loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

شناخت نامه نبوت - جلد اول: نبوت عامه

ناشر چاپ و نشر دارالحدیث

نویسنده محمد محمدی ری شهری

مترجم عبدالهادی مسعودی

با همکاری جمعی از پژوهشگران

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 686

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 101873 10003022
240,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب حاضر، ادامه مباحث اعتقادی است که به مباحث کلی مرتبط با نبوت پرداخته است که اصطلاحاً بدان نبوت عامه می گویند. عنوان «نبوت عامه» ناظر به مباحث عمومی نبوت است که ویژگی های مشترک همه پیامبران را تبیین می کند.

عنوان «نبوت خاصه» به مباحث اختصاصی مرتبط با هر یک از پیامبران می پردازد. از این رو جلد بعدی این مجموعه به نبوت خاصه می پردازد که ناظر به زندگی و خصوصیات فردی انبیای الهی است.

مجموعه نبوت عامه در هفت فصل با استناد به نزدیک به 900 آیه و روایت، مباحثی را بدین شکل عرضه کرده است:

فصل اول با عنوان فلسفه نبوت به چرایی ارسال پیامبران پرداخته است و بر محورهای هدایتگری، برانگیختن خرد، دعوت به خدا، ارائه راهکارهای مصلحت و منفعت انسان، اختلاف زدایی، آموختن و پروراندن و زنده کردن ارزش ها، حرکت دادن مردم به عدالت جویی و اتمام حجت بر مردمان تأکید کرده است.

فصل دوم مباحث مرتبط «وحی» را پی گرفته و ضمن معنایابی آن در قرآن و حدیث، نمونه هایی از گونه های وحی به پیامبران، اولیاء الهی و غیر اولیاء را در آیات و روایات برشمرده است.

فصل سوم، لزوم شناخت پیامبران، ایمان به آنان، تداوم ارسال پیامبران و سنت وصایت، شمار پیامبران، پیامبران اولوالعزم، تفاوت رسول و نبی، گستره و قلمرو بعثت، گونه ها و گویش آنان را تبیین کرده است.

فصل چهارم نشانه های پیامبران از جمله بشارت انبیاء پیشین، اعجاز و ویژگی های آن و رویکرد مخالفان در مواجهه با معجزه را مطرح کرده است.

در فصل پنجم ویژگی های پیامبران را محور کار قرار داده و ویژگی های سرشتی، اخلاقی، علمی، تبلیغی، عبادی و ... پیامبران را تبیین کرده است.

فصل ششم ناظر به عصمت پیامبران است. لزوم عصمت، دلایل و گستره آن با استفاده از دلایل عقلی و آیات و روایات تبیین شده است.

فصل هفتم و پایانی نیز آموزه های مشترک پیامبران را معرفی کرده است.

لازم به ذکر است کتاب شناخت نامه نبوت، از جمله آخرین پژوهش هایی است که با همت و تلاش فراوان آیت اللّه محمدی ری شهری (1325 - 1401) و همکاران ایشان در پژوهشکده علوم و معارف حدیث به ثمر نشست ولی متأسفانه عمر آیت الله ری‌ شهری کفاف نداد تا ثمره تلاش خود را به صورت چاپ شده مشاهده کند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما