فراخوانی فراخوانی ...

خاطره ها - جلد سوم: تاسیس وزارت اطلاعات، مقابله با شبکه های جاسوسی و تروریستی و تاسیس دادسرای ویژه روحانیت

مولف : محمد محمدی ری شهری

ناشر کتاب : مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سال نشر : 1386

تعداد صفحات : 342

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
موجود شد باخبرم کن

معرفی کتاب

این کتاب که عنوان خاطره ها را دارد به موضوعات مهمی چون تاسیس وزارت اطلاعات، مقابله با شبکه های جاسوسی و تروریستی و تاسیس دادگاه ویژه روحانیت می پردازد.

ری شهری در این بخش، شرحی از مبارزه مستمری که وزارت اطلاعات با عوامل منافقین و گروه های چپ داشته، به دست داده است. این موارد تلفیقی از مطالبی است که در روزنامه های وقت بوده و البته با خاطرات وی تلفیق شده است.

یک بخش شرح ماجرای انفجار نماز جمعه تهران است که قالیچه زیر پای نمازگزاران منفجر شد و افراد روی آن تا ده متر آن سوتر پرتاب شدند و خود او هم در چند صف جلوتر حضور داشته است. آقای ری شهری شرحی در باره دستگیری این افراد که دو نفر به نام های مصطفی لطفی و خالد وزیری بوده اند به دست داده و ماجرا را شرح داده است.
برخلاف آن که تاکنون بیشتر برداشت می شد این ترور که منجر به شهادت چندین نمازگزار شد، کار مجاهدین خلق بوده، به گفته او این اقدام کار عوامل عراق و حزب بعث بوده است. این افراد پس از بازگشت به عراق هشتصد هزار تومان پاداش گرفته بودند. بار دوم که برای ایجاد انفجار دیگری به تهران می آیند در اول اردیبهشت 1364 دستگیر می شوند.

این زمان فعالیت سازمان منافقین بسیار گسترده بوده و آقای ری شهری مروری هم بر تحولات این سازمان و فعالیت های آن در داخل ایران و موفقیت های وزارت اطلاعات در برخورد با آنان آورده است. اشاره به جریان مرصاد آخرین مطالب مربوط به این قسمت است.
بخشی از کتاب مربوط به برخورد با فدائیان خلق شاخه اکثریت است که ایشان مروری بر مواضع و تحولات این گروه در یک دوره پس از انقلاب داشته و سپس درگیر شدن نظام را با آنان آورده است.
بخشی هم به کشف شبکه های جاسوسی امریکا اختصاص یافته است.

ری شهری پس از وزارت اطلاعات به سمت ریاست دادگاه ویژه انتخاب شده و بنابراین بخش اخیر کتاب مربوط به این دوره از فعالیت های وی است. تشکیل دادگاه ویژه پس از یک مورد تخلف رخ می دهد و آیت الله خامنه ای با امام در این باره صحبت می کند و ایشان می فرماید که بارها به آقای اردبیلی گفته ام که این دادگاه را تشکیل بدهند اما نداده اند. اکنون تشکیل بدهید و آقای ری شهری هم اداره آن را در اختیار داشته باشد (ص 249). ایشان توضیح می دهد که آقای منتظری سخت مخالف تشکیل دادگاه ویژه بود (ص 243). وی در این باره نامه ای هم به امام نوشت که امام درخواست وی را رد کرد. ری شهری فصلی را به رد استدلال های آقای منتظری در باره دادگاه ویژه اختصاص داده است (ص 255 ـ 259).

در پایان کتاب 16 پیوست از اسناد و نامه ها و متونی که شرح آن در کتاب آمده، درج شده است. در پیوست 13 فهرست و اسامی 99 سازمان مارکسیستی و 69 سازمان غیر مارکسیستی که علیه نظام فعالیت می کردند، به دست داده شده است.
 • مولف
 • ناشر کتاب
 • شابک
  978-964-419-162-6
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  وزیری (23*16/5)
 • تعداد صفحات
  342
 • سال نشر
  1386
 • چاپ جاری
  3
 • شمارگان
  2000
 • وزن(گرم)
  526
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 13 مهر 1387
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  پنج‌شنبه 8 آذر 1397
 • کد
  1244
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط