فراخوانی فراخوانی ...

معرفی چند منبع معتبر درباره شهریار

شهریار از مشهورترین شاعران معاصر ایران است و شعرش علاقمندان زیادی دارد. غزل های عاشقانه ساده و صمیمی او ورد زبان عاشقان دیروز و امروز و «حیدربابایه سلام» وی تصویر­گر زندگی ساده و آداب و رسوم روستائیان آذربایجان و بیانگر دردها و رنج ها و شادی های پدران و مادران مان و روایتگر پست و بلند زندگی و بیان ناپایداری دنیا و حسرت ها و آرزوها ؛ قصد ندارم درباره شهریار صحبت کنم. با وجود شهرت و جایگاه والای شهریار در شعر معاصر ، تعداد آثار تحقیقی و معتبر و غیر بازاری درباره او بسیار اندک است. بدون اینکه بخواهم به نقد آثار غیر معتبر یا کم اعتبار بپردازم، چند اثر تحقیقی و ارزشمند را معرفی می کنم:

یکشنبه 13 مهر 1393


1- سرود آبشار (منتخب اشعار شهریار) . انتشارات سخن

محققین معتقدند که برخی اشعار باید از  دیوان شهریار  حذف گردد و منتخبی از اشعار خوب و پخته وی به اهل ادب عرضه گردد. هوشنگ ابتهاج (سایه) ، دوست نزدیک شهریار و معتقد به مقام والای شعری او، در کتاب پیر پرنیان اندیش به صراحت از ضرورت انتخاب اشعار خوب شهریار سخن گفته است. گزیده های مختلفی از دیوان شهریار منتشر شده است. به نظر نگارنده بهترین گزیده اشعار شهریار در میان آثار موجود کتاب سرود آبشار است. در این گزیده از تمامی گونه های شعری و تجربه های شاعری شهریار نمونه هایی آورده است و پیشنهاد می­کنم به جای دیوان شهریار ، این گزیده را مطالعه کنید.

2-مرغ بهشتی (زندگی و شعر شهریار) . دکتر مریم مشرف. انتشارات ثالث

مریم مشرف در این کتاب بیشتر از منظر رمانتیسم و تاثیر این مکتب ادبی بر شهریار و اشعار مبتنی بر مکتب رمانتیسم وی صحبت کرده است. از این رو در این کتاب بیشتر اشعار تصویری و اشعار نو و نیمایی شهریار مورد بررسی قرار گرفته است. مولف به دور از شیفتگی و اغراق درباره شعر شهریار صحبت کرده است و موازین تحقیق را رعایت کرده است. مشرف در پایان کتاب مختصری از زندگی و ارتباط شاعر با شاعران معاصر خود و منتخبی از اشعار شهریار آورده است.

3- « نگاهی به جلوه های هنر، ادب و اندیشه در شعر شهریار » (لوح فشرده ، تصویری) ، سخنرانی دکتر اصغر دادبه ، حوزه هنری آذربایجان شرقی ، 1385

برای انس با شعر شهریار  و آشنایی با اندیشه او  ، سخنرانی دکتر اصغر دادبه با عنوان «نگاهی به جلوه های هنر ، ادب و اندیشه در شعر شهریار»  بهترین اثر است. این سخنرانی نقطه عطفی در شهریار شناسی است. دکتر دادبه ، استاد فلسفه و ادبیات و حافظ شناس و سعدی شناس بزرگ معاصر ، در این سخنرانی از انس خود با شهریار سخن می گوید و ویژگی ها و امتیازات شعر او را بررسی می کند و جایگاه و نقش او را در تاریخ ادب فارسی نشان می دهد و  اشعار او را با لحنی دلنشین و اثر گذار قرائت می کند .

4- «حافظانه های شهریار» ، دکتر نصرالله پورجوادی ، منتشر شده در با قافله شوق ، ارج نامه دکتر محمدعلی موحد ، دانشگاه تبریز ، 1393.

در این مقاله استقبال های شهریار از حافظ و میزان آشنایی شهریار با اصطلاحات عرفانی و به کار گیری آنها  توسط دکتر نصرالله پورجوادی ، عرفان پژوه بزرگ معاصر ، مورد دقت و بررسی قرار گرفته است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط