500,000
تومان
10 ٪
450,000
تومان
افزودن به سبد خرید

منظومه مرتبه دار دین واحد الهی - جلد دوم و سوم

دسته بندی: نظام فکری و اعتقادی اسلام

ناشر: بوستان کتاب قم

نویسنده: یحیی کبیر

شاعر:

ویراستار:

تصویرگر:

با همکاری:

سال نشر: 1402

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
گزیده کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

کتاب منظومه مرتبه دار دین واحد الهی، به قلم دکتر یحیی کبیر نوشته شده و به همت انتشارات بوستان کتاب منتشر شده‌ است.

جلد دوم و سوم کتاب حاضر در یک مجلد تألیف شده است؛ جلد دوم در یک بخش با عنوان قاعده دوم فروع اساسی پنج گانه؛ صلاه، صوم، زکات، حج و جهاد به بررسی نماز، مقدمات نماز، طهارت در نماز، وضو اهل شریعت و اهل نقل، اهل طریقت و اهل حقیقت، ساحت نماز و آنالیز آن، معراج نبوی و روحانی و نماز در دیگر امت‌ها) پرداخته، روزه (صوم اهل شریعت، اقسام و احکام روزه و اقسام امساک) و زکات (زکات اهل شریعت، اهل طریقت و اهل حقیقت و کیفیت خروج از قید تقیید و تعیُّن) را مورد تأکید قرار داده و ضمن تبیین حج (حج اهل شریعت یا اهل ظاهر و حج اهل باطن (اهل طریقت و حقیقت)) جهاد ظاهری و باطنی را تشریح کرده است.

جلد سوم از این کتاب به بررسی کتاب گلشن راز و جایگاه والای آن پرداخته و در خصوص بیان احکام و بیان رعایت و نیت مباحثی را بررسی کرده و اندیشه در آفاق، اندیشه در انفس و حقیقت عبودیت را به رشته تحریر درآورده است.

گزیده کتاب

انسان در سیر فکری‌اش دو گونه حرکت دارد:
1. حرکت مستقیم و صریح که همان درک شهودی است؛
2. حرکت غیرمستقیم که درک استدلالی است. انسان خود را با حس درونی و جهان را با حس بیرونی درمی‌یابد، و چون این دو حس درون و بیرون منطبق بر یکدیگر شوند، تحیّری بر تحیّری می‌افزاید و شوقی از پس شوقی می‌زاید که تا چشیده نشود، درک نمی‌گردد.
پس برای درک این حرکت که مبتنی بر درک شهودی و استدلالی است، باید حقیقت دین و انسان کامل در عمل و نظر فهمیده شود و این فهم جز در سایه وحی برتر الهی، حکمت برتر الهی و عرفان برتر الهی، تحت ترتیب انبیا و اولیای بزرگ الهی که انسان کامل و راه طی‌کرده هستند و عارفان کامل الهی و حکمای کامل الهی، محقق می‌شود.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام