loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی (ره) درباره زن

ناشر موسسه چاپ و نشر عروج

نویسنده مهدی مهریزی

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 135

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 101433 10003022
33,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

تحقیقِ تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی(س) درباره زنان بر آن است که مسأله زنان را از دیدگاه امام از این زاویه بکاود. دیدگاههای امام را در دو دورة قبل از رهبری و پس از آن گزارش کند و تفاوت ها و دگرگونی ها را تحلیل و بازشناسی کند و از این بستر به مبانی اصلی و ثابت در منظومه فکری امام دست یابد.

فصل اول این کتاب با عنوان «کلیات» نگاهی اجمالی به دوره های مختلف زندگی امام خمینی(س) اعم از کودکی، تحصیل، تدریس، مبارزه و دوران رهبری دارد و همچنین ادوار فقهی امام خمینی(س) را به سه دوره پیش از مبارزه، مبارزه و دوران رهبری تقسیم کرده است. در ادامه این فصل رویکرد سنتی به شخصیت زن و پس از آن رویکرد تبیینی یا کلامی-اجتماعی علامه طباطبایی، شهید مرتضی مطهری و آیت الله جوادی آملی آمده است.

بحث اصلی کتاب از فصل دوم آغاز می شود که «استخراج دیدگاه های امام خمینی(س) پیرامون زنان و دسته بندی آنها» نام گرفته است. اختلاف های فقهی زن و مرد در فتاوای امام خمینی(س)، حق رأی و شرکت در انتخابات، فعالیت های اجتماعی-سیاسی، یکسان دانستن طلبه های مرد و زن در استفاده از موقوفات، اجازه خرید به همسر و تحصیل فلسفه و عرفان برای زنان از جمله مباحث مطرح شده در این فصل است.

ذیل عنوان «تحصیل فلسفه و عرفان برای زنان» کلامی از معمار کبیر انقلاب اسلامی آمده که «حالا طوری شده است که خانم ها همدوش با سایر برادران در تحصیل علم و عرفان و فلسفه و تمام شعب علم و ان شاء الله صنعت، فعالیت می کنند. آن وقت می گفتند که نیمی از جمعیت ایران که در پرده هستند دیگر کاری ازشان نمی آید. نه اینکه می خواستند کاری از شان بیاید، برای اینکه مردها را هم آنها محروم کردند از کارهای فعال، بلکه می خواستند که اینها را وارد کنند در جامعه به آن ترتیبی که خود آنها و رفقا و همراهان آنها بودند و به فساد بکشند جامعه را. و خداوند خواست که موفق نشدند و شما بانوان امروز موجب افتخار هستید...».

در فصل سوم کتاب «تحلیل تطور دیدگاه های امام خمینی(س) درباره زنان»، «مبانی اجتهادی امام خمینی(س) در مواجهه با مسأله زنان» آمده و اختلاف دیدگاه از منظر امام خمینی(س)، ظرفیت های فقه امام خمینی(س) برای تغییر و تحول آرا و ظرفیت های اندیشه امام خمینی(س) در مسائل زنان برای تغییر و تحول دیدگاه ها از جمله مسائل مطرح شده در این فصل است.

فصل چهارم و پایانی کتاب نیز «تحلیل چگونگی تطور آرا و دیدگاه ها» نام گرفته و در جمع بندی نهایی آورده است: «می توان گفت امام از نظر دسته بندی رویکرد به زنان، در دوران پیش از رهبری در گروه رویکرد سنتی قرار داشت، ولی آنچه در دوران ده ساله رهبری بر قلم و زبان ایشان جاری گشت، وی را در گروه نواندیشان دینی قرار می دهد که می توان از آن ثابتات و محکماتی را استخراج کرد و در مواجهه با مسائل مستحدثه و نوظهور بر پایه آن به اجتهاد پرداخت».
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما