160,000
تومان
10 ٪
144,000
تومان
افزودن به سبد خرید

ملامحسن فیض کاشانی؛ مجموعه گفتارهای معرفت

معرفت 16؛ دیدگاه های فلسفی استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی

دسته بندی: عرفان

ناشر: سروش

نویسنده: اسماعیل منصوری لاریجانی

ویراستار: ناصر احمدزاده

سال نشر: 1402

تعداد صفحات: 348

امتیاز
1
نفر
5 از 5
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

کتاب «ملامحسن فیض کاشانی» دیدگاه های فلسفی استاد غلامحسین ابراهیمی‌ دینانی از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

کتاب حاضر شانزدهمین مجلد از کتاب‌ های تولید شده از برنامه «معرفت» با عنوان «ملامحسن فیض کاشانی» که به تحقیق و تدوین اسماعیل منصوری‌ لاریجانی جمع‌آوری شده و به دیدگاه‌های فلسفی استاد غلامحسین ابراهیمی‌ دینانی می‌پردازد، از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

محمدبن مرتضی، معروف به ملامحسن فیض‌کاشانی (1007ـ درگذشتۀ 1090) در دورۀ پادشاهی شاه­عباس دوم زندگی می­کرد و در مشرب فلسفی و عرفانی، پیرو فیلسوف و حکیم برجسته ملاصدرای شیرازی (1045-979ق) بود. او مانند حکیم ملاصدرای شیرازی، برهان و حکمت را با تصوف و عرفان جمع کرد و با استفاده از تعالیم قرآن کریم و احادیث اهل بیت (علیهم­السلام) توانست صبغۀ دینی حکمت را به­طور چشم­گیری تقویت کند.
با اینکه فیض کاشانی در شأن فقاهت خود به اَخباری­بودن معروف بود، در حوزۀ علوم عقلی و نقلی و تفسیر و معارف اسلامی و اخلاق تألیفات گرانبهایی دارد.

فیض کاشانی، افزون بر آثار فلسفی و عرفانی و فقهی، در حوزۀ شعر و ادبیات عرفانی نیز ید طولایی داشت. وی معمولاً به شیوۀ جلال ­الدین مولوی و خواجه حافظ شیرازی شعر می­گفت و اغلب غزلیاتش بیان مکنونات قلبی او بود.

برنامه «معرفت» یکی از پربیننده­ترین برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران در بخش معارف است. این برنامه از سال 1388 به طور مستمر از شبکه چهار سیما پخش شده است. در این مدت، بیان روان و شیوای استاد دینانی موجب جذب طیف وسیعی از مخاطبان شده است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام