170,000
تومان
افزودن به سبد خرید

سوسیوکاوی: نظریه ای در باب رهایی و رنج

دسته بندی: فلسفه

ناشر: نقد فرهنگ

نویسنده: سید جواد میری

ویراستار: مونا روشندل

با همکاری: معصومه بوذری

سال نشر: 1402

تعداد صفحات: 233

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
گزیده کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

آیا معنی سوسیوکاوی را می دانید؟ سوسیوکاوی اصطلاحی ابداعی است برای تلفیق و تلاقی نظر و عمل در چند شاخه از علوم انسانی، از جمله علوم اجتماعی، روانکاوی، حکمت عملی، فلسفه‌های شرقی و اخلاقیات، تدبیر منزل و سیاست مدُن. در این نظریه، این نقطه عطف قرابتی دارد با آرای اندیشمندانی چون اریک فروم، آدام بلانر، یاکوب مورنو، رابین ژرژ کالینگوود و دیگران.
کتاب سوسیوکاوی: نظریه ای در باب رهایی و رنج نوشته سید جواد میری است و در انتشارات نقد فرهنگ منتشر شده است.

گزیده کتاب

جامعه عین رنج است و این یک اصل است… انسان فکر می‌کند که می‌تواند همه وجود و ظرفیت‌های بالقوه خودش، جامعه و انسان‌ها را بالفعل کند. او فکر می‌کند که همه ایده‌آل‌ها را می‌شود روی کره خاکی یا جامعه پیاده کرد. همان لحظه که تو تصور می‌کنی می‌توانی امر ایده‌آل را به چنگ بیاوری و لباس امر واقع را بر او بپوشانی و بعد بگویی ما به ساحت ایده‌آل رسیدیم، شکاف ایجاد می‌شود.
تناقض و پارادوکس بین ایده‌ها و امر واقع برزخ انسان است. از یک سو به انسان حرکت، جوشش و انگیزه می‌دهد که دائم به این امر واقع رضایت ندهد…
به قول سقراط که به او می‌گویند تو داناترین فرد در آتن هستی، می‌گوید که بله درست است اما نه به آن دلیل که شما می‌گویید.
من داناترین فرد در آتن هستم، نه به‌دلیل این‌که دانسته‌هایم بیشتر از همه است، بلکه به این دلیل که من می‌دانم که هیچ نمی‌دانم. فاصله بین امر ایده‌آل و امر واقع تعریف هبوط انسان است. هبوط یعنی این‌که انسان بداند یا به این وجدان برسد که در این عالم واقع نمی‌توان همه ظرفیت‌های ایده‌آل را به منصه ظهور رساند.
این نوع فهم و دانایی دو پیامد برای انسان دارد: یکی اینکه به سمت نیهیلیسم یا پوچ‌گرایی بلغزد و بگوید که پس این دنیا چیست و به چه دردی می‌خورد. اگر نمی‌شود به زیباترین زیبایی‌ها رسید، پس باید همه‌چیز را آتش زد و زشتی‌ها را نابود کرد…

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام