فراخوانی فراخوانی ...

سیری در جنگ ایران و عراق - جلد چهارم: شلمچه تا حلبچه: بررسی وقایع سیاسی - نظامی جنگ در سال 1366، درگیری با آمریکا در خلیج فارس، انتقال نبرد از جنوب به غرب

مولف : محمد درودیان

ناشر کتاب : مرکز اسناد دفاع مقدس (مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ)

سال نشر : 1386

تعداد صفحات : 282

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
30,000 ریال
افزودن به سبد سفارش

گزیده کتاب

"شلمچه تا حلبچه" عنوان جلد چهارم از مجموعه سیری در جنگ ایران و عراق می باشد که به بررسی وقایع سیاسی _ نظامی جنگ در حد فاصل عملیات های کربلای 5 (دی 1365) و والفجر 10 (اسفند 1366) پرداخته است.

کتاب "شلمچه تا حلبچه" بر پایه واقعیت ها و رخدادهای سیاسی و نظامی جنگ طی مقطع زمانی مذکور، در سه فصل تنظیم شده است. فصل نخست کتاب با عنوان "جنگ در آستانه سال 66" به بررسی تحولات جنگ در سال 65 و تاثیر آن بر اتخاذ رهیافت جدید ایران و عراق همراه با تشریح مواضع آمریکا و شوروی(پیشین)، اختصاص یافته است. اصولا توضیحات مندرج در این فصل، زمینه و بستر اصلی شکل گیری روند جدید جنگ را در سال 1366 ترسیم می کند.

زمینه های گسترش بحران در خلیج فارس، با تشدید حملات عراق به پایانه های نفتی و نفتکش های ایران و مقابله به مثل جمهوری اسلامی، مدخل مباحث فصل دوم کتاب که تحت عنوان "گسترش جنگ در خلیج فارس" تنظیم شده است. عراقی ها با تکیه بر برتری هوایی و با بهره برداری از فضای شدیداً متشنج آمریکا و ایران، تهاجمات خود را با هدف "بین المللی کردن جنگ"، گسترش دادند. واکنش ایران در مورد اقدامات عراق، به درخواست کویت از آمریکا برای اسکورت نفتکش های این کشور منجر شد. نگرانی آمریکا از عواقب و پیامدهای پذیرش درخواست کویت و بحث های مناقشه آمیزی که میان کنگره و دولت آمریکا در گرفت، سبب شد تا در مرحله نخست، آمریکا از اجابت این درخواست خودداری کند. ارائه این پیشنهاد به شوروی(پیشین) و موافقت روس ها با اجاره دادن سه نفت کش به کویت، سبب گردید تا آمریکا سرانجام پرچم خود را برفراز نفتکش های کویت به اهتزاز در آورد.

مراحل درگیری میان ایران و آمریکا در ماه های شهریور و مهر سال 1366، همراه با بررسی نتایج و بازتاب های آن، بخش های پایانی فصل دوم کتاب را تشکیل می دهند.

کلیه تلاش های ایران در سال 1366 در فصل سوم کتاب تحت عنوان "جنگ در غرب کشور و آزاد سازی حلبچه" مورد بررسی قرار گرفته است. عملیات های کربلای 10، فتح 5، نصر 4،و نصر 7 گرچه در نیمه نخست سال 1366 انجام گرفت که از نظر زمانی بر رخدادهای خلیج فارس تقدم دارد، لیکن به دلیل سنخیت آن و از همه مهمتر تاثیر این سلسله عملیات در شکل گیری و اجرای استراتژی جدید ایران در منطقه غرب کشور، کلیه مباحث نظامی دز این فصل تشریح و تجزیه و تحلیل شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط