فراخوانی فراخوانی ...

پنجره های تشنه

پنج‌شنبه 15 خرداد 1393

سال 92 ضریح جدیدی که برای بارگاه حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) در استان قم ساخته شده بود، با عبور از چند شهر ایران به کربلا رسید تا جایگزین ضریح قدیمی شود. کارگروه فرهنگی ستاد ساخت ضریح از رضا امیرخانی برای همراهی و نگارش سفرنامه کاروان ضریح دعوت می کند، امیرخانی هم که گویا نمی رسیده همراه کاروان شود، کار را به دوست نویسنده اش مهدی قزلی می سپارد. مهدی قزلی هم که تجربه نگارش چند سفرنامه را دارد، توفیق همراهی با کاروان ضریح را یافته و با چند نفر دیگر از نویسندگان جوان، سفرنامه ای از چند روز عبور ضریح امام حسین(علیه السلام) از شهرهای ایران تالیف می کنند و نامش را «پنجره های تشنه» می نهند.

پنجره های تشنه کتاب پنجره های تشنه دو بخش دارد: 331 صفحه سفرنامه به اضافه 24 تصویر ناب و با کیفیت از طول سفر و ابراز احساسات مردم متدین.

اولین چیزی که نظر شما را جلب می کند، طراحی جلد کتاب است! اگر کارهای قبلی مجید زارع در طراحی کتاب را دیده باشید حتماً حدس خواهید زد که مجید زارع طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب پنجره های تشنه را بر عهده داشته و طرحی بسیار زیبا و بدیع و ناب برای این کتاب زده است. زارع یکی از ترنج های طراحی شده به دست هنرمندِ استاد فرشچیان برای ضریح را روی جلد زده و یک طلق شیشه ای هم روی آن چسبانده است و عنوان و زیرعنوان کتاب را روی ان چاپ کرده است.

صفحه آرایی کتاب هم به سبک تقویم های سررسیدی است. مطالب مربوط به هر صفحه با ذکر تاریخ در بالای صفحه مشخص است.

اما مطالب کتاب! اولین صفحه کتاب با «به نام خدای حسین(علیه السلام)» شروع می شود. نقشه مسیر انتقال ضریح جدید از قم به کربلا نیز در ابتدای کتاب کار خوبی است تا از اول بدانید چه شهرهایی قرار است بروید. سفرنامه هم از یکشنبه 5 آذر 92 (روز عاشورا) شروع شده و شنبه 25 آذرماه به اتمام می رسد.

قلم قزلی همیشه خواندنی و روان بوده است. این اثر هم به تمام خواندنی و شیرین است. وقتی جنس برخی از ابراز احساسات و شوق و اشتیاق مردم را برای رسیدن به ضریح و استقبال از کاروان ضریح بخوانید اشکی در چشمان تان حلقه می زند. البته بن مایه ی طنزی هم در متن هست که خوانش کتاب را دلچسب و جذاب می کند. حتی بعضی جاها خنده ی بلند شما را هم شاید در پی داشته باشد!

پنجره های تشنه

صفحه آرائی بدیع مجید زارع در کتاب پنجره های تشنه

گفتن از این کتاب جذاب سودی ندارد تا وقتی که آن را نخوانید. پیشنهاد می کنم تا آخر سال بخرید یا امانت بگیرید و بخوانید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر