loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

معمای رقابت ایران و عربستان؛ راه های پیش رو

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 102777 10003022
احتمال تاخیر در تهیه
49,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

ایران و عربستان دو کشور هم‌وزن منطقه‌ای نیستند و صحبت از رقابت بین ایران و عربستان درست نیست. عربستان جدای از تمایزات مذهبی که با ایران احساس می‌کند و جدا از تمایلات برتری‌طلبانه‌ای که در حوزه عربی دارد، از نظر سیاسی در جبهه غرب قرار دارد و تصور اینکه در حوزه سیاسی رویکرد مستقلی دارد تا بتوان آن را رقیب ایران تلقی کرد، دشوار است. عربستان امتداد منطقه‌‌ای غرب و در زمانه کنونی امتداد منطقه‌ای آمریکاست و لذا مخالفت سیاسی آن با ایران و انقلاب اسلامی را باید در چارچوب مقابله غرب با ایران ارزیابی کرد.
تمایز سیاست‌های منطقه‌ای ایران و عربستان در دوره ظهور افراط‌گرایی تکفیری در عراق و سوریه خود را نشان داد. ایران با حمایت از مردم و دولت مستقر در این کشورها و آگاهی از وابسته بودن جریان‌های تکفیری، به مقابله با آنها پرداخت و در مقابل عربستان به حمایت از این گروه‌ها روی آورد. این ستیز اکنون هم علیرغم آنکه با مجاهدت شهدای مدافع حرم خطر افراط‌گرایی فروکش کرده، ادامه یافته است.
نویسنده محترم این کتاب، محقق ارجمند جناب آقای دکتر محمدجواد سلطانی با رویکردی تاریخی ـ تحلیلی مناسبات ایران و عربستان را تحلیل و علت‌های مختلف دشمنی‌های عربستان با ایران را مورد بررسی قرار داده است. براساس این بررسی علت عمده دشمنی سعودی‌ها با جمهوری اسلامی، سیاسی است و ناشی از رویکرد مقاومتی ایران و وابستگی عربستان به غرب می‌باشد. علاوه بر این در این کتاب، راه‌های پیش‌روی دو کشور در قالب سناریوهایی مورد بررسی قرار گرفته است.
موسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور، با هدف بسط ادبیات پژوهشی در حوزه مطالعات عربستان اقدام به چاپ این اثر کرده است. این اثر می‌تواند به عنوان یک منبع مطالعاتی مناسبِ رشته مطالعات منطقه‌ای و به خصوص در بررسی مناسبات ایران و عربستان مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما