loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سرود سوره: رویش و رشد گروه سرود سوره؛ از مسجد فاطمیه (س) تا پایگاه بسیج مسجد امام علی بن موسی الرضا (ع)

تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی | مساجد انقلاب 3 | سرودها و ترانه ها 7

ناشر راه یار

نویسنده فریده الیاسی فرد

مصاحبه گر مهدی عشقی رضوانی

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 152

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 105782 10003022
55,000 49,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب سرود سوره، روایت رویش و رشد گروه سرود «سوره» از مسجد فاطمیه(س) مشهد تا پایگاه بسیج مسجد امام علی‌بن موسی‌الرضا (ع) است. با شروع جنگ تحمیلی، نیاز به موسیقی حماسی و سرود های انقلابی بیشتر از همیشه حس می شده. در این کتاب به روایت یک گروه سرود در آن دوران می پردازد.
اگر گروه سرود هسته مقاومت مردمی است، روایت این گروه از خودش مهم‌تر است. اکنون در این فضای نابرابر روایت‌های دیگران از ملت ایران و حرکت افتخارآمیز او در این برهۀ تاریخی منتشر می‌شود و این روایت‌ها،‌ در صورت غفلت ما، می‌تواند برساخت اجتماعی دیگری بسازد…
کتاب سرود سوره با تحقیق و مصاحبه مهدی عشقی رضوانی و به قلم فریده الیاسی نوشته شده و در انتشارات راه یار منتشر شده است.

از جمله‌ تأثیرات انقلاب اسلامی بر حوزۀ موسیقی، تجدید حیات دوبارۀ سرود است. ازآنجاکه سرود، مفاهیم را بهتر و تأثیرگذارتر از آثار به‌اصطلاح آکادمیک منتقل می‌کند، انقلابیون بیش از سایر قالب‌های موسیقایی به آن توجه کرده‌اند.
با آغاز جنگ تحمیلی، نیاز به موسیقی و سرود انقلابی بیشتر از پیش احساس شد. هنرمندان انقلابی از سویی باید مردم را به صحنۀ دفاع و نبرد فرامی‌خواندند و از سوی دیگر، برای التیام دردها و زخم‌های اجتماعیِ حاصل از جنگ چاره‌ای می‌اندیشیدند. علاوه بر این، باید موجبات هم‌دلی و هم‌بستگی و وحدت داخلی را نیز فراهم می‌کردند.

قالب سرود با تنوع گروه‌های سرود بزرگ‌سال در ادیان گوناگون (ارمنی‌ها و زرتشتی‌ها و …)‌ و پوشش آن‌ها از سوی تلویزیون، عملاً نشان‌دهندۀ گستردگی این قالب در آن دهه است. همچنین، مجموعۀ سپاه پاسداران در سطح شهرها، دارای مدیریت سرود مسجدی در ساختار خود بود که عملاً گروه‌های سرود پایگاه‌های بسیج را پوشش می‌داد؛ از برگزاری مسابقات، استعدادیابی، فراهم‌کردن زمینۀ اجرا،‌ آموزش گروه‌ها و… به‌طور متمرکز در این مدیریت طراحی می‌شد.

اجرای سرودهای مکرر و متنوع برای رهبران و بزرگان جمهوری اسلامی، عملاً سرود را در بالاترین سطح توجه نظام قرار داده بود؛ مانند اجرای سرود «شهید مطهر»، «خمینی ای امام»، «برخیزید»، «مادر برام قصه بگو» در جماران و «خجسته باد این پیروزی».
این رویه در دورۀ رهبر انقلاب اسلامی هم ادامه پیدا کرد؛ مانند سرود «ارغوان»، سرود «حب وطن»، «گرامیداشت قیام تبریز». علاوه بر این تأیید عملی، مباحث گوناگون نظری دربارۀ سرود و بایدها و نبایدهای آن در سه دهۀ گذشته، نشان‌دهندۀ اهمیت راهبردی جریان سرود برای نظام جمهوری اسلامی است…

گروه سرودِ سوره، نمونۀ جذابی از ترکیب همۀ ویژگی‌هایی است که دربارۀ گروه سرود می‌توان برشمرد. قطعاً این گروه سرود هم دارای نواقص و ضعف‌های بسیار است؛ اما این‌ها نافیِ تجلی ابعاد گوناگون سرود بر اعضا و مربی این گروه سرود نیست. اینکه مربی گروه سرود هم‌زمان با تشکیل و ادارۀ گروه سرود، به روایت مکتوب این حرکت مبادرت ورزیده است، اتفاقی پیشرو و منحصربه‌فرد است؛ روایتی که حاصل نگاه‌ها و درونیات و برنامه‌های مربی برای هدایت گروه سرودش بوده است.
ما با مصاحبه‌های تکمیلی، همان روایت مکتوب را کامل کرده‌ایم… اگر گروه سرود هستۀ مقاومت مردمی است، روایت این گروه از خودش مهم‌تر است. اکنون در این فضای نابرابر روایت‌های دیگران از ملت ایران و حرکت افتخارآمیز او در این برهۀ تاریخی منتشر می‌شود و این روایت‌ها،‌ در صورت غفلت ما، می‌تواند برساخت اجتماعی دیگری بسازد…
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما