loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

عقل اعتزالی، عقل اشعری

معنای عقل در اندیشه های قاضی عبدالجبار معتزلی و ابوبکر باقلانی

ناشر نقد فرهنگ

نویسنده فرزانه مصطفی پور

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 155

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 102395 10003022
130,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

جهان مدرن چنان با مفاهیم انتزاعی گره خورده که بازشناختن دو قلمرو عقل و دین از یکدیگر ناممکن گشته است. کشاکش میان عقل و دین چیزی نیست که انسان دردمند آزاده را به‌سادگی رها سازد. اگر عقل ریشه در ذات آدمی دارد، دین نیز با بنیادی‌ترین دلبستگی انسان پیوند می‌خورد.

دین را در محدودۀ تنگ تجربه و خرد محبوس کردن همان‌قدر ساده‌اندیشی است که عقل را به چند حکم کلی تحویل دادن. به هر حال باید اذعان نمود تلاش برای حل مسألۀ عقل و وحی و جمع میان «دین‌داری» و «خردباوری» از نخستین و مهمترین مشغله‌های ذهنی متفکران مسلمان بوده است. خواه آنان‌که داوری عقل را در شناخت دین ارج می‌نهادند و خواه کسانی که دین را فراسوی دریافت‌های عقل می‌نشاندند.

در این مجموعه سعی شده تا نشان داده شود که دو متکلم مسلمان سخت دلمشغول این مسأله هستند و تا پایان نیز خارخار این پرسش، آرامش اندیشه را بر آنان حرام کرده است. از این رو، این نکته را می‌توان آموخت که تنها با یک حکم کلی و یک راه‌حل ساده نمی‌توان بر این داستان پرماجرا نقطۀ پایان گذاشت.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما