loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

شناخت ادبیات انقلاب اسلامی

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

بیش از سی سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد. گذشته سه دهه که با حوادث و وقایع درنگ انگیز همراه بوده است و هر کدام از این حوادث به نوعی انگیزش احساسات را در پی داشته و سبب شده است تا این پدیدۀ عظیم اجتماعی، جریان ادبی مشخصی را به خود اختصاص دهد. ادبیات انقلاب اسلامی به دلیل تنوع، تازگی، تعدد اثرآفرینان، معنامندی و بسترهای بدیع مضمونی، پرورده ترین جریان ادبی در تاریخ معاصر محسوب می شود. این ادعا را می توان با برشمردن نحله ها، طرزها، شیوه ها، بدعت کاری ها، ظرایف و خیل چشمگیر نویسندگان و شاعران آن ثابت کرد.

مجموعۀ حاضر گلی از گلزار و اندکی از بسیار است تا دانشجویان ادبیات بتوانند با سرفصل ها و کلیات ادبیات انقلاب اسلامی آشنا شوند.

در دفتر اول این کتاب بحث امام خمینی و نهضت جاوید آمده است. در دفتر دوم (درآمدی بر ادبیات انقلاب اسلامی) به بررسی وضعیت شعر در دهه های پیش از انقلاب اسلامی و بازتاب قیام مردمی پانزده خرداد و برشی از یک سرود بلند پرداخته شده است. در دفتر سوم (جایگاه شعر در ادبیات انقلاب اسلامی) شعر انقلاب و برجستگی های ساختاری و معنایی آن بررسی شده است. در دفتر چهارم (نثر در ادبیات انقلاب اسلامی) ادبیات داستانی انقلاب اسلامی، تأثیر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بر ادبیات داستانی، خاطره نگاشته ها و خاطره نویسی در گسترۀ ادب مقاومت و برشی از کتاب خاطرات عزت شاهی بررسی شده است. در دفتر پنجم (جایگاه نقد در ادبیات انقلاب اسلامی) یادداشت هایی بر چند شعر، جمهوری شعری ایران، داستان «دو رهگذر» و نقد این داستان آمده است. در دفتر ششم (آشنایی با برخی پژوهش های ادبی انقلاب اسلامی) مباحثی چون نقد و تحلیل ادبیات انقلاب اسلامی، شعر امروز، بررسی ادبیات انقلاب اسلامی، تأملی در شعر انقلاب اسلامی، نگاهی به شعر معاصر ایران و ... آمده است. در دفتر هفتم (ناموران ادبیات انقلاب اسلامی) در سه بخش شاعران، داستان نویسان و پژوهشگران و ناقدان این عرصه به اختصار معرفی شده اند.

فهرست مطالب این کتاب در هفت دفتر بدین قرار است:

انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی، درآمدی بر ادبیات انقلاب اسلامی، جایگاه شعر در ادبیات انقلاب اسلامی، نثر در ادبیات انقلاب اسلامی، جایگاه نقد در ادبیات انقلاب اسلامی، آشنایی با برخی پژوهش های ادبی انقلاب اسلامی، ناموران ادبیات انقلاب اسلامی.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما