فراخوانی فراخوانی ...

ابوالقاسم حسینجانی

استاد ابوالقاسم حسینجانی شاعر، نویسنده مترجم، اولین فرماندار بندر انزلی، اولین نماینده بندر انزلی در اولین دوره مجلس شورای ملی و فعال سیاسی است.
ابوالقاسم حسینجانی در تاریخ ۱۲ شهریور ماه سال ۱۳۲۸ هجری قمری، در بندر انزلی در استان گیلان و در خانواده ای از طبقه متوسط دیده به جهان گشود.
پدرش صیاد و ماهی گیر بود که این شغل اکثریت اهالی آن زمان بندر انزلی بود. هفت سال بیشتر نداشت که پدرش در دریا غرق شد. به گفته خودش با وجود یتیم شدن و توانست با محرومیت های ظاهری زندگی راحت کنار بیاید. او فرزند بزرگ خانواده هم بود و مشکلات مالی خانواده باعث شد تا تقریبا تا سن یازده سالگی بی سواد بماند. او برای اولین بار به عنوان یک شاگرد سلمانی (آرایشگری) فعالیت کاری خود را آغاز کرد. کمی بعد وی با مراجعه به کلاس های شبانه اکابر تحصیلات خود را آغاز کرد و موفق شد گواهی نامه پایان تحصیلات تعلیمات بزرگسالان (اکابر) را اخذ کند. پس از آن وی موفق شد در کلاسهای روزانه تحصیلات خود را ادامه دهد و در کلاس ششم ابتدایی ثبت نام کند. وی موفق شد دروس عمومی اش را با بهترین وضعیت بگذراند و به دبیرستان راه یابد. وی همزمان که تحصیلات خود را ادامه می داد همزمان در چند شغل مختلف نیز مشغول کار بود. به گفته خودش از سال ۱۳۴۰ کار مطبوعاتی اش را از فروش مطبوعات آغاز کرد. وی قبل از رفتن مدرسه از ساعت پنج صبح فروش مطبوعات را آغاز می کرد و سپس به مدرسه می رفت. برای مدتی کلید یکی از بنکدارها (عمده فروشی ها) را در اختیار گرفته بود و فروش های عمده و حسابرسی آن را انجام می داد. و پس از مدتی نیز حسابداری یک برنج فروشی را بر عهده گرفت. اولین بار در سن دوازده سالگی شعری طولانی سرود (برگی از اوراق دیگر شد شکسته/ بار دیگر شاخه ای از شاخه هایم...)، وی با اتمام مقطع دبیرستان در رشته ریاضی و اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۷ موفق به ورود به دانشگاه شد. علی الرغم علاقه شخصی وی به تحصیل در رشته پزشکی که برگرفته از مطالعات مفصلش در ارتباط با ابوعلی سینا بود اما در نهایت وی در دانشکده فنی تبریز تحصیلات را تا مقطع فوق لیسانس ادامه داد. طی سالهای پنجاه و شش و پنجاه و هفت که زمان شکل گیری انقلاب اسلامی ایران بود، کتاب حسین (ع) احیاء گر آدم را منتشر ساخت.
 • زاد روز
  1328
 • محل تولد
  بندر انزلی در استان گیلان
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  پنج‌شنبه 3 اردیبهشت 1388
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  چهارشنبه 19 آذر 1393
 • کد
  3149
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط