ناموجود
این کالا فعلا موجود نیست اما می‌توانید زنگوله را بزنید تا به محض موجود شدن، به شما خبر دهیم.
موجود شد باخبرم کن

جمال السالکین (دوره دو جلدی)

سیره شناسی علمای ربانی بر اساس زندگانی سید جمال الدین گلپایگانی با تکیه بر اندیشه استاد شهید مرتضی مطهری (ره)

دسته بندی: خاطرات، زندگینامه و سفرنامه

ناشر: بینش مطهر

نویسنده: سید محمدصالح هاشمی گلپایگانی

سال نشر: 1396

تعداد صفحات: 530

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

در رابطه با تألیف این کتاب لازم است چند نکته بیان گردد:
1. انگیزه اولی تدوین کتاب: از مهم ترین دلایل جمع آوری مطالب و تألیف این کتاب، دستور مرحوم آیت الله بهجت; در این خصوص بود. ایشان تأکید به مکتوب کردن مطالب مرتبط با زندگی و احوالات آقا سیدجمال الدین نمودند.
شرح ماجرا بدین قرار بود که در اسفند سال1370 زمانی که آیت الله سید احمد هاشمی گلپایگانی;فرزند آقا سیدجمال الدین;و جد پدری اینجانب رحلت نمودند، مجلس ختم باشکوهی در قم برگزار گردید. تعداد قابل توجهی از علما و بزرگان در این مراسم شرکت نمودند. در آمد و شد افراد به مجلس ختم، یک روحانی نحیف و سالخورده‌ای وارد مجلس شد و به سرعت نزدیک درب ورودی در جای خالی کنار ابوی و بنده، نشستند. ابتدا تصور کردم ایشان یکی از روحانیون معمولی هستند و به همین خاطر در صدر مجلس و نزد بقیه علما که از بزرگان و مشاهیر بودند، نرفتند. به تدریج متوجه شدم نگاه های مجلس متوجه این قسمت شده و هر کسی به گونه ای مترصد ادای احترام به این روحانی مسن است. کناردستی آرام گفت ایشان را می‌شناسید؟ گفتم: نه، گفت: آیت الله بهجت است. قبلاً نام و وصف آیت الله بهجت;را خیلی شنیده بودم، ولی ایشان را ندیده بودم. متوجه شدم آیت الله بهجت;، این شخصیت بزرگوار تشریف آورده‌اند کنار ما نشسته‌اند. ابوی، مرحوم حاج سید مهدی هاشمی گلپایگانی;سر صحبت را با ایشان با ذکر چند مطلب درمورد آقا سیدجمال الدین; باز نمود. ایشان بعد از ذکر هر مطلبی با تأکید می‌فرمودند: «محفوظاتی که راجع به مرحوم آقا سیدجمال;دارید، نگذارید در ذهنتان بماند، آنها را روی کاغذ بیاورید.»
از آن تاریخ به بعد، بنده هرچه راجع به مرحوم آقا سیدجمال;شنیده و یا خوانده بودم همه را مکتوب و جمع‌آوری نموده و مطالب جدید را به مجموعه اضافه می‌کردم. در بسیاری موارد خدمت افرادی که با ایشان محشور بودند و یا خاطره‌ای داشتند، رسیده و مطالب آنان را مضبوط و مکتوب می نمودم.
2. روش تدوین: در طول بیست سال مطالب سیر زندگانی آیت الله آقا سیدجمال;، به تدریج جمع آوری و در اسفند سال1390 نسخه اولیه کتاب جمال السالکین چاپ شد. آن نسخه مقدماتی خدمت بسیاری از بزرگان و مخاطبین تقدیم و نظرات ارزشمندی جمع‌آوری شد که این روش باعث تکمیل، اصلاح و اتقان مطالب برای این کتاب چاپ گردید. همچنین تمام مکتوبات پیاده‌شده از برنامه حدیث سرو اعم از صوت‌های پخش‌شده و پخش‌نشده، دریافت و مورد استفاده قرار گرفت.
3. پشتوانه فکری کتاب: بسیاری از سخنان و رفتارهای بزرگان نیاز به تبیین و توضیح دارد. ممکن است مؤلف بر اساس دیدگاه و سلیقه خود به تبیین مسائل بپردازد. در این کتاب، توضیح و تبیین مطالب براساس دیدگاه‌های استاد شهید مرتضی مطهری; صورت گرفته که پشتوانه فکری محکم و آرامش‌بخشی، می‌باشد.
کتاب جمال السالکین با 177 ارجاع به 40 کتاب سیر مطالعاتی بینش مطهر، مباحث قرآنی استاد شهید در 9 جلد، تحت عنوان بینش و رفتار قرآنی، درسنامه ها و کتاب بینش مطهر در تفسیر المیزان، در مقام ارائه الگویی برای تدوین متغیرات بر اساس ثابتات می باشد.
4. سیره‌پژوهی حاکم بر سیر زندگی: افراد معمولی جامعه زندگی روزمره دارند و هر طور که مسائل در زندگی پیش بیاید آنها هم بر همان مسیر پیش می‌روند، اما افراد بزرگ از سیره، منطق عملی‌ و قانون‌های حاکم بر زندگی برخوردارند. در این کتاب، قانون و سیره حاکم بر عمل یا سخن آیت الله آقا سیدجمال;با استعانت از سیره‌شناسی دیگر علمای ربانی با تبیین شهید مطهری; مشخص شود، تا قابلیت کاربرد عملی برای مخاطب را داشته باشد.

. کاربرد و قابلیت الگوگیری: در بسیاری از کتاب هایی که به سرگذشت بزرگان پرداخته شده است، صرفاً قصه هایی جذاب و در عین حال عجیب و غریب از احوالات انسان وارسته و بزرگ بیان می‌گردد. وقتی مسئله‌ای خارق‌العاده شد افراد در عین حال که به صاحب شخصیت احترام می‌گزارند، اما هرچه شخصیت بزرگ‌تر باشد بین خود و آن شخصیت بزرگ، فاصله بیشتر احساس می‌کنند و چون آن انسان بزرگ را، یک انسان خاص که مورد توجه و عنایت ویژه خداوند یا معصومین:قرار گرفته می‌دانند، می‌گویند زمانی ما می‌توانیم مثل آنان شویم که ما هم مورد توجه خاص قرار بگیریم. به این ترتیب در حال طبیعی آنان نمی‌تواند الگویی برای یک جوان مسلمان یا مخاطب عام باشند و این آفت بزرگی در مواجهه با مطالعه زندگی‌نامه‌های علمای ربانی است
در این مجموعه سعی شده است بیان مسائل به گونه ای باشد که هر مخاطبی بتواند خود را در مقابل این سؤال قرار دهد که با دانستن این ماجرا از یک چنین عالم بزرگواری، الان وظیفه من چیست؟ و من چگونه می‌توانم مثل او باشم و چه باید کرد؟ مخاطب در مواجهه با این سؤال حتی‌الامکان باید جواب و راه کاری برای درس آموزی و عبرت گیری زندگی امروز و شرایط خود بیابد. در کتاب این دقت به عمل آمده که حتی‌المقدور با مطالعه این کتاب به مخاطب چنین احساسی دست ندهد که آن بزرگان کجا و ما کجا؟ بلکه در عین حال که بزرگان علم و معرفت در قله‌های کمال و فلاح هستند، اما راهکار عملی حرکت را پیش‌روی همه مخاطبان قرار می‌دهد.
6. اطمینان‌بخشی: در بعضی موارد شنیدن و خواندن مطالب ممکن است در ذهن بعضی از مخاطبین این خلجان و شبهه ذهنی را ایجاد نماید که «آیا واقعاً این مسائل خارق العاده می تواند راست باشد؟»، برای آرامش بخشی ذهنی، لازم بود توجیه عقلانی مطالب ذکر گردد یا در بعضی موارد لازم بود موارد مشابه از زندگی دیگر بزرگان ارائه شود تا خلجان فکری بر اثر تواتر موارد، زدوده شود که در موارد قابل توجهی به این مسئله پرداخته شده است.
7. دایرة المعارف زندگانی علمای ربانی: در این مجموعه دایرة المعارفی از سیره‌ علمای ربانی علاوه بر شرح زندگانی آیت الله آقا سید جمال‌الدین گلپایگانی;، جمع‌آوری شده است که در حد خود به عنوان کتاب مرجع قابل استناد خواهد بود.
8. پاسخگویی به شبهات و سوال‌ها: در مواردی که ممکن است سؤال های دیگری متناسب با بحث ایجاد شود، حتی المقدور به سؤال و جواب های لازم پرداخته شده و مسائل در قالب نکاتی بیان شده است.
9. اتقان سندی: استنادات کتاب مورد توجه جدی قرار گرفته است. در مواردی که اختلاف نقل‌ها به تعارض کشیده می‌شد. سعی شد متقن‌ترین و معقول‌ترین نقل مورد توجه قرار گیرد.
10. ویراستاری: با توجه به انواع و اقسام نقل قول ها و نگارش های متفاوت، با حفظ امانت در محتوا، دخل و تصرف‌های لازم در ویراستاری صورت پذیرفته است به عنوان نمونه در القاب سعی شده است از یکنواختی القاب استفاده گردد.
11. رویکرد تربیتی – آموزشی: در این کتاب در عین توجه به جنبه‌های قلبی، تلاش شده است با نگارش ساده، مطالب به گونه‌‌ای تنظیم شود که به عنوان کتاب درسی و دانشگاهی، از شاخص‌های پژوهشی برخوردار بوده و قابلیت استفاده در محافل علمی را داشته باشد. این کتاب برای دوره‌های تربیتی و فرهنگی قابل توصیه می‌باشد. یکی از کارکردهای سوال‌های انگیزشی در ابتدای هر قسمت، همین منظور می‌باشد.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام