loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

مدل های اخلاق کاربردی: پژوهشی روش شناختی

ناشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نویسنده محمدتقی اسلامی

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 431

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 101837 10003022
130,000 117,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

بحث اصلی این کتاب در باب مدل‌های مواجهه با نظریه‌های اخلاقی، به هنگام چالش این نظریه‌ها با معضلات و دو‌راهی‌های اخلاقی است. این مدل‌ها که روش‌های توجیه اخلاقی نامیده شده‌اند، در سه دستۀ کلّی قابل شناسایی هستند:
1. مدل‌هایی که با اتّخاذ مبنای نظریه‌گرایانه بر تولید یا کشف نظریۀ صحیح و کامل اخلاقی و آن‌گاه کاربست آن در موقعیت‌ها و موردهای جزئی تأکید دارند؛ به این روش‌ها، روش‌های از بالا به پایین گفته می‌شود.

2. مدل‌هایی که تولید یا کشف نظریۀ صحیح، کامل و یگانه را به‌ویژه با صرف‌نظر از اقتضائات خاص موقعیت‌های جزئی، ناممکن می‌دانند و راه استدلال و توجیه اخلاقی را از طریق تمرکز بر اقتضائات خاص مورد‌های جزئی جستجو می‌کنند؛ به این‌گونه مدل‌ها، مدل‌های از پایین به بالا گفته می‌شود.

3. مدل‌‌‌هایی که با رویکردی معتدل به نظریه و کاربست آن، در واقع به همگرایی روش‌شناختی میان مدل‌های از بالا به پایین و از پایین به بالا نظر دارند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما