 دی 1393
کد : 15553
تعداد بازدید: 559

برچسب:
1. مولف

معرفی
سیّد عبدالرّزاق بن محمد موسوی مُقّرّم مشهور به مقرم، (متولد 1316 قمرى در نجف اشرف) عالم شیعی قرن چهاردهم هجری است. شهرت او، به خاطر تألیف کتاب هایی درباره زندگی خاندان پیامبر اسلام (ص) است. مشهورترین اثر او مقتل امام حسین (ع) است که به فارسی ترجمه و چندین بار چاپ شده است.
خاندان مقرم، همگی از اهل علم بوده و نسب شان به امام کاظم (ع) مى رسد. سید عبدالرزاق نزد بزرگانی چون محمدرضا کاشف الغطاء، شیخ حسین حلى نجفى، سید محسن حکیم، آقا ضیاء عراقى، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزاى نائینى و سید ابوالقاسم خوئی شاگردى کرد و با شیخ محمد جواد بلاغى مراوده و دوستى داشت و در نشر آثارش او را یارى کرد. او همچنین از آیت الله محمد حسین غروی اصفهانی در فلسفه و کلام بهره برده است.
مقرم در علم انساب هم مسلط بود و برخى کتب نسب را حاشیه و در شعر نیز دستى داشت.
ولادت و نسب
وى در سال 1316 قمرى در نجف اشرف متولد شد. نسب ایشان با 22 واسطه به حضرت موسى کاظم (ع) مى ‏رسد.
خاندان
آل مقرم همگی اهل علم بودند. پدرش سید محمد بن سید عباس بود که بسیارى از اوقات خود را به اعتکاف در مسجد کوفه مى‏ گذراند و نماز جماعت را در آن برپا مى‏ داشت. مادرش هم که از سادات بود از قاریان قرآن به شمار مى رفت. عموى او سید مهدى بن سید عباس در بین شهرها رفت و آمد زیادى داشتند و این رفت و آمد به خاطر خویشاوندانى بود که در میان نعمانیّه و دیوانیّه، هند و سایر اماکن پراکنده شده بودند و او دشمن عثمانی ها بود و همیشه آنها را به خاطر اذیّت ها و ستمهای شان سرزنش مى ‏کرد تا اینکه در مکانى بنام «الکوت» بر او دست یافتند و او را در سال 1334 ق به دار آویختند.
جدّ مادرى سید عبدالرزاق، سید حسین [متوفای 1334 ق‏] امام جماعت بود و به تدریس نیز اشتغال داشت. دائى مقرم، سید احمد بن سید حسین که ایشان هم در [1334 ق] از دنیا رفت. سید احمد چهار فرزند داشت که معروف ترین آنها سید ابراهیم بن سید احمد بود و در 1358 ق از دنیا رفت. ایشان هم صاحب نظر بودند و تسلّط فقهى وسیعى داشت و بسیارى از ره یافتگان به مقامهاى علمى در محضر وی حاضر مى ‏شدند و زمان هاى طولانى در مدرسه شیخ محمد حسین کاشف الغطاء تدریس مى‏ کرد.
وفات‏
عبد الرزاق مقرم در سال 1391 قمرى مصادف با 1349 شمسی پس از عمرى سختى و مشقت در نجف از دنیا رفت و در همان شهر به خاک سپرده شد.

آثار نویسنده
الزهراء: زندگانی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام
این کتاب در چهارده فصل به بررسی زندگانی حضرت صدیقه طاهره (س) از ولادت تا شهادت آن حضرت می پردازد. برخی موضوعات فصول این اثر عبارتند از: ازدواج پیامبر (ص)، ولادت حضرت زهرا (س)، ازدواج حضرت زهرا (س)، حدیث کساء، تفسیر آیه تطهیر، ماجراهای بعد از ثقیفه، درباره فدک، خطبه حضرت زهرا (س) و ....

زندگینامه حضرت ابوالفضل علیه السلام: ترجمه کتاب العباس
این کتاب جلد دوم از مجموعه ایست که با نام مقتل مقرم به چاپ رسیده است. در این جلد نگاهی خواهد شد به زندگانی پر شور و شکوه بزرگ پرچمدار عاشورای حسین (ع) که ترجمه ایست از کتاب سید عبدالرزاق مقرم با عنوان العباس بن علی (ع).

زندگینامه حضرت علی اکبر (ع)، حضرت سکینه (س) و حضرت مسلم (ع)
این کتاب جلد اول از مجموعه مقتل مقرم می باشد که به بررسی زندگانی سه تن از بزرگان تاریخ شیعه پرداخته است. در این کتاب ابتدا شرح مختصری از احوال نویسنده محترم بیان شده و سپس متن کتاب آمده است.

صدیقه شهیده زهرا علیها السلام (به ضمیمه فاطمه علیها السلام کیست؟)
این کتاب به بررسی زندگانی صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها می پردازد.

مقتل مقرم
مقتل مقرم، کتابی مستند و مفید پیرامون حوادث غمبار کربلا می باشد. نویسنده کتاب، علامه سید عبد الرزاق موسوی مقرم از علمای بزرگ معاصر بوده که برخی از اساتید او عبارتند از: سید محسن حکیم، آقا ضیاء الدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا محمد حسن نائینی، آیت الله خوئی، علامه محمد جواد بلاغی. این کتاب با نگاه نقادانه یک فقیه نوشته شده و نویسنده قضایای مختلف را با نگاهی فقهی تحلیل کرده است یکی از مهم ترین نکات در این مقتل، بررسی مسائل تاریخی، کلامی و معرفتی واقعه عاشورا می باشد. کتاب مقتل الحسین (ع) …

مقتل مقرم
مقتل مقرم، کتابی مستند و مفید پیرامون حوادث غمبار کربلا می باشد. نویسنده کتاب، علامه سید عبد الرزاق موسوی مقرم از علمای بزرگ معاصر بوده که برخی از اساتید او عبارتند از: سید محسن حکیم، آقا ضیاء الدین عراقی، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا محمد حسن نائینی، آیت الله خوئی، علامه محمد جواد بلاغی. این کتاب با نگاه نقادانه یک فقیه نوشته شده و نویسنده قضایای مختلف را با نگاهی فقهی تحلیل کرده است یکی از مهم ترین نکات در این مقتل، بررسی مسائل تاریخی، کلامی و معرفتی واقعه عاشورا می باشد. کتاب مقتل الحسین (ع) …

مقتل مقرم: زندگانی حضرت جواد (علیه السلام)
کتاب حاضر، ترجمه ای است از کتاب «مقتل مقرّم»، نوشتة «سیدعبدالرزاق موسوی مقرّم» که در آن به اختصار، گوشه هایی از زندگی حضرت جواد(ع)، مورد بررسی قرار گرفته است. امام جواد(ع) در روز دهم رجب سال 195 ه. متولد شد. کنیة مشهور ایشان «ابوجعفر» و «ابن رضا» می باشد. ایشان به هنگام شهادت پدر بزرگوارشان هشت یا نه ساله بوده اند و از آن روز به مدت هفده سال امامت مردم را عهده دار بوده اند. امام جواد در 25 سالگی در آخر ذی القعده سال 220 ه. مسموم و شهید شد.

نگرشی بر سیره و قیام زید شهید
زید بن علی بن حسین بن ابی طالب (ع) در سال 66 یا 67 قمری در مدینه متولد شد. مادر زید کنیزی از اهل سند بود که به وسیله ی مختار ـ زمانی که در کوفه قیام کرده بود ـ خریداری و نزد امام زین العابدین (ع) فرستاده شد. زید در دامن پدرش، امام سجاد (ع)، پرورش یافت و نزد او امام باقر (ع) و امام صادق (ع) به کسب دانش و شناخت احکام پرداخت. وی در سال 120 هجری قمری علیه هشام ابن عبدالملک قیام کرد ولی در عرض دو روز در کوفه به شهادت رسید. کتاب حاضر ترجمه ی فارسی کتاب "زید الشهید" تالیف علامه "سید عبدالرزاق موسوی مقرم" است. نویسنده در …نظر دهی
شما می توانید نظر خود را ثبت نمایید.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
کاربر گرامی چناچه در تمایل دارید نظر شما با نام خودتان ثبت شود، وارد سایت شوید.
نام
پست الکترونیک
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
نظر

[ فراخوانی مجدد تصویر]


دسته بندی
موردی یافت نشد!


محصولات
موردی یافت نشد!
نویسنده


اخبار
موردی یافت نشد!


ناشرین
موردی یافت نشد!