156,000
تومان
10 ٪
140,400
تومان
افزودن به سبد خرید

ضد اقتصاد

دسته بندی: علوم اقتصادی

ناشر: دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده: ژاک آتالی

سال نشر: 1399

تعداد صفحات: 316

فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

کتاب ضد اقتصاد را می‌توان به عنوان اولین کتاب انتقادی برای این رشته ـ و این دلیل عنوان آن است ـ و به عنوان یک کتاب مقدماتی برای یک رشته تخصصی خواند که برای فهم جهان معاصر ضروری است.
این کتاب در ابتدا مکانیسم‌های اصلی اقتصادهای توسعه‌یافته، بازار، مصرف، رشد، توزیع درآمد، مداخله دولت و غیره را توضیح می‌دهد. این توضیح خلاصه مفاهیم اساسی اقتصاد امروز و روش‌هایی که معمولاً در اقتصاد خرد و اقتصاد کلان استفاده می‌شود را ارائه می‌دهد.
به همین ترتیب، این کتاب دانشجویان جوانی را که به این رشته علاقه‌مند می‌شوند و همچنین برای کسانی که در رشته‌های مرتبط فعالیت می‌کنند و می‌خواهند بر مفاهیم اصلی اقتصادی تسلط داشته باشند را مورد خطاب قرار داده است‌.
‌این یک کتاب چالش‌برانگیز است، زیرا به دو دلیل مکمل با کتب درسی معمولی، متفاوت است: اولاً: زیرا این فقط مختص دانشجویان و متخصصان آینده نیست. ثانیاً‌: این فرمول ساده، از همین مرحله و از آغاز، حدود و تحریف ایدئولوژیک آنچه اکنون به عنوان علم اقتصادی (و به تعبیر دیگر اقتصاد سیاسی) نامیده می‌شود را، آشکار می‌کند.
نویسندگان، کتاب را به شیوه‌ای روشن و واضح نظم می‌بخشند. عنوان کتاب جذاب، اما بیشتر ضد نظریه‌های متعارف اقتصادی است. نویسندگان بازی ناکارآمد تکثر، ابهامات و بی‌فایده بودن نظریه‌های اقتصادی دهه‌های 60 و 70 میلادی را به باد انتقاد می‌گیرند. نقدی صریح و آشکار به اسطوره‌ای دانستن نظریه‌های اقتصادی که مبتنی بر مجموعه‌ای از ارزش‌های اجتماعی مانند عدالت، صلح و آزادی می‌باشد. نقد از نگرش به علم اقتصاد به صورت یک نظام بسته، بدون ارتباط با محیط اجتماعی و طبیعی آشکار می‌شود.
نویسندگان این کتاب بر این نکته تأکید فراوان دارند که علم اقتصاد جدای از سایر علوم انسانی نیست و باید فرایند توسعه و ترکیب را تصور کنیم. آنان همچنین فهرست کاملی از متغیّرها و عوامل فراموش شده را یادآور می‌شوند. به عنوان مثال، قدرت و تسلط، آلودگی و آسیب‌ها، جایگاه اجتماعی و نابرابری‌ها، پیش‌بینی از تناقضات اجتماعی و ورشکستگی اخلاقی و مسابقه تسلیحاتی طی نیم قرن آینده که هم‌اکنون شاهد آن می‌باشیم. نویسندگان برای رویکردهای عینی و آماری هیچ‌گونه الزام و محدودیتی قائل نشده‌اند.
در ترجمه حاضر سعی مترجمان بر آن بوده است که با انتخاب دقیق‌ترین و در عین حال شیواترین معادل برای واژگان تخصصی اقتصادی، نثری را به کار برند که با اصول و شیوه نگارش سازگارتر باشد و هرجا که لازم دیده شد، مطالب و اطلاعات تکمیلی به آن بیافزاید. امیدواریم که این کار برای علاقه‌مندان به مطالعه این کتاب، مفید فایده باشد.
کتاب ضد اقتصاد اثر ژاک آتالی, مارک گیوم از انتشارات دانشگاه امام صادق ع منتشر شده است.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام