loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

بادبان ها را بکشید: روایت از خانواده های ایرانی

ناشر راه یار

تحقیق و تنظیم کتاب زینب جامی جمال | مریم حلاج

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 248

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 101946 10003022
70,000 63,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

بیش از یکصد سال از پیشرفت و گسترش علم روان‌شناسی در عرصه‌های گوناگون می‌گذرد و این رشته همواره تلاش کرده است تا پژوهش‌ها و نظریات خود را در زمره علوم تجربی جا بدهد؛ بنابراین هر روز نظریات و رویکردهای مختلفی سر بر آورده‌اند و دیگر روز به فراموشی سپرده شده و رویکرد جدیدی جایگزین آن شده است اما برخی مؤلفه‌ها همیشه بوده‌اند و هیچ پژوهش و رویکردی نتوانسته است آنها را از گردونه عوامل رشد انسان بیرون بگذارد. یکی از اینها، موضوع ارتباطات خانوادگی در درون خانواده و تأثیر آن بر رشد فرد است. همیشه روابط خرده‌نظام «خواهر و برادری» و تعامل آن با والدین در صدر توجه نظریات رشدی انسان بوده است.

تجربه تبدیل خانواده‌های گسترده به خانواده‌های هسته‌ای و خانواده‌های هسته‌ای چندفرزندی به خانواده‌های تک‌فرزندی وضعیت جدیدی را در عرصه‌های اجتماعی و خانوادگی و فردی به وجود آورده است. نتایج پژوهش‌ها هم در برآورد وضعیت جدید در مقایسه با مدل قبلی، همواره به‌ نفع تعاملات خانوادگی چندفرزندی بوده است؛ اما وضعیت موجود چگونه است؟

خانواده‌ها دیگر بچه‌دار نمی‌شوند یا به یک یا دو فرزند اکتفا می‌کنند و بدیهی است این وضعیت در کشور ایران، از آثار سیاست «فرزند کمتر، زندگی بهتر» و محصول ویژگی‌های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی جاری است.

طبیعتاً همه خانواده‌ها در مسیری هموار حرکت نمی‌کنند اما تصویری که حتی آمارهای کشور نشان می‌دهد، بیانگر آن است که افراد در دلشان این سبک زندگی را دوست دارند و تکریم می‌کنند و همین باعث شده است که ما به ایده لذت‌بخش چندفرزندی نزدیکتر بشویم و به تماشای آن بنشینیم. به‌حق، گام اول برای حرکت به‌ سمت خانواده‌ای با کارکرد مطلوب در همه جوامع، همین به‌ تصویر کشیدن است و این مهم، یکی از اهداف ما در جلد اول از مجموعه کتاب‌های «محیا» در «خانه همبازی» است.

در این کتاب از هر طیف مادر و پدری داریم: خانواده‌ای که در روستا زندگی می‌کند یا دیگری که پایتخت‌نشین است. خانواده‌ای که در موقعیتی دست به انتخاب زده‌ است که عرف، بارداری در آن مقطع زمانی را نمی‌پسندد تا کسی که پس از گذشت 10 سال از انتخاب سبک زندگی بدون فرزند، خانواده خود را گسترده کرده و برای تأمین موقعیت تربیتی مطلوب‌تر به وطن برگشته است. مادری که به‌ دلیل مانع‌ دیدن فرزند بیشتر برای پیشرفت شخصی تا مرز سقط جنین پیش رفته یا مادری که بعد از ورود فرزندان؛ با تغییر سبک کاری، در منزل، مسیر فعالیت اجتماعی و شغلیش را ادامه می‌دهد. خانواده‌ای که با وجود مهاجرت‌های متعدد ناشی از کار پدر خانواده، زندگی را متوقف نکرده و مسیر را با پویایی و پشتکار بیشتری ادامه می‌دهد و... .

وجه اشتراک همه یازده خانواده‌ای که در این فرصت، دور هم جمع شده‌اند، رضایت و خوش‌حالیشان از تصمیمی است که گرفته‌اند. راویان کتاب، زندگی را فانتزی و به دور از سختی نمی‌بینند اما این سبک زندگی را با همه سختی و آسانیش دوست دارند و از بودن اعضای خانواده‌شان کنارهم لذت می‌برند...»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما